Itálie hlásí husté sněžení i záplavy, počasí trápí také Francouze či Švédy

  15:24aktualizováno  19:43
Itálie se v neděli potýká s následky vydatných srážek. Sever země odstraňuje následky sobotního hustého sněžení, jižněji pak déšť zvedl hladiny řek a vedl k záplavám. V rakouských Alpách dál panuje velké nebezpečí lavin. Silné sněžení způsobilo noční kalamitu ve francouzském alpském regionu Savojsko, komplikace hlásí i Bavorsko či východní pobřeží Švédska.

Německá policie prochází zasněženým Oberstdorfem. (3. února 2019) | foto: AP

Na Brennerské dálnici A22, která vede severoitalskou oblastí Jižní Tyrolsko k rakouské hranici a která byla v sobotu odpoledne kvůli hustému sněžení neprůjezdná v obou jízdních pruzích, je v neděli situace výrazně lepší než v sobotu. „Všechna auta musejí mít zimní vybavení,“ upozornili přesto hasiči z města Bolzano.

Husté sněžení zkomplikovalo v Itálii a v Rakousku dopravu

Podle serveru listu Die neue Südtiroler Tageszeitung totiž sobotní chaos na Brennerské dálnici způsobily především kamiony, které navzdory včasnému varování nedodržely pravidla jízdy v zimním počasí. „Mnoho kamionů nemělo zimní pneumatiky ani potřebné zimní vybavení,“ kritizovala v neděli společnost, která dálnici A22 spravuje. 

V sobotu na dálnici uvázly stovky lidí, kteří museli noc na neděli strávit v nouzových ubytovnách. Agentura APA informovala, že situace v okolí Brennerského průsmyku už není zdaleka tak napjatá jako v sobotu, řidiči však musejí nadále počítat s zácpami.

Zatímco Jižní Tyrolsko se ještě nyní potýká se sněhem, v okolí Boloně vydatné srážky způsobily záplavy. Severně od města se protrhla hráz na říčce Reno. Evakuovat kvůli tomu museli asi 300 lidí. „Mnoho domů je stále pod vodou,“ uvedla starostka zasažené obce Argelato Claudia Muzicová. Mnoho domácností je bez elektřiny. Lokální záplavy hlásí regiony Umbrie, Abruzzy a Kampánie.

Na mnoha místech západního a jižního Rakouska nadále platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Jedna lavina se v neděli utrhla v obci Bad Kleinkirchheim ve spolkové zemi Korutany a zasypala dva Rakušany. 

V Čechách od rána nasněžilo až 15 centimetrů. Dálnice jsou zatím sjízdné

Žena se dokázala vyprostit sama a zavolat pomoc. Muže vyhrabali asi po dvaceti minutách záchranáři a převezli jej do nemocnice. V Korutanech vydatné srážky způsobily i lokální záplavy. Kvůli pádu laviny je nepřístupná také tyrolská obec Ginzling.

Hustě v neděli sněžilo i na východě Německa, především ve spolkových zemích Bavorsko a Sasko, které sousedí s Českem. Organizátoři museli dokonce zrušit druhý závod Světového poháru lyžařů v hornobavorském Garmisch-Partenkirchenu.

Husté sněžení způsobilo noční kalamitu ve francouzském alpském regionu Savojsko. Místy napadlo až půl metru sněhu, což vedlo mimo jiné k přerušení provozu na dálnici A48, kde zůstala uvězněna stovka vozidel. Nepříjemný večer prožily také stovky belgických a nizozemských studentů, kterým v sobotu ve francouzských Alpách končil lyžařský zájezd. Kvůli výpadku autobusové dopravy strávili část noci venku a několik jich muselo být kvůli podchlazení hospitalizováno.

Fotogalerie

Už v sobotu odpoledne se v Savojsku u lyžařského centra Val Cenis sesunula rozsáhlá lavina a zasypala asi desetičlennou skupinu lyžařů. Jednoho z nich se nepodařilo zachránit, další dva utrpěli lehká zranění, informovala agentura AFP.

Problémy kvůli silnému sněžení hlásí také Švédsko, zasaženo je hlavně východní pobřeží. V okolí Stockholmu způsobil sníh problémy v hromadné dopravě. Při teplotách až minus 18 stupňů Celsia musely v hlavním městě a okolí některé domácnosti bez elektřiny přečkat celou noc na neděli.

Na Slovensko naopak o víkendu proudil velmi teplý, ale i vlhký vzduch, uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav. V této souvislosti upozornil, že v některých regionech, například v okrese Trenčín, Púchov, Povážská Bystrica či Nové Mesto nad Váhom, hrozí záplavy vyvolané tajícím sněhem či intenzivními srážkami.

V Česku husté sněžení zkomplikovalo dopravu na silnicích, železnici a v MHD, omezilo také provoz na pražském Letišti Václava Havla. Silničáři vyslali do terénu veškerou techniku, situaci jim ale komplikoval vítr, neustávající sněžení či uvázlé kamiony.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Najdete na iDNES.cz