Omezení na základě referend už zavedla některá města a vesnice na pobřeží hrabství Norfolk. Například všechny novostavby nově musí být hlavním bydlištěm majitelů. Obdobné kroky zvažují i Old Hunstanton, Wells a další, píše deník Daily Mail.
Obce tak chtějí zamezit přílivu bohatých cizinců, kteří si pořizují domy k víkendovému pobytu. Opatření má zároveň zamezit skupování nemovitostí investory, kteří je následně nabízejí k pronájmu.
Britský venkov se vylidňuje. Domy k pronájmu skupují bohatí, místní trpí |
Podobné problémy řeší i univerzitní město Cambridge. Podle radní Karen Youngové krátkodobé pronájmy vytlačují z města místní obyvatele, zejména ty mladé. Omezují totiž trh s bydlením, a tak zvyšují cenu nemovitostí.
„Inzerování pokojů na Airbnb a dalších podobných platformách začalo jako praktický způsob příležitostného výdělku pro několik lidí, kteří pronajímali volný pokoj nebo celé obydlí na několik týdnů v roce. Od založení stránek se však tato praxe velmi rozšířila a nyní je nesmírně komercionalizovaná,“ uvedla Youngová. Vyzvala proto městskou radu, aby požádala vládu o větší regulaci.
Zatímco v roce 2021 bylo ve městě 2001 nemovitostí, které sloužily k pronájmu či jako investice, o rok později jejich počet narostl na 2158.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz