Kus pláště vesmírného stroje posetého mušlemi spatřili námořníci na hladině mezi ostrůvky Bryher a Tresco, které jsou součástí souostroví Scilly ležícího asi 45 kilometrů jihozápadně od hrabství Cornwall.
Trosky pluly asi sto metrů od břehu jednoho z ostrovů. „Na hladině bylo hodně racků a já si nejdříve myslel, že si pochutnávají na mrtvé velrybě,“ líčil jeden z námořníků Joseph Thomas. „Nevěděli jsme, co to vlastně je a zkoušeli jsme to vytáhnout na palubu pomocí háku,“ dodal.
Jeden z místních ostrovanů Pete Hicks, který s vytahováním trosek kosmického korábu pomáhal, na Twitter napsal: „Už jsem kusy naplavenin vytahoval dříve. Myslel jsem, že by to mohl být kus letadla... vůbec mě nenapadlo, že by mohlo jít o raketu.“
Pobřežní stráž, která na vytažení pozůstatků rakety spolupracovala, se totiž domnívá, že jde o trosky bezpilotní vesmírné lodi SpaceX Falcon 9, která explodovala krátce po startu v červnu tohoto roku na Floridě. Pokud je to pravda, urazily trosky asi 6 600 kilometrů dlouho cestu.
28. června 2015 |
„Označení na plášti jasně ukazovalo americkou vlajku. Vypadá to, že jde o vesmírnou raketu, pravděpodobně bezpilotní SpaceX Falcon 9, který vybuchl krátce po vzletu z mysu Canaveral v červnu,“ řekl mluvčí pobřežní stráže Martin Leslie. Podle nějž pobřežní stráž pro jistotu vydala varování pro plavbu v této oblasti.
Trosky americké rakety tehdy dopadly do moře u pobřeží Floridy, což je asi 6600 kilometrů od místa, kde je nyní britská pobřežní stráž nalezla. Původně měla raketa putovat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) (více o nehodě si můžete přečíst zde).
Soukromá nákladní loď společnosti SpaceX se letos v černu dvě minuty po startu rozpadla ve výšce kolem 45 kilometrů. Jako jedna z možných příčin byl uváděn přetlak v nádrži s tekutým kyslíkem.
SpaceX je v současné době jednou ze dvou amerických soukromých společností, které pomáhají NASA se zásobováním ISS (komentář k nehodě si můžete přečíst zde).