Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

  19:00aktualizováno  19:00
Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců, Litevců a Lotyšů žádaly nezávislost na Sovětském svazu, kterou jim přesně o padesát let dříve sebral pakt Molotov-Ribbentrop.

V estonském hlavním městě Tallinnu aktivisté v létě 89 uspořádali do té doby nevídanou akci. Zmapovali trasu, která z Estonska pokračovala i do jižního Pobaltí a vyzvali lidi, aby spojili ruce v dlouhý řetěz. A lidé i přes možné represe ze strany Sovětů poslechli.

Stalin si připil na Hitlerovo zdraví. Kreml podepsal pakt s nacisty

Právě to totiž bylo padesát let ode dne, kdy se ocitli ve „sféře vlivu“. Třiadvacátého srpna 1939 vznikl pakt Molotov-Ribbentrop. Ten tajnými dodatky rozdělil Evropu mezi Stalinův Sovětský svaz a Hitlerovo nacistické Německo.

Pakt otevřel dveře okupaci pobaltských republik, odeslání tisíců lidí do gulagu a hned dvěma diktaturám, které se na jejich území vystřídaly. Všechny tři země nakonec připadly sovětskému Rusku, byť Litva měla být původně německou kořistí. 

„Tady není Rusko. Nejsme Rusové,“ vzkazovali proto 23. srpna 1989 světu Estonci, Litevci i Lotyši, kteří za zpěvu lidových písní mávali národními vlajkami. Navzdory sovětskému zákazu.

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Z řetězu se stala senzace. Zapojili se dokonce i tamní komunisté. Policie kvůli akci v okolí zastavila dopravu, lidé také účastníkům nosili jídlo. Na místo se sjížděly autobusy plné lidí, v Estonsku děti dostaly volno. O akci referoval rozhlas.

Oficiálně se začalo v sedm večer, kdy se lidé chytili za ruce. Drželi se za ně patnáct minut. Z celkových osmi milionů lidí, které tehdy Pobaltí podle stanice Deutsche Welle mělo, se mírumilovného protestu účastnila téměř čtvrtina. 

Někteří však podle lotyšského fotografa Aivarse Liepinse nebyli právě disciplinovaní. „Občas jsem byl trochu naštvaný, protože když lidé uviděli náš vrtulník, roztrhli řetěz a začali nám mávat!“ vzpomíná muž na třicet let staré události pro Rádio Svobodná Evropa

Shodou náhod totiž dostal šanci řetěz nafotit z výšky a jeden ze snímků se nakonec ve Švýcarsku dostal na pohlednici.

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Slábnoucí Sověti proti poklidnému řetězu nezasáhli a všechny tři země se do dvou let dočkaly nezávislosti. První byla Litva, která nadvládu okupantů odmítla ve volbách v březnu 1990. Do konce měsíce ji následovalo Estonsko a v květnu pak Lotyšsko.

Moskva všechny snahy z Pobaltí odmítla uznat a i když nechala srpnový protest bez reakce, bez krveprolití se „svého“ území vzdát nechtěla. V lednu 1991 se u vilniuské televizní věže odehrál masakr, při kterém zemřelo čtrnáct lidí. Do některých najely sovětské tanky, jiní zemřeli na střelná zranění.

Lednový ani pozdější srpnový pokus o převrat se v Litvě nezdařil a na podzim pak svět litevskou nezávislost uznal. V litevské metropoli je dodnes dlaždice s nápisem „stebuklas“ – zázrak. Legenda praví, že kdo se na ni postaví a otočí se dokola, tomu se splní přání.

Podobně se v roce 1991 vyvíjela i situace v Lotyšsku, kde se tvrdé křídlo komunistů se Sověty za zády pokusilo o převrat. Ani tam se to však nepovedlo a po létě už byli Lotyši znovu nezávislí. Bez násilí se obešlo jen Estonsko.

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz