Po útoku skinheada na šéfa policie chce Německo zakázat extremisty

  10:42aktualizováno  10:42
V sobotu večer se holohlavý muž pokusil zavraždit šéfa pasovské policie. Pokus o atentát v Bavorsku odstartoval hon na skinheady a v celém Německu volání politiků po zákazu krajně pravicové NPD, národnědemokratické strany Německa.

Policejní šéf Alois Mannichl, kterého pobodal skinhead před jeho domem. | foto: ČTK

"Žádný prostor pro pravicové násilí," hlásaly včera transparenty několika stovek studentů, kteří vyšli do ulic v bavorském Pasově. Jen málokteré přání mohlo být ještě dále od pravdy.

Právě v tomto městě se totiž o víkendu pravicový extremista pokusil zavraždit šéfa místní policie. Jeho srdce minul jen o dva centimetry. Za Aloisem Mannichlem přišel holohlavý muž až domů. Když mu Mannichl, který je znám svým nesmlouvavým postojem vůči neonacistům, otevřel, zaútočil.

Přečtěte si

Šéfa policie v Pasově vážně pobodal údajný neonacista

Poslední slova, která údajně šéf policie slyšel, byla: "Hodně pozdravů od Národního odporu. Ty levičácká svině, ty už nebudeš dupat po hrobech našich kamarádů." Pak už Mannichl jen cítil, jak mu jedenáct centimetrů dlouhá čepel nože zajíždí do hrudníku. Srdci se však dýka těsně vyhnula, a tak policista stačil dát svým kolegům popis útočníka.

Zatímco lékaři zachraňovali šéfovi policie život, v Bavorsku začal hon na skinheady. V pondělí ráno kriminalisté oznámili, že mají hned dva podezřelé. Ještě ten den je však museli propustit, protože oba měli alibi.

Pokus o atentát však v Německu odstartoval také další boj. A sice boj o zákaz NPD, národnědemokratické strany Německa. Krajně pravicové partaje, která se sice nikdy nedostala do spolkového parlamentu, ale jež slaví úspěchy především v zemských a městských zastupitelstvech.

Alois mannichl

Dvaapadesátiletý Alois Mannichl v minulých měsících několikrát zakročil proti pravicovým extremistům. V pravicových kruzích si za to vysloužil ostrou kritiku, hlavně v internetových diskusích neonacistických organizací.

Například v Sasku ji volilo před čtyřmi lety 9,2 procenta lidí. V městských zastupitelstvech slavila ještě větší úspěch. Například v obci Schöna nedaleko severočeských hranic vhodil do urny hlas pro NPD každý čtvrtý volič.

"Zákaz NPD je naprosto nutný, na roky by omezil akční rádius pravicové scény," řekl včera deníku Neuen Osnabrücker Zeitung Sebastian Edathy, sociální demokrat, který předsedá parlamentnímu výboru pro záležitosti vnitra.

Pokud by se prokázalo, že za atentátem stáli opravdu neonacisté, je pro zákaz také Joachim Herrman, bavorský ministr vnitra a člen křesťanskosociální unie (CSU). "Je-li to tak, měl by se zákaz NPD opět zvážit," řekl listu Passauer Neuen Presse.

Kdyby dali voliči této straně své hlasy a ona by vládla Německu, Evropa by se změnila. Tento stát by vystoupil z Evropské unie a hranice Německa by se vrátily tam, kde byly v roce 1937.

PASOV

V Pasově bylo letos zaznamenáno 83 trestných činů přisuzovaných pravicovým radikálům, což je více než dvojnásobek oproti roku 2007.

Členové NPD by si tak chtěli přisvojit i část polského území hraničící s Českou republikou. V Německu by se rozlišovalo, kdo je "čistokrevný" Němec, jedině takové dítě by mohlo například dostat přídavky.

Zakázat tuto stranu, která získává stále více voličů, se pokoušela před lety už vláda Gerharda Schrödera. Spolu s parlamentem podala k ústavnímu soudu žádost o zákaz NPD. Návrh však v roce 2003 neprošel. Především proto, že jako důkazy sloužily například i projevy, které pro vedoucí funkcionáře NPD psali nastrčení policejní agenti.

Zákaz této strany má však i své odpůrce. "Takový krok by byl špatný. Tyto útoky jsou možné i v případě takového zákazu. Bohužel," říká premiér německé země Bádensko-Württembersko Günther Oettinger.

Dům policejního šéfa Aloise Mannichla, kterého pobodal skinhead.

Předseda NPD Udo Voigt se včera snaze o zákaz své partaje vysmál. "Ještě se neví, kdo je pachatel, a už se ozývají hlasy po zákazu," popsal v prohlášení. Nepopřel však nenávist, jakou k napadenému policistovi chová.

"Svůj úřad opakovaně zneužíval a s pomocí policejního aparátu stíhal národní opozici. Nepřiměřené policejní prostředky byly na denním pořádku," kritizoval. Jakoukoliv souvislost s napadením však za svou stranu odmítl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Stav nouze je protiústavní, míní kalifornský prokurátor. Podá žalobu

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Najdete na iDNES.cz