Policie obklíčila teroristy v tiskárně, navázala s nimi kontakt

  7:47aktualizováno  18:17
Bratři Chérif a Said Kouachiové, pronásledovaní kvůli středečnímu útoku na týdeník Charlie Hebdo, se ukryli na kraji města Dammartin-en-Goële. Policie tiskárnu Création Tendance Découverte v průmyslové zóně obklíčila, těžce ozbrojení teroristé v ní zadržovali rukojmí. V podvečer drama ukončila střelba.

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že policie bratrům Kouachiovým odřízla únikové cesty. Na místě byla speciální jednotka, ale také vojenská technika včetně protitankového vozidla. Policisté vyzvali místní občany, aby nevycházeli. Vykázali i novináře, média měla zakázáno přenášet živé záběry z okolí tiskárny.

Podnik, který sídlí v průmyslové zóně na kraji města, má pět zaměstnanců. Jeden z nich byl podle radnice města Dammartin-en-Goële mezi rukojmími. Policie s únosci vyjednávala, díky čemuž evakuaovala nedalekou školu.

Z obklíčeného místa u Paříže se ozvaly výbuchy a střelba:

Útočníci ukrytí v tiskárně policejnímu vyjednávači po telefonu řekli, že chtějí zemřít jako mučedníci. Médiím to potvrdil poslanec Yves Albarello. Podle francouzského ministerstva vnitra byl prioritou dialog s útočníky. „Může to trvat dlouhou dobu. Hodiny, možná i dny,“ přiznal podle agentury Reuters ministerský mluvčí.

Fotogalerie

„Snažíme se tyto teroristy zatknout v co nejbližší době. Veškerá opatření nám umožňují jednat velice rychle,“ prohlásil před novináři ministr Cazeneuve.

Kvůli zásahu proti teroristům se částečně zastavil provoz na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla. Leží v Roisy, asi 15 kilometrů od obklíčené tiskárny. Kvůli obavám o bezpečnost letadel vedení letiště uzavřelo dvě ranveje, nad městem Dammartin-en-Goële kroužily armádní vrtulníky.

Odpoledne se v Paříži odehrál nový útok, když obchod s košer potravinami na východním předměstí francouzské metropole vzal útokem muž s kalašnikovem. Během akce zemřeli čtyři rukojmí z řad zákazníků.

Noční pátrání

Ve čtvrtek se pátrání soustředilo na oblast asi 80 kilometrů severovýchodně od Paříže. Vláda vyhlásila v celé oblasti Pikardie nejvyšší stupeň nebezpečí, nad departementem Aisne létaly přes noc vrtulníky.

Teroristé dopoledne přepadli benzínovou stanici u obce Villers-Cotterêts a opustili ukradené auto. Policie celý večer prohledávala okolní vesnice Longpont a Corcy. Teroristé se jim však ztratili v rozlehlých lesích.

Za zavražděné novináře truchlí celá Francie. Takto jejich památku uctili...
Zvláštní jednotka francouzské policie ve vesnici Fleury severně od Paříže (9....
Maskovaní útočníci před redakcí časopisu Charlie Hebdo zastřelili policistu....

V pátek ráno se útočníci zmocnili dalšího auta a po dálnici A2 zamířili zpět k Paříži. Policie je pronásledovala až do města Dammartin-en-Goële. Francouzská média poté přinesla zprávu, že tam prchající teroristé zabili nejméně dva lidi a dvacet dalších zranili.

Pařížská prokuratura i francouzské ministerstvo vnitra však později zprávu popřely, při přestřelce nikdo nezemřel. Útočníci nakonec zamířili do průmyslové zóny na kraji města, kde se ukryli v tiskárně.

Saidův výlet do Jemenu

Při útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo ve středu zahynulo dvanáct lidí. Týdeník byl známý kontroverzními karikaturami, nebál se ztvárnit ani proroka Mohameda (vše o útoku se dočtete zde).

Hledanými jsou francouzští bratři Chérif a Said Kouachiovi, jejichž rodiče pocházejí z Alžírska. Staršího z obou bratrů, čtyřiatřicetiletého Saida, úřady ve čtvrtek večer oficiálně označili za pachatele útoku.

Teror v Paříži

O dva roky mladší Chérif zůstává pouze podezřelým. Údajný třetí terorista Hamyd Mourad se dobrovolně vzdal policii. Tvrdí však, že byl ve škole a na útoku podíl nemá.

Said Kouachi, údajně navštívil v roce 2011 Jemen, kde se setkal radikálním duchovním a členem teroristické organizace al-Káida Anvarem Avlakím. S odvoláním na zdroj z jemenské tajné služby o tom informovala agentura Reuters. V Jemenu údajně strávil několik měsíců. Patřil prý ke skupině cizinců, kteří se do země na Arabském poloostrově vydali za účelem náboženských studií.

Podle informací deníku The New York Times absolvoval Said Kouachi v Jemenu v táboru al-Káidy i vojenský výcvik. Agentura AP uvedla, že Kouachi měl v Jemenu pobývat až do roku 2012. Během svého pobytu se údajně připojil k radikálům z al-Káidy, kteří v té době obsadili rozsáhlá území na jihu země.

Mnoho cizinců, kteří tehdy v zemi studovali, bylo podezřelých z toho, že se připojili k teroristům. Byli kvůli tomu ze země vyhoštěni. A jedním z deportovaných v roce 2012 měl být právě i Said Kouachi.

Chérif Kouachi byl tajným službám dobře známý. Podle agentury Reuters byl v roce 2005 součástí islamistické buňky, která v mešitě na východě Paříže verbovala francouzské muslimy, aby šli bojovat do Iráku proti americkým vojákům. Policie Kouachiho tehdy zatkla, než sám stihl do Iráku odjet. Rozsudek si vyslechl v roce 2008.  Oba bratři také údajně byli dlouhá léta na seznamu amerických úřadů, který obsahuje jména lidí, jimž USA zakazují přílet do země.

V rámci vyšetřování bylo během čtvrtka zadrženo na různých místech devět osob, především v Remeši, kde nejméně jeden z bratrů v poslední době pobýval.

Z 11 lidí, kteří byli zraněni při středečním teroristickém útoku na redakci francouzského satirického týdeníku, zůstávají čtyři ve vážném stavu. Zbývající už byli propuštěni z nemocnice.

Nejhorší prognózu ze zraněných má podle lékařů tvůrce webové stránky týdeníku Simon Fieschi. Lékaři ho uvedli do kómatu. Fieschiova přítelkyně řekla, že byl Fieschi zasažen do ramene a že střela prorazila plíce. „Zasažena je také páteř, takže se neví, zda bude moci chodit,“ řekla žena.

Pohled do minulosti soužití muslimů a Francouzů:

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz