Pithart: Pilip a Bubeník nebudou na Kubě souzeni

  22:23aktualizováno  22:23
Předseda Senátu Petr Pithart, který se v neděli krátce před devátou hodinou večerní vrátil ze své kubánské mise, po příletu řekl, že věznění Ivan Pilip a Jan Bubeník nebudou na Kubě souzeni. Na tiskové konferenci zopakoval přesvědčení, že oba Češi budou brzy propuštěni. Termín však odmítl odhadnout.Těsně po příletu o svých jednáních na "Ostrově svobody" informoval přímo v budově ruzyňského letiště i ministra zahraničí Jana Kavana.
Obě strany se při jednání zavázaly pokračovat ve všemožném úsilí najít v rozumné době řešení, tvrdí Petr Pithart. Při rozhovoru kubánskému prezidentovi vysvětloval svou vlastní minulost protivládního disidenta v bývalém Československu a připomněl také to, jak často přijímal zahraniční návštěvníky a zakázanou literaturu.

Za největší přínos své mise už před příletem do Česka označil Pithart navázání osobních vztahů s kubánskými představiteli. "Bez osobních vztahů nelze ani v diplomacii udělat nějaké velké změny k lepšímu. To je podmínka a tomu já jsem věnoval veškeré své síly a veškerý svůj čas," řekl Pithart na londýnském letišti Heathrow.

Pithart si musel s kubánskými politiky nejdříve vyjasnit pojmy, jako jsou lidská práva, suverenita, opozice. Teprve potom si porozuměli, co má druhá strana na mysli, což ovšem ještě neznamená, že spolu ve všem souhlasili. Nicméně to bylo důležité pro posouzení situace zadržovaných.

Pithart: Mise byla užitečná
V krátkém prohlášení pro sdělovací prostředky Petr Pithart uvedl, že se vrací domů bez poslance a bývalého ministra financí Ivana Pilipa a bývalého studentského aktivisty z roku 1989 Jana Bubeníka, kteří byli zadrženi poté, co se setkali s kubánskými disidenty, uvádí agentura AP, podle níž Pithart nedal novinářům prostor na žádné otázky.

Při mezipřistání v Londýně na cestě do Prahy Pithart Českému rozhlasu řekl, že Castro působil během rozhovoru svěže a duchapřítomně. Některé jeho otázky svědčily o zájmu o Českou republiku. "Vystupoval ze široka. My jsme doslova dlouhé hodiny probírali osobitosti moderních kubánských dějin," popsal Českému rozhlasu Pithart jednání s Fidelem Castrem. Během rozhovoru se oba státníci nevyhnuli okupaci československa v roce 1968. Pithart Castrovi rovněž vysvětlil v čem spočívala jeho disidentská činnost. "Ona do značné míry spočívala v přijímání lidí ze západu," dodal. "Tím jsme si  připravili půdu k tomu, co je teď na stole mezi námi," dodal. Odmítl však s ohledem na rychlé vyřešení případu konkretizovat, o co svou víru opírá. "Věřte tomu, že je to užitečné." ( viz AUDIO)

"Shodli jsme se, že má mise byla užitečná a napomohla řešení případu. Jsem přesvědčen, že obě strany mají zájem vyřešit tento případ tak brzy, jak bude možné," uvedl předseda českého Senátu.

Šestihodinové schůzky se kromě Pitharta, Castra a tlumočník účastnil i předseda kubánského Národního shromáždění Ricard Alarcón. K jádru věci se oba státníci dostali až v posledních dvou hodinách. Světové agentury upozorňují, že schůzka se konala jen pár hodin poté, co kubánský vůdce v sobotu zopakoval, že trvá na oficiální omluvě, což však česká strana nechtěla připustit.

Hlavní okamžiky mise Petra Pitharta na Kubě

29. ledna - Petr Pithart přiletěl na Kubu, aby na místě jednal o osudu zadržených Čechů.
1. února - Fidel Castro kvůli zaneprázdnění odložil plánované setkání s Pithatrem a požádal ho, aby zůstal v Havaně déle. Český státník, který se chystal k odletu, se rozhodl zůstat do soboty 3. února.
2. února - Kubánský prezident v projevu na kongresu o problémech globalizace trval na oficiální omluvě České republiky za činnost obou zadržených mužů na Kubě.
3. února - Castro pozval Pitharta na pracovní oběd. Během šestihodinového rozhovoru se předsedovi českého Senátu nepodařilo dosáhnout propuštění Pilipa a Bubeníka.
Pithartovy mise si vážíme, říkají příbuzní uvězněných
I když manželka Ivana Pilipa Lucie, která je spolu s bratrem Jana Bubeníka na Kubě, vypadala po Pithartově prohlášení podle agentury Reuters rozčarovaná. "Jediná věc, kterou můžeme udělat, je pokračovat ve spolupráci s naším právníkem na obhajobě obou, aby mohli být propuštěni," řekla Lucie Pilipová, která i v sobotu svého manžela navštívila ve vězení Villa Marista, kde jsou Pilip s Bubeníkem zadržováni. (viz AUDIO)

"To, co Petr Pithart tady udělal, byl velmi vážný počin a my si ho velice vážíme," řekla Lucie Pilipová Českému rozhlasu. "Nebyli jsme až takovými optimisty, abychom si mysleli, že si je ... Pithart ... odveze letadlem," dodala Pilipová. Je však optimističtější, protože po schůzce Pitharta s Castrem "bylo zjevné, že chtějí situaci řešit a že chtějí nalézt řešení co nejdříve, a to je pro nás podstatné."

Otec jednoho ze zadržovaných, Josef Bubeník, pro Radiožurnál řekl, že misí Petra Pitharta na Kubě oceňuje. "Pan Pithart tam odvedl velký kus práce, že tam tak dlouho vydržel. Neustále vymýšlel nové a nové varianty řešení. A nakonec dosáhl svého a pan Castro ho přijal," řekl otec vězněného Jana Bubeníka. (viz AUDIO)

Ministerstvo doufalo, že se Pithart vrátí i s vězněnými
I ministerstvo zahraničí počítalo s tím, že by předseda Senátu Petr Pithart mohl s sebou do vlasti přivézt na Kubě vězněné Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. "Je to však ta nejoptimističtější varianta," připustil mluvčí resortu Aleš Pospíšil.

"Jak dlouho bude jednání trvat, nelze v tutu chvíli odhadnout. V každém případě jsem si jist, že Petr Pithart už nezmění termín svého odletu," prohlásil v sobotu večer ministr zahraničí Jan Kavan krátce poté, co schůzka na Kubě začala. (viz AUDIO)

Šéf Senátu Petr Pithart skutečně Kubu opustil. V České republice je očekáván ve 20.40 hodin na novém ruzyňském letišti. Po příletu bude následovat tisková konference.

Pithart na schůzku s Castrem čekal na Kubě pět dnů. Předseda Senátu svůj odlet z Havany odložil o dva dny - na sobotu. Ve čtvrtek pozdě večer totiž dostal vzkaz od Castra: Jsem zaneprázdněn, ale schůzka bude.

Pithart se po návratu nejspíš setká s Kavanem
Mluvčí Černínského paláce Aleš Pospíšil prohlásil, že o dalším postupu v kauze Pilip-Bubeník se Praha rozhodne teprve poté, co bude mít k dispozici podrobnosti o setkání předsedy českého Senátu s kubánským prezidentem.

Pospíšil předpokládá, že Petr Pithart se po návratu do Prahy sejde s ministrem zahraničí Janem Kavanem, aby ho podrobně informoval o obsahu svého jednání s kubánským prezidentem. V tomto okamžiku máme jen kusé informace a je proto obtížné předjímat náš další postup, poznamenal mluvčí.

Připomněl, že i když Castro hovoří o množství důkazů proti Pilipovi a Bubeníkovi, Praha tyto důkazy v podstatě nezná a má k dispozici pouze kubánskou kvalifikaci údajného trestného činu obou českých občanů.

Na Kubě byli i dva zástupci Meziparlamentní unie
V Havaně byla také dvoučlenná delegace Meziparlamentní unie vedená generálním tajemníkem unie Andersem Johnssonem. O vyslání delegace, v níž je kromě Johnssona také předseda výboru pro lidská práva parlamentářů Juan Pablo Letelier, rozhodl minulý týden výbor unie na žádost českého parlamentu.

Kubánské úřady zadržely poslance Pilipa a bývalého studentského aktivistu z roku 1989 Bubeníka 12. ledna poté, co se oba setkali s představiteli kubánských disidentů. Češi byli zprvu obviňováni z podvratné činnosti a přípravy povstání, později byla tato formulace změněna na ohrožení ekonomických zájmů země. V prvním případě hrozil trest až 20 let vězení, ve druhém případě je podle kubánské legislativy sazba od tří do osmi let vězení.

Kubánský prezident žádá oficiální omluvu
"Apelujte na naši šlechetnost, neodvolávejte se na lži, nespoléhejte se na nátlak, omluvte se naší zemi," citovala agentura AFP ze sobotního projevu Fidela Castra na závěr havanského kongresu o problémech globalizace.

Mluvčí Pospíšil však soudí, že se Česko nemůže omlouvat za někoho, kdo republiku na Kubě nezastupoval. Odmítl také Castrovo vyjádření o českém velvyslanectví v Havaně jako o "vyzvědačském doupěti", které se už "deset let věnuje vyzvědačství". Poznamenal, že bezpečně ví, že českým diplomatům na Kubě nebylo nařízeno, aby se zabývali nějakou jinou činností než diplomatickou.

"Omluva naší zemi... musí být omluva," řekl podle AP Castro v šestihodinovém projevu na závěr havanského kongresu věnovaného dopadům globalizace na rozvojové země. "Říkáme pravdu a máme důkazy," zdůraznil Castro.

Požadavek omluvy už dříve odmítl také prezident Václav Havel. "Nemám se co omlouvat a ani Česká republika nemá důvod k omluvě," řekl Havel 25. ledna.

Rozhovor s Petrem Pithartem Castro mě žádal, abych zůstal déle

Castro byl stále zaneprázdněn
Ve čtvrtek i pátek byli Castro a Pithart od sebe vzdáleni jenom několik set metrů: "Vracíme se ke konstrukci socialismu s vyšší kvalitou," hřímal Castro na ekonomickém kongresu o globalizaci v paláci nedaleko hotelu Palco, v němž dočasně bydlí Pithart.

Podle účastníků ekonomického fóra je Fidel Castro skutečně vytížen - v pátek na kongresu vystupoval s projevem, jehož konec byl plánován až na dvě hodiny ráno středoevropského času. Pětasedmdesátiletý státník je zvyklý pracovat od čtyř odpoledne do brzkého rána.

Petr Pithart v pátek alespoň navštívil oba vězně, už potřetí.

"Pozvání ke Castrovi může přijít kdykoli," míní šéf české mise na Kubě Josef Maršíček. "Jsme v neustálém kontaktu s místními úřady a protokolem."

Případ je posuzován podle mírnějšího zákona
Během posledních dvou dnů čekání na schůzku Pitharta s Castrem se případ dvou zadržených Čechů posunul do nové fáze: Pilip s Bubeníkem jsou obviněni podle jiného - mírnějšího - zákona.

Pilip a Bubeník byli zprvu obviňováni z podvratné činnosti a přípravy povstání, později byla formulace změněna na ohrožení ekonomických zájmů země. V prvním případě hrozil trest až 20 let vězení, ve druhém případě je podle kubánské legislativy sazba od tří do osmi let vězení.

Lucie Pilipová a Martin Bubeník, manželka a bratr vězněných, si ve čtvrtek najali právníka, který měl v pátek poprvé možnost nahlédnout do soudního spisu.

Oba zadržení budou mít zřejmě společného advokáta z řad členů kubánské advokátní komory.

Lucie Pilipová navíc konzultuje případ svého manžela se španělským právníkem Eugeniem Gayem, předsedou Generální rady španělských advokátů. "Všechny záležitosti s ním probírám," uvedla Pilipová pro španělský deník El País.

Gay tvrdí, že obvinění Češi nespáchali setkáním se dvěma kubánskými disidenty žádný delikt. "Jenom chtěli poznat kubánskou realitu," uvedl Gay.

Příbuzní si prodloužili víza
Zatím se nikdo neodvažuje předpovědět, jak dlouho oba muži ve vězení zůstanou. Proto si jejich příbuzní - Lucie Pilipová a Martin Bubeník - prodloužili svá kubánská pobytová víza o měsíc. Lucie Pilipová chce na Kubu dopravit své tři děti. Požádala, aby jim byly vystaveny dětské pasy, a do Havany je dopraví další osoba.

Náklady na pobyt na Kubě si hradí sami a představují pro obě rodiny značnou zátěž. "Mám to štěstí, že mám dvě firmy docela slušně prosperující, muž má rodinný podnik a Bubeníkovi mají také nějaké zázemí," řekla Pilipová Českému rozhlasu.

Manželka zadržovaného Ivana Pilipa Lucie a bratr Jana Bubeníka Martin hovoří s novináři po neúspěšném setkání předsedy Senátu Petra Pitharta s kubánským prezidentem Fidelem Castrem v Havaně. (4. února 2001)

Předseda Senátu Petr Pithart a Jakub Karfík z českého ministerstva zahraničí čekají v hale havanského hotelu na sobotní schůzku s kubánským prezidentem Fidelem Castrem. (4. února 2001).

Petr Pithart hovoří s novináři po schůzce s Castrem. (4. února 2001)

Předseda Senátu Petr Pithart se ihned po přistání na pražském ruzyňském letišti sešel s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Pithart se vrátil z Kuby, kde jednal o propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, 4. února 2001

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Italská vláda končí. Premiér Conte podal demisi kvůli rozpadu koalice s Ligou

Italský premiér Giuseppe Conte (vpravo) ohlásil rezignaci po rozpadu vládní...

Italský premiér Giuseppe Conte oznámil v úterý rezignaci na svou funkci a následně podal demisi po odchodu...

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

Japonský císař se chtěl omluvit za zločiny brzy po válce, rozmluvili mu to

Britská královna Alžběta II. a japonský císař Hirohito přijíždí do...

Japonská televize NHK získala dokumenty, podle nichž někdejší císař Hirohito v soukromí několikrát vyjádřil lítost nad...

Najdete na iDNES.cz