Běžec Pistorius vyslechl u soudu obvinění z vraždy a rozplakal se

  9:45aktualizováno  15:39
Jihoafrický olympionik Oscar Pistorius stanul před soudem v Pretorii, který rozhoduje o jeho vazbě. Vyslechl tam zároveň formální obvinění z vraždy. V soudní síni se pak rozplakal. Policie legendárního sportovce viní z vraždy jeho přítelkyně, kterou zastřelil ve čtvrtek. Hrozí mu doživotí.

Oscar Pistorius si v soudní síni vyslechl formální obvinění z vraždy a poté se rozplakal (15. února 2013) | foto: AP

Policie zatím moc detailů k případu neposkytla. Uvedla pouze, že Pistorius je jediným podezřelým ze zastřelení třicetileté modelky Reevy Steenkampové. Atleta zatkla už ve čtvrtek a umístila ho do vazby. A právě o tom, kde bude Pistorius čekat na proces, rozhoduje tento soud.

Prozatím jeho propuštění na kauci zamítl a Pistorius zůstane ve vazební cele až do úterý 19. února, kdy bude soud pokračovat. Jihoafričtí prokurátoři přitom chtějí v procesu dokázat, že Oscar Pistorius spáchal úkladnou vraždu. Alespoň tak to prohlásili v pátek v soudní síni. Pokud by ho soud shledal vinným, hrozilo by mu až doživotí.

Fotogalerie

Policie slavného sportovce přivedla k soudu z místní policejní stanice. Měl na sobě tmavý oblek a zakrýval si obličej bundou. V ruce držel něco, co vypadalo jako bílý kapesník, všimla si agentura AP. "Daří se mu dobře, ale je velmi emotivní," řekl ještě před soudem Pistoriusův obhájce Kenny Oldwage televizi SABC TV bez dalších detailů.

V soudní síni se pak sportovec rozplakal. A to poté, co vyslechl obžalobu z vraždy. "Uklidněte se. Sedněte si," řekl mu v tu chvíli soudce Desmond Nair. Místní novinář Barry Bateman pak popsal, že sportovec "nekontrolovaně vzlykal", když si sedal zpět na lavici obžalovaných. Během čtyřicetiminutového stání nepromluvil. Jeho rodina později vydala prohlášení, v němž vznesené obvinění ostře odmítla, podotkla agentura Reuters.

Soudní síň v Pretorii zaplavilo asi sto lidí, včetně desítek reportérů a příznivců atleta. K stání přišli i Pistoriusovi sourozenci Carl a Aimee i otec Henke. Ten se během stání k synovi naklonil a položil mu ruku na záda, popsala televize Sky News. Pistoriusova matka zemřela před více než deseti lety.

Případ šokoval celou Jihoafrickou republiku i sportovní svět. Pistorius je totiž legendou, šestinásobný paralympijský šampion se proslavil hlavně loni na olympiádě v Londýně, kdy s protézami na obou nohou dokázal závodit se zcela zdravými běžci. Agentura Reuters k tomu podotkla, že atlet si svými výkony získal respekt u všech ras žijících v JAR, což není v zemi ani dvacet let od pádu rasistického režimu (apartheidu) běžné.

Oscar Pistorius

Šestadvacetiletý Oscar Pistorius má amputované obě dvě nohy a používá protézy. Narodil se bez lýtkových kostí a v jedenácti měsících mu lékaři amputovali nohy od kolen dolů. Poté, co si v šestnácti letech zranil koleno při rugbyovém zápasu, začal v rámci rehabilitace běhat.

Už o rok později vyhrál zlatou medaili v závodě na 200 m na paralympiádě v Aténách. Ve sportovních úspěších pokračoval na olympiádě v Pekingu. Je šestinásobným paralympijským šampionem. Nejvíce svět ohromil svým výkonem v Londýně, kdy se stal prvním handicapovaným atletem, který úspěšně závodil se zdravými běžci.

Starty na vrcholných akcích mezi nepostiženými mu původně kvůli možné technologické výhodě mezinárodní atletická federace IAAF zakázala, Jihoafričan však uspěl s odvoláním u sportovního arbitrážního soudu.

Proč svou přítelkyni - populární modelku a absolventku práv Reevu Steenkampovou - zastřelil, zatím není jasné. Policie pouze prozradila, že ji střelil čtyřikrát a zasáhl přitom do rukou a hlavy. Steenkampová smrtelným zraněním na místě podlehla.

Jihoafrická média původně přispěchala s verzí, že Pistorius svou přítelkyni zastřelil v domnění, že jde o lupiče. Chtěla ho prý překvapit v rámci svátku svatého Valentýna. Policie nicméně tuto variantu nepotvrdila, spíše naopak. Upozornila zároveň, že v domácnosti Pistoriuse už v minulosti řešila "domácí neshody". Sousedé navíc vypověděli, že večer a zhruba v době střelby slyšeli z atletova domu křik. V té době uvnitř kromě dvojice nikdo nebyl.

Nyní několik místních médií informuje o tom, že Pistorius střílel skrze dveře od koupelny. Žena byla zasažena do hlavy, hrudi, pánve a ruky, napsal dle agentury Reuters v afrikánštině list Beeld na svém webu. "Strážci (obytného komplexu) našli Pistoriuse v koupelně, vedle těla Steenkampové. Dveře měly díry od střel," popsal list.

Policie zatím potvrdila, že na místě činu našla pistoli ráže 9 mm, kterou Pistorius vlastnil legálně. Hovoří se o tom, že se populární atlet obával o svou bezpečnost. V JAR je totiž denně zavražděno v průměru 40 až 50 lidí a častá jsou i vloupání. O tom, že má zbraň a navštěvuje střelnice, s novináři hovořil už dříve.

Jeho dům přitom stojí v komplexu, který je obehnán vysokou zdí, a střeží ho soukromá bezpečnostní agentura, což je u bohatších lidí v Jihoafrické republice kvůli vysoké kriminalitě poměrně běžné.

Podle listu The Daily Mail měl jednu pistoli u postele, u okna automatickou zbraň a u dveří pálky na kriket a baseball. Před rokem přitom popsal, jak se zbraní v ruce jednou kontroloval dům poté, co se v něm rozezněl alarm. Nakonec se ukázalo, že to byl planý poplach.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Najdete na iDNES.cz