Pistorius slavil za mřížemi s dortem a balonky, porušil tím předpisy

  10:49aktualizováno  10:49
Své 28. narozeniny oslavil Oscar Pistorius v sobotu způsobem, o jakém by si jiní vězni mohli nechat jen zdát. Sourozenci mu za mříže přinesli dort, dárky i balonky. To vše zadním vchodem, aniž by je kdokoliv prohledal. Nyní si kvůli tomu na rodinu odsouzeného atleta i vedení káznice hodlá posvítit vězeňská správa.

Oscar Pistorius před soudem, který rozhodoval o jeho trestu za zastřelení přítelkyně (21. 10. 2014) | foto: Reuters

O nestandardní sobotní návštěvě v pretorijské věznici Kgosi Mampuru, kde si hendikepovaný běžec odpykává pětiletý trest, informoval jihoafrický server The Sunday Times s odkazem na svědectví svého reportéra přímo před branami káznice. Podle jeho slov ostraha věznice nezabránila překročení hned několika nařízení.

Pistoriusovi sourozenci, starší bratr Carl a mladší sestra Aimee, dorazili k branám věznice v sobotu po desáté hodině dopoledne. Každý z nich přijel ve vlastním automobilu, Pistoriusova bratra vezl řidič. Podle reportéra jihoafrického deníku ostraha věznice umožnila oběma vozidlům vjet do přísně střeženého areálu bez jakékoli kontroly. Dva strážci pak usedli za volant obou aut a zajeli s nimi na pozemek věznice.

Zadním vchodem posléze do areálu proklouzli Pistoriusovi sourozenci se svazkem balonků s nápisem „Všechno nejlepší“, dárky a dortem. Podle vedení vězeňské správy se přitom na potraviny přinášené vězňům návštěvami vztahují přísná pravidla. Trestanci mohou dostávat pouze potraviny zakoupené v obchodě v areálu věznice.

Sourozenci u odsouzeného atleta strávili podle jihoafrického listu téměř dvě hodiny, přestože má povolených pět návštěv v maximální délce 60 minut měsíčně.

Vedení věznice odmítlo, že by se slavnému běžci mělo za mřížemi dostávat zvláštního zacházení. Mluvčí vězeňské správy ale posléze jihoafrickým médiím potvrdil, že vznesená obvinění z porušení pravidel jsou závažná a úřad je hodlá řádně prošetřit.

Zabití Reevy z nedbalosti chce obžaloba nechat překvalifikovat

Oscar Pistorius si v pretorijské věznici odpykává pětiletý trest od konce října, kdy ho soud uznal vinným ze zabití své přítelkyně Reevy Steenkampové loni v únoru. Soudkyně Thokozile Masipaová odmítla tvrzení obžaloby, že by Pistorius Steenkampovou úkladně zavraždil, a uznala její smrt jako zabití z nedbalosti. Atlet se díky tomu vyhnul hrozbě doživotního trestu.

Obžaloba se nicméně vůči interpretaci činu jako zabití z nedbalosti i pětiletému trestu odvolala. Potvrdila, že první slyšení kvůli odvolání bylo stanoveno již na 9. prosince. Podle odborníků má prokuratura poměrně velkou šanci s odvoláním uspět. Případný další vývoj kauzy by ale trval v řádu měsíců.

Ve stejné věznici jako Pistorius je umístěn také stíhaný český uprchlík Radovan Krejčíř. Ten je v Jihoafrické republice obžalovaný z únosu, pašování drog a z pokusu o vraždu. Nedávno se Krejčíř nechal slyšet, že s odsouzeným atletem za mřížemi trénuje na stejném sportovním náčiní (podrobnosti se dočtete zde).

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Najdete na iDNES.cz