Z Pistoriusova domu se ozýval neutuchající křik, popsal svědek

  10:38aktualizováno  13:47
Jihoafrický soud se znovu ponořil do případu atleta Oscara Pistoriuse, který před šesti dny zastřelil svou přítelkyni. Jeden ze svědků uvedl, že z běžcova domu slyšel "neutuchající křik". Obžaloba chce atleta obvinit i z nelegálního držení munice. Policie u něj prý navíc našla krabice s testosteronem.

Slyšení se ve středu zdrželo kvůli návalu novinářů a dalších lidí, kteří se snažili protlačit do soudní síně. Jeden z žurnalistů dokonce v tlačenici omdlel. Soudci by měli rozhodnout, jestli atleta podezřelého z promyšlené vraždy modelky Reevy Steenkampové propustí na kauci z vazby. Ve středu dopoledne se ke slovu dostává především žaloba a její svědci.

Jeden z nich podle britské stanice BBC popsal, že se minulou středu mezi druhou a třetí hodinou ranní z Pistoriusova luxusního domu v luxusní východopretorijské čtvrti Silver Woods ozýval "neutuchající křik". Byl to "nekonečný hovor, který připomínal rvačku", popsal svědek s tím, že hluk se z domu linul mezi druhou a třetí ráno.

"Máme svědectví člověka, který prohlásil, že poté, co zaslechl výstřely, vyšel na balkon a uviděl, že jsou rozsvícená světla. Pak uslyšel dva nebo tři ženské výkřiky a další výstřely," prohlásil u soudu vyšetřovatel Hilton Botha, který na místo činu dorazil jako první.

Zahraniční konta

Botha vypověděl, že do Pistoriusova domu dorazil ve 4:15 a na zemi našel ležet mrtvou Steenkampovou. Na sobě prý měla bílé šortky, černou vestu a byla přikryta ručníky. Na místě už prý byl i atletův bratr a právník. Botha také vypověděl, že Steenkampová měla střelná zranění na pravé straně hlavy, v pravém boku a pravém lokti.

Botha se domnívá, že výstřely směřovaly seshora dolů, což podle něj potvrzuje, že Pistorius si před střelbou nasadil protézy. To podle policie naznačuje, že Pistorius si vraždu své přítelkyně dopředu promyslel. Naopak atlet tvrdí, že ke dveřím do koupelny došel na pahýlech svých dolních končetin.

Fotogalerie

Policie prý také v atletově domě našla paměťový disk s údaji o jeho kontech v zahraničí. Také kvůli tomu vyšetřovatelé požadují, aby Pistorius zůstal ve vazbě až do procesu, protože se obávají, že by mohl uprchnout do zahraničí.

Krabice s testosteronem

Pistoriusovi zřejmě přitíží i další svědectví policistů. U soudu vypověděli, že v atletově ložnici našli dvě krabice s testosteronem a injekční stříkačky. Hned po střelbě se začalo spekulovat, zda běžec na dívku nezaútočil kvůli zvýšené agresivitě, již mohou vyvolat některá anabolika.

Vyšetřovatelé také uvedli, že jihoafrický národní hrdina držel nelegálně munici kalibru .38, za což bude možná také obviněn.

Obhajoba handicapovaného sportovce vzápětí Bothovo svědectví zpochybnila. Policista musel přiznat, že jeden svědek, který údajně slyšel výkřiky, bydlí asi 600 metrů od Pistoriusova domu. Obhajoba také tvrdí, že nalezený testosteron byl prý jen legálním bylinným přípravkem, který sportovci často používají. Hiltona Bothu obvinila, že se snaží důkazy "interpretovat tím nejhorším možným způsobem".

Pistole pod polštářem

Šestadvacetiletý atlet, jemuž v dětství lékaři amputovali obě nohy pod koleny kvůli nevyvinutým holenním kostem, v úterý vypověděl, že až do osudného momentu spal. Pistorius trvá na tom, že si přítelkyni v polospánku spletl se zlodějem a několikrát po ní vystřelil. Steenkampovou prý velmi miloval a z její smrti je naprosto zděšený.

V Jihoafrické republice jsou brutální loupežná přepadení na denním pořádku, a tak mnozí brání své majetky se zbraní v ruce. Také běžec, který šestkrát vyhrál paralympiádu a loni se jako historicky první handicapovaný atlet kvalifikoval na olympiádu se zdravými sportovci, spával se zbraní pod polštářem.

Oscar Pistorius na paralympiádě v Londýně během závodu na 100 metrů v kategorii
Vzpomínka na lepší časy. Oscar Pistorius se zlatou medailí z běhu na 400 metrů

Atlet se u soudu objevil poprvé v pátek, kdy vyslechl obvinění z úkladné vraždy. Když soudcova slova slyšel, rozplakal se. A plakal i ve středu, když v soudní síni začal vypovídat první svědek.

V případu se objevují nové a nové detaily, které pro Pistoriuse nevyznívají dobře. Začalo to zjištěním, že Pistorius 29letou Reevu zřejmě zastřelil přes dveře do koupelny. Pak se také našla kriketová pálka, kterou se Pistorius údajně proboural do zamčené koupelny.

V místnosti se našly dva telefony, iPhone a Blackberry, pomoc mladé ženě však zavolali až sousedé, kteří se kvůli hluku shromáždili u domu. Sám atlet zavolal svému otci. Zahájení procesu se očekává během několika měsíců. 

Pretoria, Jihoafrická republika

Pretoria, Jihoafrická republika

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Mayová rezignovala. Britskou premiérku dostihl stín nepovedeného brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová oznamuje, že k 7. červnu skončí v pozici lídra...

Britská premiérka Tereza Mayová na sebe po nekonečných bojích ve sněmovně a nevydařeném jednání o brexitu vzala...

Británie s Johnsonem v čele opustí EU bez dohody, nikdo nechce ustoupit

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci v Manchesteru....

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší...

USA vyšlou na Blízký východ 1500 nových vojáků, obává se Íránu

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že Spojené státy posílají na Blízký...

Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné. Oznámil to v pátek...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz