Soud propustil Pistoriuse na kauci, atletova rodina propukla v jásot

  15:30aktualizováno  16:13
Jihoafrický soud propustil paralympionika Oscara Pistoriuse na kauci. Slavný sportovec čelí obvinění, že před týdnem zastřelil svou přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Atletova rodina i jeho příznivci, kteří sledovali proces přímo v soudní síni, propukli v bouřlivý jásot.

Soud vyměřil Pistoriusovi kauci ve výši jednoho milionu jihoafrických randů, tedy v přepočtu více než dvou milionů korun. Obžalovaný se nesmí vrátit do svého domu, kde došlo k incidentu, a nesmí mluvit se svědky. Zároveň odevzdá svůj cestovní pas a všechny zbraně.  

Řízení, v němž sportovní celebritě hrozí doživotní trest, bude pokračovat 4. června. Do té doby se bude pravidelně hlásit na policejní stanici, vždy v pondělí a pátek. Součástí podmínek propuštění je také zákaz pití alkoholu, píše agentura Reuters.

ODRAZ. Oscar Pistorius odjel od soudu ve stříbrném Landroveru s tónovanými

ODRAZ. Oscar Pistorius odjel od soudu ve stříbrném Landroveru s tónovanými skly.

Soudce odůvodňoval a upřesňoval okolnosti Pistoriusova propuštění z vězení více než dvě hodiny. Obžaloba argumentovala, že by vzbudilo veřejné pobouření, kdyby se zadržený atlet vrátil na svobodu.

Obhájce zase prohlásil, že jeho klient je příliš slavný na to, aby dokázal uprchnout. "Nikdy se nemůže objevit na nějakém místě, aniž by si ho někdo všiml," řekl.

Soudce nakonec uznal, že nejsou důkazy, dle nichž by Pistorius mohl někoho ohrozit či ovlivnit svědky. Ocenil také, že se snaží spolupracovat a už velmi brzy nabídl pod přísahou úplnou verzi události. Proto svolil k zaplacení kauce.

Pistorius vyslechl verdikt s kamennou tváří a po hodině opustil boduvou. Než ale vyrazil na sedačce stříbrného Landroveru do domu svého strýčka Arnolda, musel v Pretorii podstoupit týdenní proces plný zvratů.

Vražda, nebo omyl?

Slavný jihoafrický běžec se po zadržení bránil, že Reevu hluboce miloval a nechtěl ji zastřelit. Spletl si ji údajně se zlodějem. Během osudné noci si prý myslel, že do jeho domu vnikl neznámý vetřelec. Proto několikrát vystřelil do dveří koupelny.

Fotogalerie

Poté vzal kriketovou pálku a dveře s ní rozbil. "Smrtí své milované Reevy jsem naprosto zdrcen," dodal světoznámý sportovec, který se narodil bez lýtkových kostí a mezi zdravými soupeři závodil s karbonovými protézami. Mimo jiné i na olympijských hrách v Londýně.

Žaloba ovšem přinesla další důkazy o jeho údajné vině. Podle ní šlo o promyšlenou vraždu. Objevila se svědectví o častých i hlasitých neshodách mezi Oscarem a Reevou.

Jeden ze svědků kupříkladu uvedl, že z běžcova domu slyšel "neutuchající křik". Obžaloba chce atleta obvinit také z nelegálního držení munice. Novinářům se běžec před časem svěřil, že má doma několik střelných zbraní.

Policie rovněž tvrdila, že u Pistoriuse našla krabice s testosteronem, který může způsobit či znásobit agresivitu. Toto tvrzení později obhájci vyvrátili.

Ostře sledovaný proces zažil již několik obratů. Jihoafrické úřady z vyšetřování kupříkladu stáhly hlavního detektiva Hiltona Bothu, neboť je sám obviněn ze sedminásobného pokusu o vraždu. Policejní mluvčí Nevill Malila upřesnil, že Botha byl v minulosti obviněn ze střelby na minibus, v němž bylo sedm lidí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Najdete na iDNES.cz