Piráti u Afriky opět zaútočili, indická válečná loď zničila jejich plavidlo

  8:31aktualizováno  18:10
Situace na moři u východního pobřeží Afriky se vyostřuje. Piráti unesli v Adenském zálivu další lodě. Jedno jejich plavidlo po krátkém boji v úterý potopil indický křižník. Stále častější pirátské útoky odrazují mnohé nákladní lodě od Suezského průplavu, k němuž vede cesta nebezpečnými vodami u Somálska.

Kvůli pirátům doprovází nákladní plavidla z Indie plující Adenským zálivem válečná indická loď. | foto: Profimedia.cz

Posádka indické lodi Tabar zahlédla podezřelé plavidlo v úterý večer v Adenském zálivu. Pirátům přikázala zastavit, ti však odpověděli výhrůžkami: pokud se válečná loď přiblíží, vyhodí ji do vzduchu.

KOŘIST

Somálští piráti letos zaútočili na více než 90 plavidel a téměř 40 z nich unesli. Zatím největší kořistí je v neděli unesený tanker Sirius Star s ropou za sto milionů dolarů a ukrajinská loď s 33 tanky na palubě, která padla do rukou únosců v září. V jejich zajetí zůstává přes deset plavidel a více než 200 námořníků. Výkupné jim vyneslo desítky milionů dolarů.

Poté se objevili na palubě se zbraněmi a granátomety a podle televize BBC na indickou loď i vystřelili. Indové palbu okamžitě opětovali. Na pirátské lodi začalo hořet a několik explozí plavidlo potopilo.

Někteří piráti se poté pokusili uniknout na dvou motorových člunech, které mateřskou pirátskou loď doprovázely. Jeden z člunů ale Indové později našli prázdný.

Indickou námořní dopravu stojí podle agentury Reuters zdržení a komplikace způsobené řáděním somálských pirátů měsíčně 450 tisíc dolarů. Loď Tabar křižuje vody Adenského zálivu od 23. října a jejím úkolem je doprovázet indické nákladní lodě nebezpečnými "pirátskými" vodami u východních břehů Afriky.

Zatím doprovodila 35 plavidel. Úspěch si na své konto indické námořnictvo připsalo i minulý týden, kdy zabránilo pirátům v únosu obchodní lodi.

Dnes si piráti vyhlídli také britskou cisternovou loď Trafalgar. Útok ale překazila jedna z válečných lodí NATO, které v oblasti hlídkují a doprovázejí nákladní plavidla s potravinovou pomocí africkým zemím.

Britský tanker podle agentur obklíčilo v Adenském zálivu nejméně osm rychlých člunů. - čtěte Válečná loď NATO odrazila útok pirátů na britský tanker

Piráti unesli za dva týdny už desítku lodí

Jen v úterý unesli piráti ve vodách u východní Afriky hned tři lodě. Zmocnili se hongkongského plavidla převážejícího pšenici do Íránu, do zajetí padla také řecká nákladní loď. Později přepadli thajskou rybářskou loď s šestnácti námořníky na palubě.  - více o únosu hongkongské lodi se dočtete zde

JAK PIRÁTI ÚTOČÍ

Vlastní útok podniká sedm až deset po zuby ozbrojených mužů na rychlých plavidlech. Jakmile se zmocní lodi, na palubu přichází asi 50 pirátů. Dalších pět desítek čeká na pobřeží pro případ potíží. Většina unesených lodí je dopravena do puntlandského přístavu Eyl, uvedla televize BBC. 

Za posledních dvanáct dní skončilo v rukou tamních pirátů už nejméně osm lodí. "Vzkazují nám, že si mohou dělat, co chtějí," komentoval nový únos mluvčí asociace východoafrických zemí Andew Mwangura, podle něhož je na palubě řecké lodi 23 až 25 členů posádky.

"Je to naprosto bezprecedentní. Ještě nikdy jsme nezažili takovou situaci," reagoval na únosy Michael Howlett, asistent ředitele Mezinárodního námořního úřadu v Londýně, jenž se zabývá útoky pirátů.

Lodě se snaží pirátům vyhnout obeplutím Afriky

Somálští piráti letos zaútočili na více než 90 plavidel a téměř 40 z nich unesli. Loni napadli 31 lodí a o rok dříve zaútočili 10krát, uvedla televizní stanice CNN.

Agentura Reuters připomíná, že nárůst počtu únosů vede k růstu poplatků za pojištění lodí, které proplouvají touto oblastí. To má za následek vyšší cenu přepravovaného zboží.

Mnozí kapitáni navíc z bezpečnostních důvodů volí místo Suezského průplavu až o týdny delší trasu kolem mysu Dobré naděje. Adenským zálivem propluje ročně kolem 20 tisíc nákladních lodí a tato vodní cesta patří mezi nejrušnější na světě.

K jižnímu cípu Jihoafrické republiky stáčí v poslední době své lodě více a více světových dopravních firem. Britská televizní stanice Sky na svých internetových stránkách napsala, že norská společnost Odfjell SE Group nařídila kapitánům svých více než 90 tankerů vyhnout se Suezskému průplavu a Afriku raději obeplout.

"Zajížďka dlouhá tisíce kilometrů bude stát nezanedbatelnou sumu, ale očekávám, že naši zákazníci to podpoří a přispějí na to," prohlásil generální ředitel norské společnosti Terje Storeng, který se nevyhnul ani kritice vlád za to, že se problémem s piráty důkladně nezabývají.

Historicky největší kořistí somálských pirátů se stal v neděli unesený tanker Sirius Star s ropou za 100 milionů dolarů. Ten je v současné době zakotvený poblíž přístavu Harardhere a majitelé lodi s únosci vyjednávají. Podle posledních informací ještě nebyla vznesena žádost o výkupné. - čtěte Somálští piráti se zmocnili obřího tankeru s ropou za sto milionů dolarů

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let plně funkční vládu. Stát je rozdělen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.
Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Somálský pirát v keňském vězení. (19. listopad 2008)Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí. 
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci. Zdroj: ČTK, CNN a BBC

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Milion lidí chce vtrhnout do nevadské vojenské Oblasti 51, za mimozemšťany

Oblast 51, USA: Tato vojenská základna v Nevadské poušti je přísně chráněna...

Pokud půjde všechno podle plánu, více než jeden milion lidí vnikne v polovině září do přísně střeženého vojenského...

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Merkelová skrývá svou slabost. Podruhé absolvovala ceremoniál raději vsedě

Německá kancléřka Angela Merkelová se setkala s předsedkyní moldavské vlády...

Podruhé v krátké době v úterý německá kancléřka Angela Merkelová absolvovala uvítací ceremoniál v Berlíně vsedě. Po...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz