Podezřelý Ukrajinec podle vyšetřovatelů pracoval u zahraniční bezpečnostní služby poskytující služby ozbrojených strážců v končinách hemžících se piráty.
Loni v červenci se tak dostal na loď plavící se pod vlajkou Marshallových ostrovů v západní části Indického oceánu. Ale místo aby loď chránil, se zbraní v ruce oznámil kapitánovi, že přebírá plavidlo, a nařídil změnit kurz plavby do přístavu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Své požadavky zahrnující vyplacení výkupného zdůraznil výstřelem do stropu kapitánského můstku, čímž poškodil osvětlení lodi.
Kapitán nařídil změnu kurzu a o požadavcích únosce informoval manažery rejdařství. Ti po čtyřech dnech vyjednávání přivolili vyplatit 6 000 dolarů, v přepočtu asi 130 000 korun českých, výměnou za to, že Ukrajinec složí zbraně a nechá loď plout dál svým kurzem, napsal deník. Podezřelý se podle portálu Censor.net původně domáhal za propuštění lodi a její posádky částky půl milionu dolarů.
Piráti to rozjíždí ve velkém. Proč lodě čekaly u Suezu a nepluly kolem Afriky |
Po návratu na plovoucí základnu bezpečnostní služby se Ukrajinec zmocnil zbrojnice a domáhal se vyplacení alespoň 100 000 dolarů, jinak hrozil hodit všechny zbraně přes palubu. Společnost vydírání odmítla.
Podezřelý stačil vyhodit část zbraní do moře, než jej násilím zpacifikovali, napsal portál a dodal, že zločin se odehrál na otevřeném moři, a tak se piráta podařilo dostat před soud až na Ukrajině. V případě odsouzení mu hrozí až 12 let za mřížemi a zabavení majetku.
Přestože ve vlasti několikrát změnil doklady a bydliště, tajná služba jej dopadla v černomořském přístavu Mykolajiv. Ukrajinští námořníci se až doposud, a to i v nedávné minulosti, stávali spíše oběťmi zahraničních pirátů.