Pilot, který přežil ozáření v Černobylu, v 86 letech stále létá

  17:25aktualizováno  17:25
Po výbuchu černobylské elektrárny letěl s helikoptérou do nejrizikovější zóny. Vystavení radiaci na ukrajinském pilotovi Mykolovi Volkozubovi naštěstí žádné následky nezanechalo. Díky tomu dnes 86letý pamětník největší jaderné havárie, od které ve čtvrtek uplynulo 32 let, létá i nadále.

Pod tíhou olověné vesty, která ho měla před radiací ochránit, se Volkozub skoro nemohl pohnout, když se chystal na svůj první let nad černobylským reaktorem po katastrofě v roce 1986. Vzpomínky na nehodu mu i po letech vhání slzy do očí, napsala agentura Reuters.

Volkozub byl součástí čtyřčlenného týmu sestávajícího ze dvou pilotů, technika a vědce. Po havárii je vyslali na místo měřit teplotu a složení plynů. Letos před blížícím se výročím události ji pilot označil za „tragédii planetárních rozměrů“. 

Fotogalerie

Také si připomenul, jak s účastí na misi souhlasil s vědomím, že ohrozí jeho život. „Z nějakého důvodu bych se cítil špatně, kdyby se tam někomu něco stalo a já u toho nebyl. Proto jsem se rozhodl okamžitě,“ řekl. 

Po provedení tří letů, které trvaly celkem 19 minut a 40 sekund, byly jeho hodnoty radiace tak vysoké, že ji dozimetry měly problém změřit. 

Kvůli ozáření se Volkozub musel po akci vzdát své helikoptéry Mi-8. Pohřbili ji na tzv. hřbitově pro vyřazené vybavení. „Když jsem to místo opouštěl, byl jsem velmi smutný. Měl jsem pocit, že mě vrtulník nezklamal, a přesto jsem ho musel vyřadit,“ vzpomíná na neradostný zážitek.

OBRAZEM: Na lovu vlků u Černobylu. Místní zužitkují i jejich srdce

Vlci, Černobyl, lov

Hned po jeho třetím letu 10. května 1986 ho poslali do Moskvy na lékařské testy. Volkozub vzpomínal, jak k němu sestry strkaly jídlo dlouhou tyčí, protože se obávaly přímého kontaktu kvůli kontaminaci. 

Později obdržel za své činy ocenění Hrdina Ukrajiny. Přes riziko nemoci z ozáření se pilot dožil požehnaného věku a v současnosti dohlíží na testovací piloty pro leteckého konstruktéra Antonov.

Výbuch čtvrtého reaktoru při bezpečnostním testu jaderné elektrárny v Černobylu 26. dubna 1986 způsobil bezprostředně smrt tuctů lidí. Zároveň vypustil nad většinu Evropy radioaktivní mrak. Desítky tisíc lidí musely následně z místa uprchnout, počet lidí zasažených nemocemi spojenými s ozářením, například rakovinou, dodnes nelze určit přesně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Letadlo v Bratislavě přistávalo na dráhu, kde startoval jiný stroj

Letiště M. R. Štefánika, Bratislava

Slovenské úřady vyšetřují pondělní událost, kdy na bratislavském letišti přistávalo letadlo na dráhu, kde startoval...

Brexit udělal z Britů rasisty, útoků od referenda přibylo, říká průzkum

Protesty příznivců brexitu v Londýně (29. března 2019)

Etnické menšiny se ve Velké Británii stále častěji potýkají s rasovou diskriminací, která strmě narůstá od referenda o...

Ochranu hranice s Mexikem posílí letištní personál, rozhodl Bílý dům

Trump nařídil přísnější kontroly na mexické hranici. Doprava zkolabovala

Posílit ochranu jižní hranice s Mexikem několika stovkami pracovníků Úřadu pro bezpečnost v dopravě se ve středu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz