Učil se létat teprve v první lekci, instruktor mu zkolaboval. Přistával sám

  10:20aktualizováno  10:20
Australský student letecké školy Max Sylvester si v sobotu odpoledne na palubě dvousedadlové cessny zažil perné chvilky. Hned při jeho první lekci ve vzduchu instruktor v kabině ztratil vědomí. Se strojem musel nouzově přistát na letišti Jandakot v Perthu sám. Rady k manévru mu vysílačkou udílel letový dispečer z řídící věže.

„Spadla mi jeho hlava na rameno, zvedám mu ji, ale on nereaguje. Vypadá to, že budeme potřebovat záchranku,“ hlásil do vysílačky zděšený Sylvester. „Víte, jak se ovládá letadlo?“ ptali se ho z věže. „Je to moje první lekce,“ odvětil Sylvester.

Letová kontrola mu následně poradila, ať zachová klid a krouží nad letištěm, aby si mohl prohlédnout přistávací dráhu. Sylvester tak letěl nad letištěm ještě dlouhých padesát minut, než se, navigován hlasem z vysílačky, odvážil zahájit přistávací manévr.

Přestože byla celá situace kritičtější o to, že ze země jeho počínání sledovala manželka se synem v náručí, pilot si během instruktáže dokonce dovolil i několik vtípků.

„To zvládnu, můj instruktor říkal, že jsem jeho nejlepší student,“ hlásil do rádia sebevědomě. A jak řekl, tak se i stalo.

„Nos trochu víc dolů, sniž tah, nos malinko nahoru, takhle je to správně,“ znělo z vysílačky, když Sylvester přistával. „A teď pomalu brzdi. Už jsi na zemi! Zvládnuls to, chlape. Dobrá práce!“ zněla poslední slova dispečera, když student konečně přistál.

Žák, který právě prošel zkouškou ohněm, měl po přistání pro dispečera jenom slova chvály. „Rád bych ho pozval na kafe,“ řekl novinářům. Také dodal, že pomoci dostat se bezpečně na zem mu pomohla také skutečnost, že má o pilotáž obrovský zájem a bez pilného studia by to určitě nezvládl. Na letadlu Cessna 152 nevznikly žádné škody.

Okamžitě po přistání si záchranná služba odvezla do nemocnice instruktora, Roberta Mollarda, který za letu prodělal blíže neurčený záchvat. Jeho stav je nyní stabilizovaný.

Chuck McElwee, ředitel letecké školy Air Australia International, po incidentu prohlásil, že za celou osmadvacetiletou kariéru nic podobného nezažil.

„Co se mělo stát, to se stalo. Prostě takhle učíme žáky u nás ve škole, co víc k tomu dodat?“ smál se manažer.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Rakouští svobodní mají nového předsedu, stranu povede Norbert Hofer

Předvolební plakáty Norberta Hofera a bývalého ministra vnitra Herberta Kickla...

Rakouská strana svobodných (FPÖ) si na sobotním sjezdu podle očekávání zvolila do svého čela Norberta Hofera. Ten...

Polsko má svou Annu Frankovou. Její deník čekal v trezoru 70 let

Židovská dívka Renia Spiegelová, která zahynula za druhé světové války v Polsku.

Téměř sedmdesát let čekal v bankovním sejfu deník dospívající židovské dívky Renii Spiegelové, která na jeho stranách...

V Saúdské Arábii hořela dvě ropná zařízení. Zasáhly je střely z dronu

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Ve dvou ropných zařízeních na východě země vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz