Pilip s Bubeníkem dorazili do Prahy

  21:09aktualizováno  21:09
Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří strávili na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. Podle České televize je na palubě přivítal předseda Senátu Petr Pithart. Jejich cesta z Havany vedla přes Madrid a Paříž. Glosu Martina Komárka čtěte ZDE. Podívejte se do bohaté fotogalerie. Při mezipřistání v Paříži poskytli zpravodaji MF DNES rozhovor (přetiskujeme v plném znění). Poslechněte si Jana Bubeníka a Ivana Pilipa. Kdo se nejvíce zasloužil o jejich propuštění z vězení? Napište do chatu.

Pilip s Bubeníkem poskytli zpravodaji MF DNES při mezipřistání v Paříži rozhovor

OHLASY

Václav Havel, prezident:
Zprávu o jejich propuštění vítám s velkou radostí a uspokojením.

Václav Klaus, šéf sněmovny - 5. února:
Reálný výsledek Pithartovy mise je nulový, ale vyhlídky Čechů na propuštění snad nezhoršila.

Václav Klaus, šéf sněmovny - 6. února:
Je dobře, že se vracejí do naší země. Nedovedu posoudit, kdo má na jejich návratu větší zásluhu. Ale příště bych doporučoval využít standardní postupy.

Petr Pithart, šéf Senátu:
Cítil jsem, že má mise není neúspěšná. Myslím, že na propuštění Pilipa a Bubeníka měla rozhodující vliv.

Miloš Zeman, premiér:
Jsem rád, že se zhodnotilo úsilí těch, kteří usilovali o propuštění.

Jan Kavan, ministr zahraničí:
Případ Pilipa a Bubeníka přispěl a přispěje ke zlepšení vztahů Česka s Kubou. Dosáhli jsme svého bez omluvy ČR Kubě.

Miloslav Ransdorf, poslanec za KSČM:
Roli sehrála meziparlamentní unie.

Z prvního vystoupení Bubeníka a Pilipa po propuštění
(Madrid 14 hodin)

Jan Bubeník: Záchodem byla jen díra v zemi, dvacet minut denně byla k dispozici sprcha s tekoucí vodou. Nemluvil jsem španělsky, takže jsem měl velké problémy komunikovat... Když před sebou vidíte černé na bílém obvinění, za které je sazba až 20 let, tak je to velký psychický stres. Přítomnost rodin byla pro nás naprosto klíčovou... V našem propuštění sehrála naprosto klíčovou roli Pithartova mise... Kuba chtěla vyslat do světa zprávu, že nebude tolerovat podporu disidentů. (audio ZDE)

Ivan Pilip: Kubánská strana nám naznačovala, že je ochotna jít velmi daleko. Ještě tři hodiny před propuštěním jsme nevěděli, jestli tam budeme 25 dnů, nebo dva a půl roku... V našem propuštění sehrál předseda Senátu Petr Pithart velkou roli... Před kubánskými úřady jsme učinili veřejné prohlášení, které jen shrnuje, co se stalo. Omluvili jsme se v něm těm, kteří se mohou cítit dotčeni tím, že jsme z neznalosti porušili kubánský zákon... (audio ZDE)

Do letištní haly, obležené novináři a televizními štáby, přišel Ivan Pilip v doprovodu své manželky Lucie a dvou starších ze tří jejich dětí.

"Teď především prožíváme chvíli štěstí z toho, že jsme zpátky, že to skončilo," řekl novinářům bezprostředně po příletu Pilip.

Mezipřistání v Madridu
Ivan Pilip a Jan Bubeník s doprovodem čekali v Madridu na spoj do Paříže ve V.I.P. salonku. Mezitím odpovídali asi dvaceti novinářům, asi deset z nich bylo ze španělských médií.

Pilip s Bubeníkem odletěli z Havany ráno
Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří byli více než tři týdny zadržováni na Kubě, odletěli z Havany v pět hodin středoevropského času. Oznámila to agentura Reuters, která tak potvrdila předchozí informaci českého ministerstva zahraničí a předsedy Senátu Petra Pitharta. Toho o tom v noci informoval kubánský chargé d'affaires v Praze David Paulovich.

"Nebyli vyhoštěni, odcestovali jako turisté. Oba jsou v pořádku a jsou velmi šťastní," řekl Anders Johnson, generální tajemník Meziparlamentní unie, která o propuštění obou Čechů na Kubě jednala.

Havel se ve středu setká s Pilipem a Bubeníkem
Prezident Václav Havel se ve středu v 11 hodin setká s Ivanem Pilipem a Janem Bubeníkem a jejich příbuznými, aby je přivítal ve vlasti.

"Prezident republiky se během mezipřistání v Madridu telefonicky spojil s oběma českými občany, kteří se vracejí z Kuby do Prahy," řekl mluvčí Ladislav Špaček.

Oba Češi se veřejně omluvili za porušení zákonů
Pilip a Bubeník byli propuštěni poté, co veřejně přiznali, že z neznalosti porušili kubánské zákony a omluvili se kubánskému lidu.

Jak se vrátí

Ivan Pilip a Jan Bubeník se vrátí zpět do Prahy před 21. hodinou. Ze španělské metropole poletí v 15.45 do Paříže, kam dorazí v 17.50. Zpravodaj z Paříže hlásí, že let nabral zpoždění, zatím jen pět minut. Z Paříže v 19.10 poletí do Prahy, kde by měli přistát ve 20.50.

Na kubánském ministerstvu zahraničí dokonce podepsali dokument, který byl přečten přítomným zahraničním velvyslancům povolaným na schůzku. Kopie dokumentu ale nebyla dána k dispozici tisku.

Pilipovi s Bubeníkem hrozilo 20 let vězení
Kubánské úřady zprvu Pilipa a Bubeníka, kteří byli zadrženi 12. ledna po setkání s kubánskými disidenty, obviňovaly z podvratné činnosti a přípravy povstání. Za to jim hrozilo až 20 let vězení. Později byla tato formulace změněna na ohrožení ekonomických zájmů země, kde se trestní sazba snižuje na tři až osm let vězení.

O vývoji případu v posledních dnech čtěte zde.

Z ČEHO JE VINILI

Kubánské úřady zadržely poslance Pilipa a bývalého studentského aktivistu z roku 1989 Bubeníka 12. ledna poté, co se oba setkali s představiteli kubánských disidentů.

Češi byli zprvu obviňováni z podvratné činnosti a přípravy povstání, později byla tato formulace změněna na ohrožení ekonomických zájmů země. V prvním případě hrozil trest až 20 let vězení, ve druhém případě je podle kubánské legislativy sazba od tří do osmi let vězení.

"Pochopili, že urazili kubánský lid a to neměli v úmyslu," řekl na tiskové konferenci před odletem na letišti Anders Johnson, který doprovází Pilipa, Bubeníka a jejich příbuzné do Evropy. "Řekli, že přiletěli na Kubu po zastávce v USA, kde se setkali s členy americké organizace Freedom House. Zdůraznili, že nevěděli, že jejich aktivity na ostrově by mohly být považovány za podvratné a ilegální," řekl Johnson.

Meziparlamentní unie věřila v pokrok jednání
Již v pondělí tvrdili zástupci delegace Meziparlamentní unie, že se případ zadržovaných Čechů blíží k závěru. "S největší pravděpodobností bude případ vyřešen během následujících 24 až 72 hodin," řekl agentuře AP vedoucí delegace Anders Johnsson s tím, že ochota případ řešit panuje na nejvyšších místech.

Co následovalo po zadržení Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě

12. ledna - Oba Češí byli bez udání bližších důvodů zadrženi na Kubě
14. ledna - České ministerstvo zahraničí (MZV) vydalo zprávu, že Pilip s Bubeníkem byli zadrženi na Kubě
13. ledna - došlo ke spojení s českým zastupitelským úřadem.
15. ledna - Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček předal kubánskému chargé d'affaires v Praze Davidu Paulovichovi protestní nótu a požádal o okamžité propuštění obou zadržených.
16. ledna - MZV předalo Paulovichovi druhou protestní nótu. Americká nevládní organizace Freedom House vybídla mezinárodní společenství, aby Kubu přimělo k propuštění obou Čechů.
17. ledna - Chargé d'affaires českého velvyslanectví v Havaně Josef Maršíček jednal o zadržení Pilipa a Bubeníka se zástupci kubánského ministerstva zahraničí.
17.ledna - Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková (ČSSD) zaslala jménem sněmovny šéfovi kubánského parlamentu dopis se žádostí o okamžité propuštění českých občanů.
18. ledna - ČR požádala o pomoc členské státy EU a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Sněmovna oznámila, že vyšle na Kubu šestičlennou parlamentní delegaci.
18. ledna - Pilip a Bubeník byli obviněni, že vyvíjeli činnost proti bezpečnosti státu za účelem povstání. K propuštění Čechů vyzvala předsedkyně Evropského parlamentu Nicole Fontainová a americké ministerstvo zahraničí.
19. ledna - MZV potvrdilo, že Maršíček se s Pilipem a Bubeníkem setkal 13. a 14. ledna. Další přístup k vězňům byl Maršíčkovi odepřen s tím, že nemá akreditaci kubánského MZV.
20. ledna - Se zadrženými se opět setkal český chargé d'affaires Maršíček.
20. ledna - Na Kubu odletěla Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin.
21. ledna - Vězněné Čechy navštívili poprvé jejich příbuzní.
22. ledna - K propuštění Pilipa a Bubeníka vyzvalo Kubu Švédsko coby předsedající země Evropské unie.
24. ledna - Petici požadující propuštění Pilipa a Bubeníka podepsalo 155 členských zemí Parlamentního shromáždění Rady Evropy.
24. ledna - Podle dokumentu kubánského MZV měli Pilip s Bubeníkem shromažďovat na Kubě informace pro americkou nevládní organizaci Freedom House.
25. ledna - Předseda Evropské komise Romano Prodi v odpovědi na dopis prezidenta Václava Havla napsal, že EU dělá vše pro propuštění Pilipa a Bubeníka.
25. ledna - Kuba obnovila komunikaci s českým ministerstvem zahraničí.
26. ledna - Zveřejněna výzva Fidela Castra ke kubánským diplomatům v Praze, aby v případě krajní potřeby byli připraveni položit při obraně velvyslanectví své životy.
29. ledna - Předseda Senátu Petr Pithart přiletěl na Kubu na pozvání Castra, který reagoval na Pithartův dopis z 18. ledna; předání dopisu zprostředkovala 22. ledna slovenská diplomacie. 
30. ledna - Pithart jednal s delegací kubánského parlamentu, ministrem zahraničí Felipem Pérezem Roquem, navštívil Pilipa a Bubeníka ve věznici.
31. ledna - Manželka zadržovaného Ivana Pilipa Lucie řekla, že chování kubánských úřadů se po příletu Pitharta zásadně změnilo. Ten dále čekal na schůzku s Castrem.
31. ledna - Na Kubu přicestovala dvoučlenná delegace Meziparlamentní unie (MU) vedená generálním tajemníkem unie Andersem Johnssonem.
1. února - Castro kvůli zaneprázdnění odložil plánované setkání s Pithatrem, ten se pak rozhodl prodloužit svůj pobyt do 3. února.
1. února - Pilipová a Martin Bubeník požádali o měsíční prodloužení víz; Pilipová oznámila, že si najala místního právníka.
2. února - Castro v projevu na kongresu o problémech globalizace trval na oficiální české omluvě.
3. února - Během šestihodinového setkání s Castrem se Pithartovi nepodařilo dosáhnout propuštění zadržovaných.
4. února - Návrat Pitharta z Kuby. Novinářům  řekl, že je přesvědčen, že Pilip s Bubeníkem nebudou na Kubě odsouzeni.
5. února - Poté, co zadržovaní údajně přiznali porušení kubánských zákonů, byli oba propuštěni na svobodu a odletěli z Kuby.

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří byli 5. února večer po více než třítýdenním věznění na Kubě propuštěni na svobodu, opouštějí budovu kubánského ministerstva zahraničí v Havaně (6. února 2001).

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří byli 5. února večer po více než třítýdenním věznění na Kubě propuštěni na svobodu, opouštějí budovu kubánského ministerstva zahraničí v Havaně. Odtud odjeli na letiště a v úterý v 5 hodin SEČ odletěli do Madridu (6. února 2001).

Zleva Jan Bubeník, pracovník kubánského ministerstva zahraničí Angel Reigosa, Ivan Pilip a chilský kongresman Juan Pablo Letellier opouštějí budovu kubánského ministerstva zahraničí v Havaně (6. února 2001).

Zleva generální tajemník Meziparlamentní unie Anders Johnson, Jan Bubeník, zástupce kubánského ministerstva zahraničí Angel Reigosa, Ivan Pilip a chilský kongresman Juan Pablo Letellier opouštějí budovu ministerstva zahraničí v Hava ně. Pilip a Bubeník odtud odjeli na letiště a 6. února v 5 hodin SEČ odletěli do Madridu (6. února 2001).

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip a Jan Bubeník, kteří strávili 25 dnů v kubánském vězení, dorazili v úterý před 21. hodinou do Prahy. Vrátili se nimi i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří byli na Kubě poslední dva týdny a snažili se pomoci svým příbuzným. (6. února 2001)

Ivan Pilip se ženou a Jan Bubeník v Paříži na letišti po 25 dnech, které strávili v kubánské věznici, 6. února 2001

Ivan Pilip se ženou a Jan Bubeník v Paříži na letišti po 25 dnech, které strávili v kubánské věznici, 6. února 2001.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Soumrak e-cigaret? USA kvůli plicnímu onemocnění plánují zákaz příchutí

USA plánují  zakázat prodej elektronických cigaret s příchutí po celých USA....

Spojené státy zachvátila panika kvůli elektronickým cigaretám s příchutěmi. Je to reakce na stovky případů neznámého...

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz