Pilip a Bubeník uviděli příbuzné

  11:38aktualizováno  11:38
Ivan Pilip a Jan Bubeník, dva Češi držení kubánským režimem ve vězení, jsou zatím v pořádku. V neděli se poprvé od svého zatčení mohli setkat s nejbližšími příbuznými. O den dříve je ve Villa Marista navštívil český chargé d'affaires Josef Maršíček. Prohlásil, že oba věznění jsou v dobrém fyzickém i psychickém stavu. "Byli oholení, oblečeni do vlastních věcí. Nezdálo se mi, že by něčím zvlášť trpěli, vypadali poměrně v pohodě," řekl v telefonickém rozhovoru z Havany.

O tom, zda vězni nestrádají, se mohla přesvědčit i Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin. Kubánské úřady jim po příletu na ostrov povolily návštěvu ve věznici.

Sobotní setkání Maršíčka s vězni smělo trvat necelou půlhodinu. Dozorci přivedli každého z Čechů zvlášť do přijímací místnosti.

Rozhovoru byl přítomen kubánský diplomat a tlumočník, hovor se točil kolem obecných věcí: jak snášejí vězení a jak se vyvíjí jejich případ. Kubánci Maršíčkovi dovolili, aby jim předal balík s ovocem a výběr českého tisku.

Pilip s Bubeníkem jsou každý v jiné cele o šesti metrech čtverečních. Spolu s nimi jsou na tomto malém prostoru další tři lidé. "Nemohu posoudit podmínky v celách, nebyl jsem v nich," řekl Maršíček, který se o další setkání bude snažit i dnes.

Podle českého diplomata příbuzní dostali delší čas k setkání se svými blízkými, než měl on.

"Jedeme tam z jediného důvodu: navštívit je, zjistit, jak se mají. Říct jim, co my víme, a dodat jim síly," řekl Martin Bubeník před odletem z Prahy.

Kubánci přislíbili, že do pondělních deseti hodin večer středoevropského času prokurátor sdělí, co bude s Bubeníkem a Pilipem dál.

Kuba je viní ze špionáže pro USA. Mají být postaveni před revoluční tribunál. Čeští diplomaté soudí, že nastane jedna ze čtyř variant: propuštění, deportace, vyšetřování na svobodě po složení kauce nebo věznění až do soudu.

"Samozřejmě trváme na okamžitém propuštění," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Kubánská strana o víkendu sdělila, na základě jakého zákona oba muže vyšetřuje. Jde o paragraf 124 kubánského trestního zákona, bod 99: "jiné činy proti bezpečnosti státu a spolčování s jinými za účelem vyvolání povstání". Pospíšil řekl, že ministerstvo dosud nedešifrovalo, jaké následky z porušení tohoto zákona plynou.

"Zní to hodně dramaticky, ale to zřejmě patří na Kubě k běžné rétorice," poznamenal mluvčí ministerstva zahraničí Pospíšil.

Česká strana čekala rozhodnutí prokurátora už minulý týden ve čtvrtek. "Ve chvíli, kdy byli minulé pondělí převezeni do Villa Marista, začalo běžet 24 hodin pro jedno kolo vyšetřování, pak 72 hodin pro druhé kolo a dalších 72 hodin pro kolo třetí.

To je dohromady sedm dní, které vyprší zítra ve 4 hodiny kubánského času," upřesnil Pospíšil.

Vězňům je do vyjádření prokurátora znemožněn hovor s advokátem. Ministerstvo zahraničí však nečekalo a už se dohodlo s právníky na Kubě, kteří mají zkušenosti s obhajobou případů cizinců v podobné situaci, že budou české občany zastupovat.

Na pomoc se do Havany vypraví další diplomat, který by měl posílit tamní zastupitelský úřad. Tento člověk by se měl výhradně věnovat případu Pilip - Bubeník.

O případ se podrobně zajímají i země, které na konci týdne oslovila česká diplomacie se žádostí o pomoc. Německé ministerstvo zahraničí v sobotu předalo kubánskému velvyslanci v Berlíně nótu požadující propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Velvyslance si předvolal ministr zahraničí Joschka Fischer.

Podle Německa není styk s disidenty oprávněným důvodem k zatčení.

K propuštění Pilipa a Bubeníka vyzval také předseda helsinského výboru amerického Kongresu Christopher H. Smith.

"Nevím, zda jde o splátku za roli české vlády při prosazování návrhu rezoluce o porušování lidských práv na Kubě, kterou loni schválila Komise OSN pro lidská práva, anebo zda je to jenom součást represe Kuby vůči vlastním občanům, jimž je upíráno právo na svobodné sdružování i právo znát a jednat podle svých lidských práv. Je však jisté, že nyní jsou porušována lidská práva těchto dvou Čechů a že obvinění vznesená proti nim jsou nesmysl," uvedl Smith.

O zatčení Pilipa a Bubeníka se také intenzivně zajímají média exilových Kubánců na Floridě v USA. "Případ zatčených Čechů ukazuje piruety, jakých jsou Castro a jeho režim schopni," napsal například deník El Nuevo Herald vycházející v Miami.

Stejně jako další média se El Nuevo Herald domnívá, že případ Čechů je odvetou za aktivitu české diplomacie v Komisi OSN pro lidská práva, kde Česká republika předkládá v posledních letech rezoluci odsuzující porušování lidských práv na Kubě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Hlas Německa v Evropě má být jasně slyšet, míní prezidentka Čaputová

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier hovoří se slovenskou hlavu státu...

Hlas Německa v Evropě by měl být podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jasně slyšet. Nikdo jiný totiž nemá...

Najdete na iDNES.cz