Německé muslimy vede k džihádu boxer z křesťanské školy. Zápasil i s Čechy

  0:17aktualizováno  0:17
Býval úspěšným německým boxerem, teď Pierre Vogel vychovává mladé islamisty. Muslimský konvertita je asi nejvýraznější osobností salafistického hnutí, které mezi Němci budí obavy. Vogelova žákyně v březnu málem zavraždila policistu, na seznamu terčů takzvaného Islámského státu však figuruje i on sám.

Salafistický kazatel Pierre Vogel. | foto: Profimedia.cz

Německem v polovině října otřásl útok na policistu. Nůž mu do krku zabodla teprve patnáctiletá dívka jménem Safía, která ten večer přišla na železniční nádraží v Hannoveru s úmyslem spáchat vraždu.

Islamisté v Německu a Rakousku vábí i děti. Džihád může začít ve školce

Radikalizace mladých muslimů je v éře sociálních sítí snadná a rychlá. Nevyhýbá se ani západní Evropě.

Rakušané dokonce zjistili, že ideologie džihádu se šíří i ve státem financovaných školkách (více se dočtete zde).

Útočila ve jménu hnutí Islámský stát. Během několika dní novináři zjistili, že jí cestu k džihádu už deset let vyšlapával známý německý kazatel Pierre Vogel.

„Máme tu novou muslimskou generaci, jsem na tebe pyšný. Nauč se Korán nazpaměť, protože v soudný den postoupíš za každý verš o stupínek vzhůru,“ chválí jeden z nejznámějších německých salafistů na starém videu, kde tehdy šestiletá Safía vystupuje jako inspirace pro malé muslimky.

Pokud by někdo čekal, že známý kazatel útok své žákyně veřejně odsoudí, spletl by se. „Je to naše sestra a stojíme po jejím boku,“ prohlásil jednoznačně Vogel. Svůj postoj ke krvavému útoku a policistovi, který po útoku bojoval v nemocnici o život, pak vyjádřil jednoznačně:

„Navzdory zraněním, která prý ohrozila jeho život, mohl po týdnu opustit nemocnici. Má štěstí, že ho netrápí ledvinové kameny, s těmi by v nemocnici trčel tři týdny,“ poznamenal sarkasticky Vogel. Muž, který láká mladé islamisty na serveru YouTube k radikálnímu salafismu a kterého si německé televize nezřídka zvaly do vysílání, aby mluvil o začleňování mladých muslimů.

Salafistický kazatel Pierre Vogel.
Vogelovi stoupenci ve Frankfurtu nad Mohanem.

Vogel pořádá pro mladé muslimy po celém Německu akce, kde mimo jiné prosazuje myšlenky salafismu a zavedení islámského práva šaría.

Protestant z katolické školy, syn motorkáře a nadějný boxer

Málokdo by po přečtení předchozích odstavců uhodl, že Pierre Vogel vyrůstal jako pokřtěný protestant a navštěvoval katolickou školu v Kolíně nad Rýnem. Rodiče jej tam poslali, přestože jeho otec Walter rozhodně nebyl žádný andílek - hlásil se k německé odnoži motorkářského gangu Hells Angels.

Otcova buřičská povaha zřejmě malého Pierra dovedla k tomu, že se více než o hodiny náboženství zajímal o bojová umění. Zalíbení našel v boxu a náramně se mu dařilo. Stal se dokonce juniorským mistrem Německa v polotěžké váze, což mu otevřelo cestu na prestižní sportovní školu v Berlíně.

Zdálo se, že Pierre Vogel zasvětí boxerským rukavicím dlouhé roky. Profesionální kariéru zahájil v říjnu 2000, kdy v domácím Kolíně nad Rýnem rozdrtil českého soupeře Romana Nikodéma. Později se mu postavili ještě Jan Gassel a Robert Býček, ani jeden však neměl šanci.

Podívejte se na archivní záběry z doby, kdy Vogel profesionálně boxoval:

Návštěva mešity zvrátila život i kariéru

Kromě tří zmíněných duelů se nakonec odehrály jen čtyři další. Boxerský server BoxRec.com u Vogela nezaznamenal ani jedinou porážku, jeho kariéra však v roce 2002 náhle skončila. Neuťalo ji zranění ani dopingový skandál, ale rozhodnutí samotného Vogela: box je prý v rozporu s islámskou vírou.

Tou dobou už totiž Pierre Vogel nebyl protestantem po rodičích, ale muslimem. Stačila k tomu jediná návštěva mešity. „Jako profesionální boxer pracoval s muslimským kolegou z Turecka a jeho tréninkovým partnerem byl americký konvertita Khalid Jones,“ vysvětluje Jörn Thielmann z univerzity v Mohuči.

Fotogalerie

Jednoho dne v roce 2001 se Vogel rozhodl, že Khalida doprovodí na páteční modlitbu. V útrobách svatostánku pronesl muslimské vyznání víry - takzvanou šahádu - a o dvě boxerská utkání později kariéru ukončil. Samotný Jones, který Vogela k islámu přivedl, přitom bez okolků zápasil až do roku 2005.

Pierre Vogel se ve svých 23 letech ponořil do studia Koránu tak hluboko, jako málokterý Němec. Čtyři roky po přestupu k islámské víře se vydal do Mekky, ne však pouze na tradiční muslimskou pouť. Strávil dva roky studiem na tamní univerzitě Umm al-Kurá, v líhni salafistických kazatelů mířících do Evropy.

Vogel v Saúdské Arábii: studium Koránu i setkání s teroristy

Ani samotný duchovní nezapírá, že v Saúdské Arábii přišel do styku s teroristy, konkrétně s členy takzvané Sauerlandské buňky. Vogel jednou v televizi líčil, že džihádisty odrazoval od plánovaného útoku na Německo.

Pokud tato slova skutečně padla, zřejmě však mladý Němec pachatele nepřesvědčil. Jejich plány v roce 2007 zhatila až policie, která v lesní chatě zabavila 700 kilogramů výbušné směsi určené k rozpoutání masakru na diskotéce v Mohuči, americké vojenské základně Ramstein i na mezinárodním letišti ve Frankfurtu (o Sauerlandské buňce jsme psali zde).

Wahhábismus inspiruje džihádisty po celém světě

Saúdskou Arábii mnozí považují za kolébku nenávistného islamismu. Důvodem je přísně konzervativní sunnitský směr islámu, takzvaná salafíja neboli wahhábismus.

Oficiální ideologie pouštního království razí nenávist k „nevěřícím“ a inspiruje mnohé džihádisty.

S radikály se potýkají i samotní Saúdové. Zatýkají je a zakazují jim cestovat do Sýrie. Zároveň však země podporuje rozmach wahhábismu v Evropě (více čtěte zde).

Po návratu do Německa začal Pierre Vogel pořádat kázání, kde mimo jiné tlačil na zavedení islámského práva šaría ve čtvrtích s vysokým podílem muslimského obyvatelstva - třeba v berlínském Neuköllnu.

Otevřeně také podpořil mnohoženství. Mít více manželek je podle něj logické, neboť v německé populaci je žen více než mužů.

Rád by rovněž uzákonil trest useknutí ruky, neboť je údajně pro zločince výhodný. Hřích tak prý zůstane na Zemi a bezrukému zloději už nepřitíží v Soudný den. Jinak ovšem Vogel násilí odsuzuje - alespoň ve svých veřejných projevech a televizních vystoupeních.

„To nejlepší, co mohu člověku dát, je islám,“ tvrdí Pierre Vogel. Podívejte se na jednu z jeho přednášek (v němčině s anglickými titulky):


Kazatel chystal modlitbu za Usámu bin Ládina

Obraz Pierra Vogela coby mírumilovného člověka, který dokonce osobně odrazoval teroristy od plánovaného masakru, ovšem výrazně pobledl na jaře 2011. Jakmile svět obletěla zpráva o zabití vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina, kazatel za něj do Frankfurtu svolal zádušní modlitbu.

Akce tehdy tvrdě narazila u městské rady i ministra vnitra, úřady Vogelovo shromáždění zakázaly. Správní soud ovšem jejich rozhodnutí - s odkazem na svobodu shromažďování - částečně zrušil.

Akce pro 1 500 lidí, kterou kazatel původně nazval „Jak dosáhnout míru ve světě?“, se nakonec konala pod názvem „Jak se staví islám k terorismu?“ a soud podle deníku Welt zakázal, aby Vogel v projevu chválil ideologii al-Káidy.

Celý proces však ukázal, že salafisté mají v Německu otevřené dveře, byť se původním záměrem uctít teroristického vůdce nikterak netajili. Žádný zásah proti Vogelovi nepřišel ani poté, co jeho mladá stoupenkyně odjela do Sýrie a vrátila se s plánem na vraždu policisty.

Islámský stát volá po Vogelově smrti, není dost radikální

Paradoxně se zdá, že největší nebezpečí prominentnímu salafistovi nehrozí od německých úřadů, ale od samotných teroristů z Islámského státu. Navzdory tomu, že vytrvale láká mladé Němce k islámu a prosazuje jednu z jeho nejradikálnějších větví, džihádisté volají po jeho smrti.

„Vogel hlásal, že by měli lidé raději šířit víru ve vlastní zemi, než se účastnit války v Sýrii. To jim stačí, je pro ně zrádce,“ konstatovala v deníku Frankfurter Allgemeine etnoložka Susanne Schröterová, která o islámu přednáší na Goetheho univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem.

Islámský stát Vogela ve svém časopisu Dabiq skutečně označil za „odpadlíka od víry“. Zřejmě je tedy jen otázkou času, než se ho někdo z bývalých žáků a stoupenců pokusí umlčet.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Najdete na iDNES.cz