Petrohrad si připomíná výročí blokády přehlídkou, pamětníci ji odsuzují

  6:06aktualizováno  6:06
Ruské město Petrohrad v neděli pořádá vojenskou přehlídku k 75. výročí prolomení blokády Leningradu, která si v letech 1941 až 1944 vyžádala přinejmenším 800 tisíc lidských životů. Průvodu u slavného muzea Ermitáž se má zúčastnit na 2 500 vojáků, obrněné vozy i legendární tank T-34. Řada obyvatel města však s konáním akce nesouhlasí.

Odpůrci přehlídky zdůrazňují, že to bude jen další propaganda militarismu nynějším režimem Vladimira Putina. Přehlídka podle nich uráží památku těch, kteří přežili hrůzy obléhání Leningradu nacistickou armádou, napsala v sobotu agentura AFP.

Fotogalerie

„Jsem proti militarismu,“ řekl Jakov Gilinskij, který blokádu přežil. Za nejlepší způsob uctění této zkoušky by pokládal minutu ticha či slavnostní koncerty, ale ne oslavy války. „Válka je strašná,“ prohlásil. V někdejší metropoli carského Ruska žije 108 tisíc veteránů a přeživších blokádu.

Gilinskij patří k 5 000 signatářům petice, vyzývající úřady, aby zrušily „svatokrádežný karneval“. Petice také upozorňuje, že úřady dosud nezhotovily úplný seznam lidí, kteří zahynuli během obléhání. Tisíce vojáků, kteří se pokoušeli prolomit obklíčení, zmizely a nikdy se nedočkaly pohřbení.

V průzkumu uspořádaném serverem Fontanka byla proti přehlídce více než polovina z 3 000 lidí, kteří se vyjádřili. Úřady odmítly výsledek komentovat. „Máme na programu přehlídku a uděláme ji,“ řekl AFP zástupce ministerstva obrany pod podmínkou anonymity.

Přehlídka v Moskvě připomněla protiútok na nacisty

Přehlídka podle něj představuje „vojenský rituál“, a ne slavnost. Kadeti, tedy žáci vojenských škol, kteří mají pochodovat v dobových uniformách spolu s tanky, raketomety a obrněnými vozy, si tak podle něj vštípí ideu obrany vlasti.

Před 75 lety, 27. ledna 1944, se podařilo sovětské armádě prolomit po 872 dní trvajícím obklíčení německou armádou blokádu města Leningrad. Během blokády se životní podmínky ve městě zhoršily až na samou hranici přežití.

Cestování

Petrohrad, někdejší metropole ruského státu a kolébka tří revolucí, byl přejmenován na Leningrad před 95 lety, 26. ledna 1924. Stalo se tak na počest vůdce říjnové revoluce a zakladatele sovětského státu Vladimira Iljiče Lenina, který zemřel 21. ledna téhož roku. Původní historický název Sankt-Petěrburg byl městu na Něvě po dlouhých diskusích navrácen v září 1991.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Palestinci pálili na demonstraci před izraelskou ambasádou v Aténách izraelskou...

V Evropě se v poslední době znovu rozmáhá nenávist vůči židům. V současném antisemitismu se mísí jak pravicový, tak...

Použijeme tajné zbraně a vaše lodě půjdou ke dnu, vyhrožuje Írán USA

Manévry americké armády v Arabském moři (17. května 2019)

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v...

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Najdete na iDNES.cz