Policie v Petrohradu zadržela podezřelé ze styků s atentátníkem

  10:46aktualizováno  19:36
Ruští vyšetřovatelé v Petrohradu zadrželi možné společníky atentátníka, který má na svědomí útok v metru. Dotyční byli dopadeni v obytném domě v Petrohradu, kde úřady ohlásily nález nastražené nálože. Tu nechali zneškodnit. Další incident se odehrál v Rostově na Donu, kde byl při výbuchu improvizované nálože zraněn jeden člověk.

Ilustrační snímek | foto: AP

„Zatčeni byli tři lidé, nyní se prověřují jejich styky s (Akbaržonem) Džalilovem,“ řekl nejmenovaný policista s odkazem na předpokládaného atentátníka. Vyšetřovatelé podle serveru Fontanka označili tyto zadržené za Džalilovovy známé.

Pondělní exploze podomácku vyrobené bomby ve vagonu petrohradské metra usmrtila 14 lidí a zhruba 50 jich zranila (více o útoku zde). Od té doby kriminalisté pátrají po možných společnících předpokládaného pachatele atentátu, identifikovaného podle hlavy. Tu odtrhl výbuch.

Útok v metru

Speciální komando podle obyvatel dotčeného domu podniklo operaci brzy ráno a z jednoho z bytů odvedlo v poutech trojici přistěhovalců ze Střední Asie. V bytě se podle zdroje Interfaxu našly součásti výbušného zařízení, odpovídající bombě odpálené v metru.

„Bylo vypátráno několik občanů středoasijských republik, kteří byli v kontaktu s Džalilovem. Během prohlídky bytu, kde tyto osoby žily, se našly předměty důležité pro vyšetřování. Byly zabaveny a předány k prozkoumání,“ uvedla mluvčí vyšetřovatelů Světlana Petrenková.

Evakuace obyvatel devítipodlažního domu s 360 byty na jedné z hlavních dopravních tepen druhého největšího ruského města následovala po zadržení podezřelých.

„Okolo šesté jsem uslyšela hluk na chodbě. Vykoukla jsem ven kukátkem ve dveřích a uviděla, že ze sousedního bytu odvádějí lidi, kteří tam žili. A pak, okolo osmé ráno, náš dům nechali vyklidit,“ vylíčila jedna obyvatelka domu.

„Výbušné zařízení jsme našli a zneškodnili,“ řekl náčelník místního úřadu v jedné z petrohradských čtvrtí Konstantin Serov a dodal, že pachatelé byli dopadeni. Následně se obyvatelé směli vrátit do svých domovů z blízké školky, kam byli evakuováni.

V Rusku si vydělávají na živobytí miliony přistěhovalců z postsovětské Střední Asie a Kavkazu, často v ilegalitě či v nuzných podmínkách (více čtěte zde).

Výbuch v Rostově na Donu

Jednoho zraněného si také ve čtvrtek ráno vyžádal výbuch podezřelého předmětu v centru Rostova na Donu na jihu evropské části Ruska. „Zraněn byl podle předběžných informací muž, kterému exploze odtrhla prsty na ruce,“ uvedla agentura TASS.

Muž, údajně bezdomovec, „zdvihl na ulici podezřelý předmět, který explodoval, což mu odtrhlo prsty a způsobilo zranění v břišní krajině“, napsala agentura RIA Novosti.

Podle policie má výbuch na svědomí improvizovaná nálož, zamaskovaná jako balíček a ležící na ulici u jedné z rostovských škol. Uvnitř balíčku se nacházela svítilna, jejíž zapnutí odpálilo nálož.

V Moskvě se ve čtvrtek konala na počest obětí teroristického útoku v petrohradském metru smuteční akce. Podle ruské rozhlasové stanice Echo Moskvy se několik tisíc lidí sešlo na Manéžním náměstí v centru města, kam nosili květiny a svíčky. V Alexandrovském sadu stojí bílá tribuna s obrazem Měděného jezdce, jednoho ze symbolů Petrohradu, a s nápisem „Jsme s tebou, Petrohrade!“.

Fotogalerie

Smuteční sešlost se uskutečnila také ve Vladivostoku a další byly naplánovány i v jiných městech po celém Rusku. Moskevská radnice mítink povolila, ačkoliv podle zákona pořadatelé musí o povolení požádat minimálně deset až patnáct dní před akcí. Vedení metropole argumentovalo tím, že se nejedná o politickou událost. Podle Echa Moskvy však někteří účastníci přišli s vlajkami různých politických stran.

Přestřelka v Astrachani

Ruské bezpečnostní síly v noci v Astrachani na jihu Ruska zabily čtyři lidi, kteří byli podezřelí, že zastřelili dva dopravní policisty. Podezřelí po dopadení kladli odpor se zbraní v ruce, oznámily místní úřady. „Jeden ze zločinců byl zabit na místě, další později podlehl zranění a dva byli během pronásledování obklíčeni a zabiti,“ uvedli vyšetřovatelé.

Noční zátah a přestřelka se odehrály při pátrání po pachatelích, kteří v noci na úterý tohoto týdne zavraždili hlídku dopravní policie. Místní gubernátor Alexandr Žilkin útok připsal radikálním islamistům-vahhábistům, kteří nejprve zinscenovali silniční nehodu a pak přivolanou hlídku zabili a obrali o služební zbraně. Podle agentury Interfax se k útokům přihlásili radikálové z takzvaného Islámského státu (IS).

Při přestřelce byli zraněni i tři strážci zákona. Bezpečnostní složky celou čtvrť v Astrachani hned po útoku neprodyšně obklíčily. Dva ze zraněných strážců zákona jsou podle zdravotníků na jednotce intenzivní péče, další se ocitl v péči chirurgů. Po operaci je ve vážném, ale stabilizovaném stavu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Izraelec záhadně utekl policistům na letišti v Kyjevě, chtěli ho deportovat

Ukrajinská policie

Na kyjevském letišti Borispol záhadně zmizel zakladatel rozsáhlé distribuční sítě marihuany Amos Dov Silver, kterého...

Jedna jachta a šest letenek. Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Trump by rád koupil Grónsko, podle Dánů je to špatný vtip

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Americký prezident Donald Trump uvažuje o nákupu Grónska, které je v současnosti součástí Dánského království. List The...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz