Archeologové se domnívají, že jde možná o největší nález ostatků na jednom místě v Petře. „Jedná se o nesmírně vzácný objev. Za dvě století, co archeologové Petru zkoumají, se nic podobného dosud nenašlo,“ okomentoval podle CNN nález moderátor pořadu „Expedition Unknown“ na stanici Discovery Channel. Poslední díl věnoval právě expedici v Petře.
Výzkumný tým amerických a jordánských archeologů pod vedením výkonného ředitele American Center of Research Pearce Paula Creasmana objevil hrobku pod takzvanou Pokladnicí. Název pochází z dřívější teorie, že v honosné stavbě byl původně uložen faraonův poklad.
Nyní vědci předpokládají, že Pokladnice složila jako mauzoleum, i když v ní samotné se žádné ostatky nenalezly. Nejnovější nález tuto teorii dále podporuje. Výzkumníci se domnívají, že odkrytý hrob pochází z doby před vznikem samotné Pokladnice. Datují jej do 1. století před naším letopočtem.
Lidské ostatky jsou neporušené, jsou však v choulostivějším stavu, než se očekávalo. Některé z koster byly nalezeny s plísní. Jejich stav může být důsledkem vlhkosti a sezonních záplav v Petře.
Archeologové hodlají kostry pečlivě prozkoumat a zjistit jejich stáří. Chtějí se též pokusit zjistit, co dotyční jedli a zda vykonávali fyzickou práci. Dvanáct zesnulých by mohlo být příslušníky vyšší vrstvy, což naznačuje prominentní místo jejich odpočinku.
Na místě tým nalezl předměty z bronzu, železa a keramiky. Mezi nimi bylo několik nádob, přičemž jedna kostra držela v ruce keramický pohár, který připomínal tvar Svatého grálu. Právě v Petře se natáčela scéna, kdy hrdinný archeolog Indiana Jones najde tento magický artefakt. „Byl to skutečně úžasný moment historie imitující umění,“ popsal objev Gates.
Blahodárné slané moře i křižácké hrady. Jordánsko je perla Blízkého východu |
Archeologové doufají, že se jim povede pomocí nových poznatků odkrýt tajemství účelu Pokladnice a odhalit háv tajemství kolem pohřebních rituálů Nabatejců a jejich sociální stratifikace. Výzkumníci je doposud vnímali jako pozoruhodně rovnostářskou společnost, soudě podle chybějících rozdílů mezi hroby pro šlechtu a nižší sociální vrstvy.
První zmínka o Nabatejcích pochází z roku 312 před naším letopočtem, kdy je jako loupeživé arabské kmeny popisuje jeden z generálů Alexandra Velikého a později historik Hieronymus z Kardie. Nabatejci vybudovali výnosný obchod s kadidlem a myrhou, centrem jejich říše se stala právě Petra. Ta vznikla patrně ve 4. století před naším letopočtem a největší slávy dosáhla o 200 let později, kdy ji obývalo na 30 tisíc lidí.