Pětašedesát let bombardování Drážďan připomene lidský řetěz

  9:31aktualizováno  9:31
Přesně 65 let uplyne v sobotu ode dne, kdy spojenecká letadla začala bombardovat Drážďany. Nálety trvaly tři dny a na věky po sobě zanechaly nesmazatelnou stopu v podobě totálně zničeného města. Výročí připomene lidský řetěz, v centru města ho vytvoří významné osobnosti, turisté i pamětníci.

Město na kolenou. Takto vypadaly Drážďany v roce 1945 po bombardování. V sobotu uplyne 65 let od začátku spojeneckých náletů. | foto: ČTK

Připomínka letošního výročí začala už 27. ledna veřejným pětihodinovým předčítáním řady jmen všech drážďanských občanů, kteří přišli o život v průběhu patnácti let nacistické diktatury.

Zničení Drážďan

v únoru 1945

Za druhé světové války bylo město od 13. do 15. února 1945 kvůli masivním leteckým náletům RAF a USAAF téměř kompletně zničeno. Zhruba 45 % všech bomb byly zápalné bomby, jež způsobily velký požár celého centra města - požární bouři.
Přesný počet všech obětí je dodnes neznámý, neboť se zde nacházelo mnoho utečenců z východní fronty a město bylo tehdy zcela přeplněno. Podle závěrečné policejní zprávy z března 1945 byly nalezeny ostatky 18 375 mrtvých, přičemž celkový počet obětí odhadoval drážďanský policejní ředitel na 25 tisíc lidí.
Zdroj: Wikipedia

Pod heslem "Vzpomínat a jednat" se v následujících dvou únorových týdnech uskutečnila řada koncertů, diskusí, veřejných čtení a filmových promítání. Vrcholem piety se pak stane lidský řetěz.

Jeho úkolem přitom nebude pouze vzpomínka na 65 let staré události, ale i upozornění na vzrůstající pravicový extremismus v současném Německu.

"Tento lidský řetěz, který je symbolem vzpomínek a odporu v jednom, obejme historické jádro města. Srdečně zvu všechny, kteří se spolu s námi chtějí zúčastnit tohoto mírového signálu. Neboť pouze tak můžeme všichni s plným nasazením vzpomínat na ony strašné události roku 1945 a zároveň naše město chránit před násilím a extremismem," uvedla primátorka Drážďan Helma Orosz.

Symbolem je opět bílá růže

Stejně jako v uplynulých letech i letos je symbolem vzpomínkových dní bílá růže, kterou si lidé mohou zakoupit ve vybraných drážďanských místech a přispět tak na konto nadace Tolerance, která patří k významným saským nadacím a svojí činností se zasazuje o demokratické, světu otevřené a hospodářsky vzkvétající Sasko.

"Bílá růže je symbolem míru, smíření a lidskosti. Kdo ji nosí, obrací se tím proti pokusům pravicových extremistů zneužít vzpomínku na oběti leteckého útoku z 13. února 1945 ve svůj prospěch," vysvětluje Orosz.

"Nošením bílé růže ukazujeme, že naše vzpomínka má jiný horizont. Je totiž symbolem zdolání války, rasismu a násilí," doplňují primátorku Drážďan organizátoři akce ze Spolku 13. únor.

Nejstrašnější den pro saskou metropoli

Nejpůsobivěji atmosféru únorových dní roku 1945 vystihl ve svých denících německý spisovatel židovského původu Viktor Klemperer, který se po celou dobu války v Drážďanech ukrýval.

"Večer toho dne postihla ona katastrofa také Drážďany: bomby padaly, domy se řítily, vše ozařoval fosfor, hořící trámy padaly na árijské i neárijské hlavy," napsal.

Třináctý únorový den posledního roku války se na věky zapsal do dějin města a jeho občané mají toto datum dodnes na zřeteli.

"13. únor 1945 patří k nejdůležitějším dnům ve městě. Občané Drážďan oplakávají oběti bombardování a vzpomínají na ně. Stejně tak si připomínají zničení města. Hořká kapitola německých dějin je patrná na každém kroku," uvádí redaktor německých novin Sächsische Zeitung Peter Ufer.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Chcete vidět mrtvé lidi? Český řidič schytal v Německu pokutu za focení

Ilustrační snímek

Pokutou 128,5 eura (více než 3 300 Kč) potrestala v úterý německá policie českého řidiče, který si fotil místo vážné...

Češi se bojí přechodu k autoritářství, píše svět o pražské demonstraci

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Úterní protivládní protest na Václavském náměstí v Praze zaznamenala i zahraniční média. Demonstraci, na kterou přišlo...

Už jen devět dětí. Británie zastavuje program pomoci mladým uprchlíkům

Francouzské úřady zahájily převoz mladistvých migrantů z tábořiště u Calais...

Mladiství uprchlíci bez doprovodu, kteří se snaží legálně dostat přes kanál La Manche do Velké Británie, budou mít brzy...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz