Z účetnictví britského ministerstva obrany, které má oblékání královské gardy na starosti, vyplývá, že jeden kus pokrývky hlavy stojí dva tisíce liber, v přepočtu asi šedesát tisíc korun. Náklady na výrobu vzrostly jen za poslední rok o třicet procent. Za překvapivým odhalením stojí organizace na ochranu zvířat PETA, jež si v rámci legislativy o svobodném přístupu k informacím vyžádala výdaje na kritizovanou část oděvu.
Ministerstvo obrany v reakci uvedlo: „Jsme připraveni na hledání alternativ k tomuto materiálu, ale musí splňovat kvalitativní i bezpečnostní požadavky.“ Prudký nárůst ceny vysvětluje novými smluvními podmínkami dodavatelů. Medvědí kožešiny pocházejí z Kanady, kde zvířata loví v rámci speciálního programu pro regulaci populace medvěda baribala.
„Je na čase, aby ministerstvo obrany přestalo utrácet peníze daňových poplatníků na kožešiny ze zmasakrovaných zvířat a přiklonilo se k náhražkám,“ uvedla pro BBC Elisa Allenová z organizace PETA. Za loňský rok dostali členové královské gardy 24 nových pokrývek hlavy, v posledních deseti letech za ně ministerstvo zaplatilo více než milion liber.
Zastánci tradičního materiálu argumentují, že je vysoce kvalitní a jednoduchý na údržbu a žádná náhražka nebude dosahovat jeho kvalit. Ochránci zvířat naopak tvrdí, že použití pravé kožešiny je přežitkem, který má nezanedbatelný dopad na volně žijící medvědy. Lovci při jejich zabíjení údajně používají i kuše a zvířata tak před smrtí trpí desítky minut.
Odkaz minulosti
Proti tradiční pokrývce hlavy v lednu letošního roku protestoval i britský herec Stephen Fry. „Tradice nikdy neomlouvá krutost,“ uvedl Fry, který na internetu namluvil názorné video ukazující vykuchaného a rozčtvrceného medvěda baribala. Podle něj by neprovedení přechodu na umělou medvědí kůži „bylo bezohledné – a nebritské“.
Britská armáda se na rozdíl od královny kožešin vzdát nehodlá |
Královská garda je součástí divize britské armády, která plní veřejné úkoly a často se účastní státních ceremonií, včetně „Trooping the Colour“. Ta se koná u příležitosti oficiálních narozenin vládnoucího britského panovníka. Ikonické pokrývky v současné podobě zavedla britská armáda v polovině 18. století. Na výšku má úctyhodných 46 centimetrů a váží takřka 700 gramů.
Britská armáda se v roce 2005 pokoušela najít alternativu k pravé kožešině, ale pohořela. Žádná z tehdy předkládaných alternativ údajně nesplňovala přísné požadavky. Některé části oděvů se v minulosti rovněž vyráběly s leopardích a bobřích kůží, tyto materiály však už „ve výzbroji“ nenajdeme.
11. ledna 2024 |