Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pět let války s terorem. Vítězství vypadá jinak

  8:34
Vyhráváme, nebo prohráváme válku s terorismem? zeptal se americký ministr obrany Donald Rumsfeld v oběžníku svých poradců na podzim roku 2003. Nejlepší odpověď mu nakonec přinesl čas. Takhle vítězství nevypadá.
Teroristé po 11. září útočili v Evropě i na jiných kontinentech. Ilustrační foto

Teroristé po 11. září útočili v Evropě i na jiných kontinentech. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pět let války proti teroru

Válka s terorismem trvá přesně pět let Amerika zaútočila na Afghánistán 7. října 2001, měsíc po svém Sarajevu z 11. září. Za kratší dobu stačili Američané kdysi rozdrtit v Pacifiku Japonce, dokonce Rusové dokázali dojít do Berlína v kratším čase.

Nikdo před pěti lety netvrdil, že tohle bude blitzkrieg, přestože to tak na počátku vypadalo. Jenže: představme si Irák jako okupované Německo, kde tři a půl roku po dobytí Berlína tedy na podzim roku 1948 sílí odboj, vybuchují bomby a vítězové jsou ohroženi, jen vyjdou ze svých pevností.

Představme si Afghánistán jako okupované Japonsko, kde pět let po porážce tedy na konci roku 1950 poražená armáda opět kontroluje velké části venkova. Vítězství vypadá rozhodně jinak. Když se nedávno časopis Foreign Policy zeptal více než stovky expertů, jak hodnotí průběh války, osmdesát čtyři procent z nich odpovědělo, že USA nevítězí.

Nelze popřít, že ohledně Iráku Bílý dům projevil nekompetenci i špatný úsudek a říkal nepravdy, když zdůvodňoval invazi. Válka "počatá v hříchu" se vymyká kontrole, neomezila hrozbu terorismu, ale naopak ji zvýšila, protože se stala inkubátorem nové vlny teroristů.

Irák navíc, a to je možná i horší, v očích mnoha lidí zpětně otrávil jedem pochyb morální oprávněnost tažení proti terorismu. Amerika oslnila svou silou, ale neexistující zbraně hromadného ničení se staly časovanou bombou pod její věrohodností. Selhání ve věznicích Abú Ghrajb a Guantánamo nahlodávají tvrzení Ameriky, že bojuje s principy lidských práv a spravedlnosti na štítě.

Pojďme se nyní podívat na jednotlivá bojiště války.

Afghánistán: nalomený strom
"Vláda? Ta má pod kontrolou maximálně Kábul," řekl mi na podzim roku 2002 jeden český diplomat v afghánském hlavním městě. "Kliku z druhé strany drží Taliban." Tehdy to byla nadsázka, teď už ne.

Znělo to v té době až nemožně. Taliban byl necelý rok předtím potřen na mikročástice, země osvobozena od diktatury, jejíž pád schvalovala i většina muslimského světa. A Afghánistán čekaly už jen skvělé zítřky. Měl z něj být vzorový příklad transformace padlého státu pod americkým křídlem.

Operace spojenců v Afghánistánu

Jenže teď se nedá dojet po silnici ani z Kábulu do Kandaháru, druhého nejdůležitějšího města. Taliban se vzpamatoval jako otřesený boxer a nyní kromě kliky od Kábulu ovládá venkovské části jižní poloviny země. Kde končí asfalt, vládne Taliban.

INFOGRAFIKA:

Z Afghánistánu se znovu stává Džihádistán. Má za sebou krvavé léto a čeká ho krvavý podzim. Síly NATO musely svést bitvu o Kandahár, v Kábulu vybuchují bomby a atentátníci sebevědomě napadají konvoje ve středu města. Když je někde klid, je to spíš znamení síly Talibanu než síly vlády.

Afghánistán měl totiž smůlu. Rok a půl po porážce Talibanu se pozornost Američanů i světa přesunula k Iráku. Peníze naslibované na dárcovských konferencích nedorazily. Demokratické reformy jsou pod skořápkou duté a demokracie je džin, který ještě neopustil lahev. Prezident Karzáí není na výši situace a do regionů moc vlády nedosáhne.

Země vyprodukovala rekordní množství opia, údajně zajišťuje 98 procent světové ilegální produkce. Z toho si Taliban platí své bojovníky. Zatímco vládní voják dostává podle týdeníku Newsweek dva a půl dolaru denně, bojovník Talibanu si přijde na pět.

Nejede Afghánistán po skluzavce a neztrácejí Američané a NATO kontrolu? Ne zcela. Taliban nemá sílu na to, aby je vyhnal. Mnozí jeho muži byli k boji donuceni, nejde o plošné povstání. Tahle situace se může táhnout po celé roky, ale dnešní Afghánistán není tím, čím byl v roce 2001, tedy bezpečným útulkem pro teroristy.

Irák: Mission Impossible
Během dneška zahyne sto Iráčanů. To je statistický průměr. Měsíčně jsou to teď přes tři tisíce lidí. Mohou se vést spory o tom, kam až vývoj vlastně zašel, ale hodně pozorovatelů si myslí, že Irák už je ve stavu občanské války. Hrází, která ho dělí od propadnutí totální zkáze bosenského typu, je 135 000 amerických vojáků. Pesimista by však řekl, že jen zpomalují pád.

Americké ztráty už překročily hranici 2700 lidí, počet iráckých mrtvých údajně dosahuje desítek tisíc. V zemi probíhají dvě války najednou: ta první je vedena proti Američanům, tu druhou krvavější vedou proti sobě sunnité a šíité. Chtějí dostat Američany pryč, aby si to mohli rozdat mezi sebou o Irák, jemuž hrozí rozpad na tři části.

Připomíná to bezvýchodností Vietnam a Američané nemají jinou možnost než vytrvat. Avšak tempo se zrychluje. Když v květnu 2003 George Bush z paluby letadlové lodi oznámil, že "úkol byl splněn", bylo v Iráku pět útoků denně. Nyní je jich přes sto. Prezident už nehovoří o pozitivních důsledcích zajištění míru v zemi, ale varuje před rizikem, jež by vyvolalo americké selhání v Iráku.

Osa zla: už ozbrojena?
Vzpomínáte ještě na "osu zla"? Irák, Írán, KLDR. Přišel s ní George Bush v roce 2002. Společný znak: kromě jiného chtějí získat zbraně hromadného ničení. Cíl: je třeba je zastavit. Problém byl v tom, že Bush byl kočkou, která skočila po jediné myší atrapě, takže ty skutečné vyklouzly. Zatímco byl zaměstnán Irákem, který ničivé arzenály neměl a zřejmě ani v budoucnu mít nemohl, Írán a Severní Korea začaly pracovat na svých jaderných programech. Je hořkou ironií, že právě v týden pátého výročí války s terorismem KLDR oznámila, že provede jaderný test, a Írán potvrdil, že nezastaví obohacování uranu.

Bush chtěl problém odstranit, ale podařilo se mu ho naopak zvětšit. Irák měl být odstrašením a poučením pro všechny ostatní státy pokukující po ničivých zbraních: vidíte, takhle dopadnete. Státy se poučily: snaží si je opatřit co nejrychleji ve chvíli, kdy má Amerika ruce svázané Irákem. Pouze Libye se zachovala podle plánu a vzdala se atomových ambicí. Celkově se práh jaderného vyzbrojování za poslední léta snížil. Není to však překvapení, protože před tím, že události naberou přesně tuto zatáčku, varovalo od roku 2002 mnoho expertů.

Terorismus: méně, zato více
Nejdříve dobré zprávy. Za prvé, Američané se oprávněně mohou pyšnit tím, že od 11. září se jejich země nestala cílem dalšího útoku. Každý, kdo byl v té době v USA, ví, že všeobecné očekávání bylo, že další útoky jsou neodvratné. Za druhé, Al-Kajda je zřejmě do značné míry rozbita, ztratila původní akceschopnost, možnost komunikovat a koordinovat se. Její přitažlivost mezi muslimy poklesla. Za třetí, dobytím Afghánistánu ztratili teroristé bezpečné útočiště.

A teď ty špatné zprávy. Za prvé, teroristé útočili nebo se o to snažili na všech kontinentech snad kromě Jižní Ameriky. A byli smrtonosní. Za druhé, místo původního cíle světové války proti terorismu, Al-Kajdy, se objevily "domácí", volněji organizované, a tudíž hůř vystopovatelné teroristické skupiny, inspirované jejím příkladem. Za třetí, místo Afghánistánu získali radikálové jako obrovský výcvikový tábor Irák. Jedno z vysvětlení, proč teroristé nezaútočili na USA, zní: nemusí, když mohou zabíjet Američany na domácí půdě v Iráku.

Demokracie: maják zhasl
Když se ukázalo, že v Iráku nejsou zbraně hromadného ničení, přišel Bílý dům s novým zdůvodněním invaze z Iráku se stane maják demokracie na Blízkém východě a inspirace pro revoluční vlnu. Zpočátku to vypadalo nadějně, protože Iráčané chodili poctivě volit. Dnešní vysvětlení vypadá spíš tak, že tam sunnité chodili hlavně z obavy, že šíité je přehlasují (a naopak).

Z blízkovýchodní demokratické vlny vždy těžili extremisté: Muslimské bratrstvo v Egyptě, Hizballáh v Libanonu či Hamas v Gaze. Přitvrdil i Írán, který se stal díky iráckým šíitům silným hráčem. Nálady proti Americe na Blízkém východě přitvrdily. The Economist napsal, že útoky na americké vojáky dnes schvalují dvě třetiny Iráčanů, kteří je na jaře 2003 vítali.

V Egyptě prováděli nedávno jiný průzkum. Dotázaní lidé měli říct, v které zemi na světě by žili nejraději a kterou mají nejméně rádi. Výsledek byl výstižným obrázkem stavu muslimské mysli po pěti letech války s islámským terorismem. V obou případech zněla totiž odpověď stejně: Amerika.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...