Severní Korea trumfla české vařiče, její „piko“ je nejlepší na světě

  20:34aktualizováno  20:34
Severokorejský režim se kromě jaderných testů a zavírání lidí do gulagů specializuje také na výrobu tvrdých drog. Odborníci upozorňují, že čistota metamfetaminu vyrobeného v KLDR nemá obdoby. Největší odbytiště představuje Čína.

Severokorejští vojáci obdivují portrét totalitního vůdce Kim Čong-una (15. února 2016) | foto: AP

Olum je korejský výraz pro led. Označuje však také něco neskonale nebezpečnějšího než jen nevinnou zmrazenou vodu. V Severní Koreji tak přezdívají metamfetaminu, chcete-li pervitinu. Ano, té zákeřné droze, jejíž výrobou ve světě tak nechvalně prosluli čeští „vařiči“.

Prokažte věrnost režimu a prodávejte drogy, nakázala KLDR diplomatům

Co se pervitinu týče, tak prý v posledních letech Čechy strčí do kapsy právě Severokorejci. Tamní „perník“ je bomba, tvrdí alespoň drogoví odborníci z USA, kteří měli možnost testovat několik vzorků. Má prý až 98procentní čistotu.

Není divu, v případě KLDR jde (či donedávna šlo) takříkajíc o státní výrobu. Tamní režim začal v honbě za tvrdou měnou už před mnoha lety narkotika, především opiáty, plánovaně produkovat a pašovat do zahraničí. Šlo jen o další formu zla, jež se šíří ze stalinistické Severní Koreje.

Drogové operace byly podle západních tajných služeb dlouho pod dohledem speciálního Úřadu 39 a probíhaly minimálně s mlčenlivým souhlasem nejvyššího vedení. Po sérii skandálů však prý Pchjongjang některé z drogových výroben zavřel a přestal k distribuci narkotik využívat diplomatické kanály. Nicméně výroba přetrvala a v zemi vznikly kriminální sítě napojené na asijské drogové gangy, které často s vědomím někoho z režimních mocných pašují drogy ze země.

Pervitin z KLDR zaplavuje Čínu

Podle jihokorejských zdrojů a severokorejských uprchlíků „led“ nyní zaplavuje i samotnou Severní Koreu. Tamní režim přirozeně nikdy nic takového nepřiznal. Jihokorejský tisk však líčí, že i manželky stranických kádrů v KLDR si zkoušely udržet štíhlou linii pomocí pervitinové diety.

Nejohroženější zemí severokorejským „perníkem“ je nyní Čína, zvláště její severovýchod. Právě tam prý počet závislých raketově roste. V čínských nálevnách a karaokových barech je po ping-tu, ledové droze, jak tam perníku přezdívají, slušná poptávka.

Údajně si ho oblíbily i místní celebrity. Čínští policisté ročně zadrží drogu za desítky milionů dolarů, což je podle expertů jen pověstná špička ledovce. Peking uznává, že má s pervitinem problém, neuvádí však, odkud droga pochází. Prý je to „citlivá věc“.

S čím si zahrávají, to pomalu dochází i Severokorejcům. Režim nyní své občany od užívání „ledu“ odrazuje s tím, že to vede ke slabosti, čehož mohou využít „cizí mocnosti“.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Najdete na iDNES.cz