Peru virus drtí i přes včasnou karanténu. Je to jako z hororu, tvrdí místní

  • 56
Peru je po Brazílii na druhém místě v Latinské Americe, co se týče nakažených. Případů koronaviru je už více než 100 000. Stát přitom udělal všechno jako podle příručky a brzy zavedl karanténu. Přesto čísla nakažených nadále rostou. Podle peruánských lékařů je to proto, že Peruánci karanténu nedodržují.

Na papíře se obě země nemohou lišit více. Zatímco Brazílie nyní podle odborníků doplácí na skeptický postoj prezidenta Jaira Bolsonara k epidemii, Peru se už 15. března rozhodlo pro celostátní karanténu. Přesto je však hned za Brazílií, co se týče celkového počtu nakažených. V celosvětovém žebříčku už přeskočilo Čínu.

Vysoká čísla lze přisoudit masivnímu testování. Peru patří, pokud jde o poměr testů na milion obyvatel, na první místo v žebříčku latinskoamerických zemí. Nicméně podle peruánských lékařů je zhruba polovina případů stále nezdokumentována, uvádí agentura AP. Konečné číslo je tak zřejmě mnohem větší.

WHO: Jižní Amerika je novým epicentrem nákazy

Jižní Amerika se stala novým epicentrem pandemie covidu-19, obzvlášť alarmující je situace v Brazílii, prohlásil v pátek v Ženevě hlavní krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Z více než pěti milionů potvrzených případů nákazy koronavirem ve světě jich podle americké Univerzity Johnse Hopkinse už téměř 650 000 evidují země Latinské Ameriky, kde také registrují celkem už skoro 35 700 úmrtí s covidem-19. Reálná čísla jsou ale v tomto regionu se 650 miliony obyvatel podle expertů mnohem vyšší.

Co je však především znepokojivé, je fakt, že čísla rostou navzdory karanténním omezením. Minulý týden se počet denních nových případů zvýšil z 3 000 na 4 000. Někteří Peruánci považují koronavirovou krizi za nejničivější ránu pro zemi od roku 1492, kdy do Latinské Ameriky vstoupili Evropané a zavezli sem pro místní obyvatele smrtící a neznámé nemoci.

„Reakce Peru přišla ve správný čas. Byla to první země, která zavedla karanténu. Ale problém je lidské chování,“ řekl listu The Guardian peruánský lékař Elmer Huert. „Skutečnost, že osmý týden omezení volného pohybu je tisíc lidí nakažených (koronavirem), znamená, že tito lidé mají virus, zatímco země je v karanténě. To znamená, že nerespektují zákon“.

Peruánská policie zatýká klauny za nedoržování karantény:

Peruánská vláda se pokusila zastavit šíření viru omezením nákupu potravin. Do obchodu může jít jen jeden člověk z rodiny. Ukázalo se však, že virus je přítomen na oblíbených trzích s jídlem. Podle serveru Euronews trhovci nenosí roušky ani nedodržují sociální vzdálenost.

Trhy jsou proto považovány za epicentrum koronaviru. Minulý týden úřady provedly kontroly na čtyřech trzích a nakažených bylo 330 trhovců.

Nedodržování karanténních pravidel zřejmě souvisí s peruánskou ekonomikou. Více než 70 procent Peruánců pracuje v neformální ekonomice a okolo 40 procent jich je samostatně výdělečně činných, což je nejvíce v regionu. Jejich výdělek je často spojen se sociálním stykem a karanténní omezení představují značné potíže pro jejich živobytí. Někteří se z měst vrátili do vesnic, protože přišli o práci a nebyli schopni zaplatit nájem.

Jako hororový film, říkají zdravotníci

Dalším podstatným problém Peru je dlouhodobě podfinancované zdravotnictví. Ačkoliv země provedla od počátku epidemie více než 600 000 testů, nemá kapacity na víc.

Zdravotníci si stěžují nejen na nedostatek testů, ale i dalšího vybavení. Chybí jim roušky, rukavice, ochranné oděvy, ale i kyslíkové bomby pro pacienty s koronavirem na lůžkách intenzivní péče.

Brazilské sanitky čekají, až lidé zemřou na covid. No a, říká Bolsonaro

Jedna lékařka sdělila španělské odnoži stanice BBC, že 2. dubna si udělala test na koronavirus. Výsledky byl pozitivní. Od té doby jej nezopakovala, protože neměla žádný další test k dispozici. Do nemocnice i přes příznaky přesto chodila. Nemocnice se potýkají s nedostatkem zdravotníků, řada z nich je v karanténě nebo nakažených.

O nemocné se v Peru nemá kdo postarat. Někteří umírají opuštění doma. Lepší situace ale není ani v nemocnicích. „Je to jako hororový film. Uvnitř to vypadá jako na hřbitově vzhledem ke všem tělům. Pacienti umírají na židlích nebo na invalidních vozících,“ řekl agentuře AFP Miguel Armas.