Ruské perpetuum mobile, tedy stroj s nekonečným pohybem od vynálezce Anatolije Ščerbatjuka, má využívat „environmentálně čistou, obnovitelnou energii setrvačné síly dostředivého zrychlení tekutiny rotující stejnou úhlovou rychlostí jako rotor motoru“, píše ruský server Gazeta.ru.
Patent číslo 2729308 dostal razítko již předloni, Rospantent ho ale nyní po kritice musel obhajovat.
„Součástí prověrky je vyhledávání informací a prověřování shody deklarovaného vynálezu s pravidly patentovatelnosti, jakož i požadavků na aplikované materiály. Součástí expertizy není provádění reálných experimentů a ověřování funkčnosti vynálezu,“ citují noviny z úředního zdůvodnění.
Podle šéfa Komise pro boj proti pseudovědě ruské akademie věd Jevgenije Alexandrova není nic výjimečného na tom, že lidé zasílají návrhy na patent svých strojů s nekonečným pohybem, nečekané je však jeho skutečné uznání, uvedl ruský akademik pro Gazeta.ru. Alexandrov si to vysvětluje selháním procesu schvalování vynálezů.
Zařízení perpetuum mobile, které se pohybuje nekonečně bez dodávání energie, je nemožné sestavit, protože nutně porušuje první nebo druhý zákon termodynamiky. To je také důvod, proč akademie věd a patentové úřady po celém světě už dlouho projekty takových strojů nepodporují.