Pentagon nakupoval za statisíce nebožtíky. S těly experimentují i jinde

  16:10aktualizováno  16:10
Američan Jim Stauffer poskytl tělo své zesnulé matky k výzkumným účelům. Doufal, že by mohlo pomoci při hledání léků na Alzheimerovu chorobu. Jaké bylo jeho překvapení, když od agentury Reuters zjistil, že tělo využil Pentagon ke zkouškám s bombovými útoky.

Jim Stauffer s fotografii své zesnulé matky. (21. prosinec 2016) | foto: Reuters

Jim Stauffer z Arizony měl pocit, že dělá správnou věc. Dlouho se staral o svou matku Doris, když vedla trýznivý boj s demencí. Doris nakonec nemoci podlehla v roce 2013 ve věku 74 let. Syn se rozhodl darovat její mozek k vědeckým účelům. Doufal, že by mohl přispět při hledání léku na Alzheimerovu chorobu.

Na radu ošetřující zdravotní sestry kontaktovala rodina zesnulé společnost Biological Resource Center (BRC), která zprostředkovává darování lidských těl pro výzkum. Jim Stauffer podepsal formulář, v němž opravňoval použití těla k lékařským účelům. Odmítl armádní, dopravně-bezpečnostní a jiné nelékařské experimenty.

Fotogalerie

O deset dní později dostal Jim zpět zpopelněné tělo. K čemu bylo použito se dozvěděl až od agentury Reuters. Podle jejích informací pracovníci BRC oddělili Doris pouze ruku, kterou následně zpopelnili a poslali zpět synovi. Zbytek těla se údajně stal součástí experimentů americké armády, která jej použila ke zkouškám následků bombových útoků.

Interní záznamy společnosti BRC a armádní dokumenty ukazují, že k vojenským experimentům využila armáda nejméně dalších dvacet subjektů, a to bez souhlasu dárců nebo jejich příbuzných. Společnost BRC údajně prodávala každého zesnulého Pentagonu za téměř šest tisíc dolarů (přibližně 150 tisíc korun).

Jeden z představitelů armády, který se na projektu podílel, uvedl, že se k nim darovací dokumenty nikdy nedostaly. Spoléhali prý na ujištění od BRC, která tvrdila, že rodiny zesnulých souhlasily, aby byla těla nebožtíků použita k armádním experimentům.

Společnost BRC prodala za deset let své činnosti přes dvacet tisíc částí lidských těl z více než pěti tisíc zemřelých nejrůznějším společnostem. Firma již nefunguje a její bývalý majitel Stephen Gore se k podvodům přiznal v roce 2015. Agentuře Reuters řekl, že se vždy snažil ctít přání dárců a darovací smlouvy posílal vždy, když si o ně výzkumníci řekli.

Na hranicích s deseti lidskými hlavami

Federální úřady začaly společnost stíhat v roce 2011. V průběhu roku identifikovali vyšetřovatelé nejméně 250 podezřelých částí těla, které firma prodala detroitskému obchodníkovi Arthuru Rathburnovi. Toho celníci týž rok zadrželi na hranicích Ontaria. Našli u něj deset lidských hlav. Podle prohlášení FBI je k obchodníkovi dovedla jedna z nalezených hlav, kterou agenti sledovali.

Záznamy o dalších tisícovkách případů dokazují, že těla, která byla darována na podporu výzkumu a vzdělání, byla rozkouskována a následně prodána většinou ke komerčním účelům. Vládní dokumenty také uvádějí, že nejméně sto těl, které koupil detroitský obchodník, bylo infikováno nejrůznějšími viry, například hepatitidou, HIV, sepsí nebo meningitidou.

V lednu roku 2016 byl Arthur Rathburn spolu s manželkou zatčen FBI na základě obvinění z podvodů. Podnikatel se necítí vinen a uvězněný čeká na soudní proces. Elizabeth Rathburnová se k podvodům přiznala, ale odsouzena zatím nebyla.

Rodinný právník Byron Pitts je přesvědčený o tom, že se manželé Rathburnovi nedopustili žádného trestného činu. „Zákon nezakazuje prodej částí těl, a moji klienti by tak neměli být trestně zodpovědní za chyby papírování či jednání třetích osob, včetně společnosti BRC,“ dodal Pitts.

Byznys s lidskými těly

Případ vrhl světlo na vzrůstající, ale málo známý byznys: obchod s lidskými mrtvolami a jejich částmi. Prodej těl je odlišný od transplantací orgánů, při kterém jsou například srdce, játra, oči, nebo plíce pečlivě odstraněna z mrtvých, aby dále pomohly živým. Transplantace jsou přísně regulovány americkými zákony. Na rozdíl od toho obchodování s lidskými těly nepodléhá žádným nařízením.

„Není nezákonné prodávat celé tělo nebo části těla pro výzkum a vzdělávání,“ řekl profesor práva Sheldon F. Kurtz z univerzity ve městě Iowa. On sám pomáhal transformovat zákon o darování těl, který byl přijat ve 46 amerických státech. Od té doby se obchod se zesnulými stal velkým byznysem. Pouze jeden stát, New York, si o darování vede podrobné záznamy.

Obchodníci získávají prakticky všechny mrtvoly zdarma od dárců, kteří věří, že ostatky budou použity pro vědu. A vydělávají na každém prodaném těle tisíce dolarů.

„Jsme v naprostém vakuu,“ říká profesor Bostonské univerzity Michel Anteby, který zkoumá obchod s nebožtíky. „Skutečným problémem je, že zacházíme s tělem jako s každou jinou potenciální komoditou,“ dodal Anteby.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Evropa couvla. Vrátila Rusku hlasovací práva, která mu sebrala kvůli Krymu

Sídlo Rady Evropy ve štrasburském Palace of Europe

Rada Evropy schválila vrácení hlasovacích práv Rusku, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server...

Soud v USA povolil vulgaritu v názvu značky, zrušil stoletý zákaz

Nejvyšší soud, Washington, USA (13. 11. 2018)

Americký nejvyšší soud se v pondělí zabýval žalobou módního návrháře pobouřeného úředním zákazem své kontroverzní...

Najdete na iDNES.cz