VIDEO: 16 tisíc tun oceli za 16 sekund. V Pensylvánii strhli kancelářský dům

  • 20
Pouhých šestnáct sekund zabrala demolice nevyužívané kancelářské budovy Martin Tower v Pensylvánii na severovýchodě Spojených států. Kolos ze šestnácti tisíc tun oceli býval ve městě Bethlehem nejvyšší budovou. Měřil přes 101 metrů a pro mnohé místní znamenal tolik, že se na jeho demolici slavnostně oblékli.

Poprvé se budova o jednadvaceti patrech otevřela v roce 1972. Patřila tehdy společnosti Bethlehem Steel, ta však časem zanikla a kanceláře tak byly posledních dvanáct let prázdné, píše BBC.

Fotogalerie

Firma vzniklá v roce 1904 s kořeny sahajícími až do poloviny devatenáctého století byla svého času největším výrobcem oceli ve Spojených státech a druhým největším výrobcem lodí. 

„Postavila sanfranciský most Golden State Bridge a vyráběla lodě i během druhé světové války,“ řekl o kdysi významné společnosti její bývalý manažer Robert Bilheimer. Samotná budova byla pojmenována po předsedovi společnosti Edmundu F. Martinovi.

Podle televize CBS si podívanou mnoho lidí nechtělo nechat ujít a někteří diváci se na událost dokonce slavnostně oblékli. Mnozí místní cítili také smutek, že dům, který byl sousedství celý jejich život, jde k zemi. Další řešili, co se s pozemkem bude dít dál.

Přestože byla budova od roku 2010 zapsána na seznam amerického národního registru historických staveb, od roku 2007 zela prázdnotou a 19. května 2019 byla odstřelena.

„Představuje stavebnictví Spojených států, které je teď pryč,“ popisuje své pocity z demolice místní občan Doug Achui.