Tato fanouškovská kultura podle médií dosáhla vrcholu 3. srpna, kdy čínská stolní tenistka Čchen Meng porazila ve finále svou krajanku Sun Jing-ša. Čínským internetem se začala šířit vlna podpory pro poraženou Sun. Někteří fanoušci dokonce Čchen odsuzovali a tvrdili, že vyhrála jen proto, že Sun byla vyčerpaná z předchozích zápasů.
Čínská stolní tenistka Čchen Meng obhájila v Paříži olympijské zlato |
Čínské sociální sítě smazaly desítky tisíc příspěvků a zablokovaly více než 800 účtů za údajné „šíření negativity a podněcování konfliktu“ ohledně této záležitosti. Jeden z fanoušků poražené napsal, že si „přeje, aby Čchen měla pozitivní test na zakázanou látku, aby tak Sun mohla získat zlatou medaili“, což zvedlo vlnu nevole.
Policie dokonce zatkla devětadvacetiletou ženu za zveřejňování hanlivých komentářů ohledně zápasu. Není jasné, co přesně v příspěvku zaznělo, policie ovšem uvedla, že „vymýšlela zlovolné informace a hrubě pomlouvala ostatní, což mělo nepříznivý dopad na společnost“.
S uctíváním sportovců skoncujeme!
Jedná se o nejnovější zásah Pekingu proti tomu, co označuje za „toxickou“ kulturu celebrit. Již dříve došlo v Číně k zákazu sestavování žebříčků celebrit podle oblíbenosti. Vláda zakročila proti fanklubům a pravidelně odstraňuje „škodlivý“ obsah z fanouškovských stránek.
V posledních dnech zveřejnily státní noviny Global Times několik článků odsuzujících „kulturu fanoušků“ ve sportu. V jednom z nich list uvedl, že „řada Číňanů“ je nyní znepokojena „viditelně agresivní kulturou fanoušků, která podkopává sportovní svět“.
Kromě negativních komentářů na adresu sportovců úřady kritizovaly také fanoušky, kteří během zápasů hlasitě fandí nebo fotografují s bleskem. Kritiku rovněž schytali ti, kteří vydělávají na prodeji suvenýrů s podpisy sportovců.
„Tato fanouškovská kultura má vliv nejen na trénink a soutěže čínských sportovců, ale zároveň vážně poškozuje čínský sport,“ uvedla státní tisková agentura Nová Čína.
Čína získala první olympijské zlato v synchronizovaném plavání |
Čínské úřady varovaly před „fanouškovskou kulturou“ už před začátkem olympiády. Koncem loňského roku Čínský olympijský výbor a čínská Generální sportovní správa zakázaly některým fanouškům přístup na olympijské hry poté, co se opakovaně vyskytly případy, kdy natáčeli a sledovali sportovce. „Zdá se, že tito ‚fanoušci nízké úrovně‘ jsou hnáni láskou k idolům a impulzivně dělají iracionální akce ohrožující normální řád událostí, veřejný pořádek a dobré zvyky, sportovní chování a společenskou morálku,“ vyjádřily se obě organizace ve společném prohlášení.
Před olympijskými hrami v Tokiu v roce 2021 Čínský olympijský výbor své sportovce varoval, aby se nezapojovali do fanklubů, a dodal, že chce „rázně skoncovat s šířením chaosu fanouškovské kultury na sportovním poli“.
Čína je i po čtvrté skokanské soutěži na olympiádě nadále stoprocentní |
Sami sportovci uvedli, že chtějí, aby se s nimi zacházelo „s respektem“. Například veteránka čínského stolního tenisu Teng Ja-pching vyzvala fanoušky, aby „vyjadřovali své preference bez napadání ostatních“. „Musíme se navzájem respektovat a nechat prostor všem,“ uvedla.