Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Pedofilii tolerovat nelze, shodli se kardinálové

  23:59
Ve Vatikánu ve středu skončilo dvoudenní jednání vysokých církevních činitelů. Ti se snažili obnovit důvěryhodnost katolické církve v USA otřesenou případy sexuálního zneužívání dětí kněžími. Američtí kardinálové se shodli, že nebudou tolerovat kněží, kteří pedofilií provinili, a navrhli zvláštní proceduru, která je zbaví kněžského úřadu.

Hodnostáři však v prohlášení zdůrazňují neopodstatněnost tvrzení o údajné souvislosti mezi celibátem a pedofilií. Potvrdili, že se v katolické církvi žádné změny pokud jde o celibát nechystají.
 
"Na pozadí skutečnosti, že souvislost mezi celibátem a pedofilií nemůže být vědecky prokázána, zasedání potvrdilo hodnotu kněžského celibátu jako daru od Boha církvi," citovala ze závěrečného prohlášení agentura Reuters.

Kardinálové v červnu doporučí biskupské konferenci USA zavedení speciální procedury pro případy kněžích, kteří se opakovaně dopustili sexuálního zneužívání nezletilých.

"Svatý otec je přesvědčen, že v kněžské službě není místo pro nikoho, kdo zneužívá děti; musíme uvažovat z tohoto hlediska," řekl americký kardinál Theodore McCarrick. Podle něho by kněz měl být z církve vyloučen, i kdyby se provinil jen jednou.

Biskupové z USA se kají za pedofílii
Nejvyšší představitelé Římské kurie si povolali americké biskupy, aby za zavřenými dveřmi hledali cestu k důvěře věřících v USA. Tu podkopaly skandály kolem sexuálního zneužívání. Papež Jan Pavel II. zdůraznil, že zneužívání dětí je "oprávněně považováno za zločin". Pro kněze, kteří se pedofilie dopustili, není podle něho v katolické církvi místo.

Zprávy o skandálech v americké církvi začaly pronikat na veřejnost počátkem letošního roku. V bostonské diecézi bylo podáno proti katolickým duchovním asi 400 obvinění ze sexuálního zneužívání dětí. Podobná situace je i v dalších 16 diecézích USA včetně Chicaga, New Yorku a San Franciska.

"Zneužití, které způsobilo tuto krizi, je nepřípustné z jakéhokoli hlediska a společnost ho oprávněně považuje za zločin. Je to rovněž hrozný hřích před tváří Boha," zdůraznil v úterý papež. 

"Lidé potřebují vědět, že pro ty, kdo škodí mládeži, neexistuje v kněžském poslání a v životě církve žádné místo," řekl papež biskupům. Zároveň prohlásil, že pedofilní akty, jimiž někteří duchovní způsobili utrpení mladým lidem, mu činí hlubokou bolest.

Papež také připomněl, že skandály tohoto druhu by neměly poznamenat celou katolickou církev ve Spojených státech, nýbrž jen ty, kteří se provinili.

Setkání s biskupy z USA svolal papež poté, co se sexuální skandály dostaly na veřejnost a rozhořčily americké věřící.

Papeži bylo vytýkáno, že k řešení problému přistupuje zdlouhavě a nepříliš rázně. Ve svém výročním dopise kněžím napsal, že katolická církev dává najevo obavy o oběti těchto skandálů a že chce "odpovědět pravdivě a spravedlivě na každou z těchto bolestných situací".

"Věřím, že se nám podaří obrátit list," zdůraznil v úterý McCarrick s tím, že se musí učinit vše pro to, aby lidé opět mohli věřit svým kněžím. V souvislosti s aférami byla zahájena diskuse o vhodnosti celibátu.

Podle statistik vyznává ve Spojených státech katolickou víru 29 procent obyvatel - tedy 65 milionů lidí - a jsou náznaky, že neřešení problému by mohlo vést k výraznému odklonu věřících od Vatikánu.

Vatikán zdůraznil mimořádný význam, který zasedání přikládá, a oznámil, že jednání se zúčastní řada nejvyšších představitele Římské kurie včetně "vatikánského premiéra" kardinála Angela Sodana a prefektů kongregací.

Agentura AFP zmiňuje především kardinála Josepha Ratzingera z Kongregace pro doktrínu víry a vatikánského experta na kanonické právo monsignora Juliana Herranze.

Katolické duchovní ze Spojených států zastupuje 13 kardinálů - deset bylo povoláno z USA, tři pobývají v Římě - a dále vedení americké biskupské konference. Předseda této konference biskup Wilton Gregory na tiskové konferenci před zahájením zasedání prohlásil, že "čas, kdy jsme doznali vinu, již minul, nyní musíme přikročit k činům".

Na pořadu jednání je také otázka, zda by měli být homosexuálové vyloučeni z řad kněží, jak nedávno naznačil vatikánský mluvčí Joaqín Navarro-Valls. Biskup Wilton Gregory, prezident americké konference katolických biskupů, přiznal: "Zajistit, aby mezi katolickými kněžími nepřevládali homosexuální muži, je neustálý boj."

V posledních letech se případy sexuálního zneužívání vyskytly také v dalších státech, například v Rakousku, Irsku, Francii, Austrálii, v papežově rodném Polsku i v České republice. V žádné zemi ale nebyly tak početné jako ve Spojených státech.

Církev čelí skandálům i v Polsku

Katolický kněz z fary v Tomaszowě Lubelském v Polsku je obviněn ze sexuálního zneužití šedesátiletého muže. Incident se podle tamní prokuratury odehrál v bytě poškozeného během večeře silně zapíjené alkoholem.

Oba muži, o kterých informovaly polské úřady, se znali a pravidelně se stýkali. Dobré vztahy ale trvaly pouze do letošního ledna, kdy zasedli ke společné večeři.

Po vypití blíže neurčeného množství alkoholu čtyřiačtyřicetiletý kněz údajně staršího muže napadl a násilím přinutil k sexu. Pak mu vyhrožoval smrtí za prozrazení celého incidentu.

Tento případ však není jediný. Arcibiskup polské Poznaně Juliusz Paetz, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání, koncem března odstoupil. Více čtěte ZDE.

Autoři: ,

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní mapa iDNES.cz. Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci i okolí

Čeští občané si po čtyřech letech opět zvolili nové zastupitele ve svých obcích. Průběžné i finální výsledky voleb lze...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Po Floridě Ian udeřil na Jižní Karolínu, bez proudu je téměř 200 tisíc lidí

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez...

Putin vyhlásil anexi a očernil Západ. Bojujeme za velké historické Rusko, řekl

V Kremlu v pátek začala ceremonie k formální anexi okupovaných území Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin...

Britští labouristé chytají druhý dech a chtějí dobýt Downing Street

Po dvanácti letech temna britští labouristé vstávají z mrtvých, proti vládním konzervativcům mají rekordní podporu...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...