Pearl Harbor poprvé navštívil japonský premiér, politoval oběti útoku

  • 53
Šinzó Abe jako první úřadující japonský premiér navštívil americkou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech a vyjádřil lítost nad oběťmi japonského útoku z prosince 1941. Americký prezident Barack Obama označil jeho návštěvu za historické gesto, které symbolizuje sílu usmíření.

„Prezidente Obamo, lide Spojených států a lide celého světa, jako premiér Japonska vyslovuji upřímnou a věčnou soustrast těm, kteří zde ztratili životy,“ řekl Abe. Prohlásil rovněž, že válečné hrůzy se již nikdy nesmí zopakovat.

Současné spojenectví USA a Japonska, někdejších nepřátel z druhé světové války, označil Abe za alianci naděje pro budoucnost. Řekl, že svět právě nyní potřebuje ducha tolerance a sílu usmíření.

Obama prohlásil, že Abeho historické gesto je připomínkou toho, že i ta nejhlubší válečná zranění mohou otevřít cestu k přátelství a trvalému míru. „Plody míru vždy převáží válečné drancování,“ řekl Obama. Dodal, že spojenectví Tokia a Washingtonu je nyní pilířem míru ve světě a že vztahy mezi oběma zeměmi nikdy nebyly silnější.

Abe po příletu na Havaj zavítal na hřbitov příslušníků amerického vojska, kde položil věnec a uctil chvílí ticha americké vojáky padlé ve válce. Omluva za tři čtvrtě století starý útok se od něj nečekala.

Jeden z amerických veteránů Alfred Rodrigues v pondělí agentuře AP řekl, že jeho návštěvu vítá. Omlouvat se podle něho není nutné. „Válka je válka. V podstatě dělali, co se od nich čekalo a my také. Necítím vůči nim žádnou zášť,“ prohlásil Rodrigues.

Japonský útok na základnu Pearl Harbor před 75 let si vyžádal životy zhruba 2 400 amerických vojáků. V reakci na přepadení se Spojené státy zapojily do druhé světové války.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video