Pchjongjang pohrozil USA jaderným útokem, RB OSN zpřísnila sankce

  10:47aktualizováno  19:48
Severní Korea pohrozila možností preventivního jaderného útoku proti Spojeným státům. Oznámila to ve čtvrtek s odvoláním na severokorejské ministerstvo zahraničí státní tisková agentura KCNA. Rada bezpečnosti OSN i přes hrozby schválila vůči Pchjongjangu tvrdé sankce.

Mezinárodní společenství sankcemi trestá komunistický režim za únorovou jadernou zkoušku. Zpřísnění sankcí požadoval Washington společně s Pekingem, dosud jedním z největších severokorejských spojenců.

Přísné sankce

Hlavním cílem nové rezoluce je zastavit KLDR přísun materiálu a veškerých peněz, které by mohly sloužit Pchjongjangu k vývoji jaderného arzenálu a raket dlouhého doletu.

Všechny členské země OSN mají například zmrazit veškeré finanční transakce a spolupráce, které by k podobnému vyzbrojování mohly vést. Text nově zakazuje i vývoz jachet, drahých aut, drahých kamenů a dalšího luxusního zboží do KLDR. Rezoluce také rozšířila seznam severokorejských podniků a představitelů, kterým se mají zablokovat účty a majetky a zakázat cestování. Severokorejští diplomaté budou také pod přísnějším úředním dohledem v zemi jejich působení. Také dosud nahodilé prohlídky severokorejských lodí v zahraničí jsou nyní pro země povinné.

Součástí sankcí je omezení finančních transakcí a činnosti severokorejských diplomatů. Už dopředu bylo jasné, že pro sankce zvednou ruku představitelé všech patnácti členů RB OSN a Pchjongjang proto už s předstihem vyrukoval se silnou reakcí.

"Protože se Spojené státy chystají rozdmýchat jadernou válku, budeme uplatňovat své právo na preventivní jaderný útok proti sídlu agresora, abychom bránili svůj svrchovaný zájem," uvedl nejmenovaný činitel ze severokorejského ministerstva zahraničí v prohlášení zveřejněném KCNA.

Výhružná rétorika ze strany Severokorejců zaznívá poměrně často, nyní ale čím dál častěji. Všeobecně se však předpokládá, že Pchjongjang nedokáže vyprodukovat střelu s jadernou hlavicí, která by doletěla až na území USA.

Podle zpravodaje britské stanice BBC většina analytiků nevěří, že by KLDR chtěla zahájit válku proti Spojeným státům. Spíš se snaží vyprovokovat změnu postoje Američanů před hlasováním v OSN.  

KLDR hrozí, že vypoví příměří

Napětí na korejském poloostrově však každopádně sílí. KLDR tento týden vyhlásila zákaz vstupu lodí a letadel do oblastí u svého východního a západního pobřeží a zřejmě chystá velké vojenské manévry. Země také pohrozila, že k 11. březnu vypoví příměří, jež ukončilo korejskou válku z let 1950-53. Obě Koreje jsou de facto stále ve válce, mír nebyl nikdy vyhlášen, jen příměří.

A vyloučit nelze ani další raketový test. Vláda jedné z posledních bašt tuhého komunismu jich provedla už několik. První před sedmi lety, druhý o tři roky později. V únoru Severní Korea odpálila jadernou nálož potřetí v historii a právě kvůli němu se nyní v OSN koná čtvrté kolo rozhovorů o zpřísnění sankcí (více o třetím testu zde).

Jižní Korea začátkem týdne varovala, že odpoví na jakoukoli provokaci ze strany svého severního souseda. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-seok ve čtvrtek řekl, že jihokorejská armáda dění v KLDR sleduje a vidí, že země zahájila "různá armádní cvičení".

Ovšem i Jihokorejci provádí vojenská cvičení, a to společně s americkými vojáky. Podle mluvčího severokorejské diplomacie je "druhá korejská válka nevyhnutelná", pokud Soul a Washington nezruší společné manévry.

Jihokorejská tisková agentura Yonhap oznámila, že KLDR vyhlásila nad svým východním a západním pobřežím bezletovou zónu, což by mohlo znamenat, že chystá další raketový test.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Žaloby na obzoru. V Británii upřeli eurovolby lidem z ostatních zemí EU

Volby do Evropského parlamentu ve skotském Edinburghu. Cedule obyvatele...

Na britskou vládu se mohou začít sypat žaloby od naštvaných Evropanů. Stovky z nich se totiž ve čtvrtek dozvěděly, že...

V Botswaně znovu povolili lov slonů. Vláda volá i po prodeji slonoviny

Sloni z botswanské rezervace Mashatu si užívají jaro. (22. února 2019)

Botswanská vláda znovu povolila lov slonů. Argumentuje čím dál větším počtem konfliktů mezi chráněnými zvířaty a...

Veganstvím skoro až za hrob. Švédští rodiče svoje dítě málem vyhladověli

ilustrační snímek

Švédský soud poslal v pátek na tři měsíce za mříže rodiče, kteří vyhladověli své dítě veganskou dietou téměř k smrti....

Najdete na iDNES.cz