Americký deník The Washington Post o českých prezidentských volbách píše, že byly vnímány jako zápas mezi ústavní demokracií a populismem, s ruskou válkou na Ukrajině na pozadí. „Pavlova výhra upevňuje odklon od populistické politiky. Alespoň prozatím,“ dodává list.
Druhé kolo prezidentských voleb 2023 |
I britský list The Guardian píše, že Babišova prohra je oslavována jako vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem. „Výsledek představuje osobní satisfakci pro prozápadního Pavla a ponižující zavržení Babiše, oligarchistického miliardáře, který vedl nelítostnou kampaň spálené země, jež se soustředila na vykreslení svého protivníka jako válečného štváče, zatímco sám sebe vydával za oběť pomluv a vyhrůžek smrti,“ uvádí Guardian.
Překvapivě jasné vítězství
Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.
„Jedenašedesátiletý (Pavel), který se nově vydal do politiky, v rozhodujícím druhém kole volby překvapivě jasně porazil populistického expremiéra Andreje Babiše,“ napsala agentura DPA. Ta čtenářům vysvětlila, že Petr Pavel je generálem ve výslužbě, který působil ve vrcholných pozicích Severoatlantické aliance. Poukázala také na to, že účast ve volbách byla poměrně vysoká.
Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku |
„Bývalý voják, který byl dříve v Česku náčelníkem generálního štábu, tak počátkem března vystřídá současného prezidenta Miloše Zemana, který často svými kontroverzními výroky rozděloval,“ poznamenala DPA.
Dominantním tématem předvolební kampaně se podle německé agentury stala ruská invaze na Ukrajinu. DPA napsala, že Pavel se zasazoval o větší podporu Kyjeva a Čechům slíbil vrátit klid a řád. „Babiš se snažil bývalého výsadkáře vykreslit jako válečného štváče. Požadoval jednání s Moskvou a oznámil, že Polsku v případě útoku nepošle vojáky,“ uvedla s tím, že těmito slovy vyvolal expremiér pozdvižení doma i v zahraničí. Babiš později svá slova opravil a řekl, že Polsku i Pobaltí by Česko vojensky pomohlo tak, jak to plyne z aliančních závazků.
Porážka populismu
Zvolení Petra Pavla českým prezidentem komentuje polský týdeník Polityka jako porážku populismu Pavlova protikandidáta Andreje Babiše a považuje ho za důležitý signál pro celou Evropu, že ustupování Rusku už nepřináší politický kapitál.
„Na konci kampaně se jako rozhodující ukázala efektivita budoucího prezidenta v přímé konfrontaci s Babišem a také zcela scestná volební strategie druhého jmenovaného, založená na polopravdách o jeho vlastním životopisu a kontroverzních prohlášeních ohledně dalšího postoje České republiky vůči válce na Ukrajině,“ konstatuje komentátor polského týdeníku, který připomíná také Babišovo vyjádření v televizní debatě o neposkytnutí vojenské pomoci pobaltským státům a Polsku v případě jejich napadení Ruskem.
Podle komentáře Babiš před druhým kolem volby zvolil taktiku strašení vlastních občanů a možného usmiřování s Ruskem a vyzdvihoval své zkušenosti z vrcholné politiky, zatímco Pavel měl „působit jako politický nováček, který bude kvůli nedostatku zkušeností řídit stát jako vojenskou jednotku, porušující občanské a především podnikatelské svobody“.
Pavlovi se podařilo oslovit nové voliče. Pro Babiše hlasovaly nejchudší regiony |
„Výsledky druhého kola ukázaly, že tato taktika měla malý efekt. Také proto, že je to budoucí prezident, kdo má ve skutečnosti více zkušeností na mezinárodní scéně,“ připomíná Polityka mimo jiné působení Pavla ve funkci šéfa Vojenského výboru NATO. „V alianci si cenili zejména jeho analytické schopnosti a v roce 2016 označil Rusko za největší hrozbu pro NATO. Jeho prezidentství bude mít pro Čechy, ale i pro zbytek Evropy důležitý symbolický rozměr,“ píše Polityka.
„Pro Západ je jeho volba jasným signálem, protože ukazuje, že politika papírové neutrality vůči Rusku podporovaná válečnými strašáky už nefunguje. Není možné na tom snadno získat politický kapitál,“ píše týdeník, zatímco porážku Babiše vnímá jako „velkou ránu“ pro populistický blok v Evropě.
Týdeník ale varuje, že na úplnou porážku populistů v Evropě je příliš brzy, neboť režimy tohoto typu jsou překvapivě životaschopné. „V sobotní bitvě v Česku proto zvítězila liberální Evropa. Bohužel válka – doslovná i metaforická – o budoucnost starého kontinentu pokračuje,“ uzavírá Polityka.
Překvapil vás výsledek 2. kola prezidentské volby?
.