Bůh miluje bohaté lidi. Trumpova „kacířská“ pastorka má přivábit věřící

  17:33aktualizováno  17:33
Americký prezident Donald Trump zacílil na věřící voliče a oznámil, že jeho tým posílí hvězda náboženských televizí Paula White. Tu přitom mnozí pastoři označují za kacířku. Trump si ji ovšem oblíbil a bohatá televangelistka se před lety stala jeho osobní pastorkou. V nové funkci má za úkol zvýraznit hlas křesťanů ve vládní agendě.

„Říct ‚ne‘ prezidentu Trumpovi by znamenalo říct ‚ne‘ Bohu. A to já neudělám,“ říká rezolutně floridská kazatelka. Paula White, za svobodna Paula Michelle Furrová a díky poslednímu manželství White-Cainová, je nejnovější posilou Bílého domu. Ovšem k jeho nynějšímu šéfovi má blízko už téměř dvě dekády.

Fotogalerie

Třiapadesátiletá televangelistka se s Trumpem zná od doby, kdy ji vyhledal a slovo od slova jí odvyprávěl několik jejích kázání. „Máte ‚to‘ v sobě,“ řekl jí prý.

Pozval ji mimo jiné na finále své show The Apprentice, navštěvoval její přednášky o Bibli a postupem času z ní  udělal svou osobní pastorku. 

Mluví se o ní proto jako o „ženě, která přivedla Trumpa ke Kristu“, ale i jako o šarlatánce, která z Američanů ve jménu Boha tahá peníze. 

Dvakrát rozvedená hvězda náboženských televizních stanic, která má dodnes svůj pořad Paula Today a která údajně radila i Michaelu Jacksonovi, prožila drsné dětství. Její otec spáchal sebevraždu, matka časem přilnula k alkoholu a celá rodina upadla do chudoby.

Teologické vzdělání Whiteová sice i kvůli tomu nemá, ale to jí nebrání v kázání lidem. Vysvětluje, že ji k němu ponoukl sám Bůh. Když jí bylo osmnáct, seslal jí vizi a řekl jí, že má šířit svatou pravdu.

V 90. letech tak se svým mužem Randym Whitem založila náboženskou společnost Without Walls International, jež díky televizní slávě pastorky brzy měla přes dvacet tisíc členů. Whiteová ji však stejně jako manželský svazek nakonec opustila. A i nástupnickou megacírkev New Destiny Christian Center v květnu předala svému jedinému synovi.

„Když vstoupím na půdu Bílého domu, vstupuje tam Bůh. Mám veškeré právo a kompetenci prohlásit tuto půdu za posvátnou, protože jsem tam stála. A tam kde stojím, je to posvátné,“ říká charismatická rodačka z Mississippi na videu, které krátce po jejím jmenování obletělo internet. 

Modlitba pro Trumpa:

31.října 2019 v 21:39, příspěvek archivován: 07.listopadu 2019 v 17:38

Honored to pray for @realDonaldTrump and our nation! Also discussed the many great accomplishments under the leadership of President Trump. He continues to work tirelessly on behalf of the American people (Official White House Photo by Joyce Boghosian) #prayer #potus #nation https://t.co/rJ6ExahYXN

Whiteová na videu kromě chválení Trumpa mluví také o duchovní válce, ve které teď svět podle ní je, a nebojí se použít ani „biblické“ jazyky. Faktem je, že ze sebe díky své pozici dokázala udělat spojku mezi nejmocnějším mužem Spojených států a tamními evangelíky. 

Nyní by měla radit prezidentově loni založené organizaci Faith and Opportunity Initiative, která se podle deníku The New York Times snaží posílit hlas náboženských skupin při tvorbě vládních programů zaměřených na obranu svobody vyznání nebo boj s chudobou.

Trump opět vystupoval proti potratům, vysloužil si ovace věřících ve stoje

Se samotným Trumpem Whiteová souzní v mnoha ohledech. Oba podporují zákaz potratů v pozdějších stadiích těhotenství, pastorka prezidentovi schválila také přesunutí americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Děláte správné rozhodnutí, pane,“ řekla mu.

Televangelistka obhajuje přísnou přistěhovaleckou politiku vlády, která děti migrantů přicházejících na hranici USA odděluje od rodičů. Prohlásila, že pokud „chceme být soucitní, musíme mít přísnější zabezpečení hranic a zákony“, protože jsou podle ní děti do země „pašovány“. V souvislosti s uprchlickou krizí také řekla, že mnozí lidé vytrhávají Písmo svaté z kontextu.

„Pak třeba říkají, že i Ježíš byl uprchlík. Ano, tři a půl roku žil v Egyptě. Ale to nebylo nelegální. Pokud by tehdy porušil zákon, byl by z něj hříšník, a tím pádem by se nestal naším Mesiášem,“ vyložila loni v září svůj historický kontext ignorující pohled pro televizi CBN.

Osobní pastorka prezidenta Trumpa burcuje věřící:


Listopadové povýšení Whiteové do nové funkce, které je podle agentury AP spíš jen oficiálním uznáním dlouhodobého vlivu pastorky v Bílém domě, má z pohledu amerických médií jasný důvod - blížící se prezidentské volby. Trump chce znovu vyhrát a už začal s kampaní „Keep America Great“ (Uchovejme Ameriku skvělou). 

Prostřednictvím své rádkyně v otázkách víry se snaží zapůsobit na křesťanské voliče, připomenout se jim a získat ty, kteří mu při minulé volbě proklouzli. „To, že se Trumpovi, který svým veřejným vystupováním i soukromým životem ztělesňoval spíše opak obrazu konzervativního křesťana, podařilo oslovit tyto voliče, je jedním z paradoxů voleb,“ napsal tehdy religionistický časopis Dingir

Je ovšem otázka, jestli prezidentovi ke znovuzvolení dopomůže právě Whiteová, kterou mnoho jejích kolegů z církve pro její názory považují za kacířku. Pastorka totiž káže takzvaný „prosperity gospel“ (evangelium blahobytu, pozn. red.). Ten se dá ve zkratce popsat heslem „Bůh miluje bohaté lidi“.

Trump opět vyhraje volby, ukazuje situace v šesti klíčových státech

Právě tato myšlenka je asi největší kontroverzí kolem kariéry pobožné milionářky. Whiteová svým ovečkám vštěpuje, že když budou poctivě přispívat církvi, pozitivně se to podepíše jak na stavu jejich duchovního zdraví, tak i peněženky. 

„Zasejte své 130dolarové semínko laskavosti,“ vyzývá americké evangelíky také na svých stránkách. Odkaz je zavede na e-shop s olejem k pomazání a především cédéčky s myšlenkami úspěšné podnikatelky. Ta už si díky kázáním v televizi i jinde vydělala nejen na honosné sídlo na Floridě, ale také na byt v newyorském mrakodrapu Trump Park Avenue.

Od „prosperity gospelu“ se sice před dvěma lety oficiálně distancovala slovy, že uznává biblické učení v celé jeho šíři, tedy že Bůh žehná i lidem v bídě. Ovšem podle listu The Guardian ještě loni nabádala nové členy své kongregace, aby organizaci poslali svou první výplatu po získání členství a užili si tak Boží požehnání.

Na svém Instagramu pastorka intenzivně propaguje svou poslední knihu:

26.října 2019 v 14:38, příspěvek archivován: 08.listopadu 2019 v 13:21

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

V rakouských kasárnách zemřel armádní psovod. Roztrhali ho jeho psi

Psovoda rakouské armády v noci na čtvrtek roztrhali služební psi, o které se voják staral. Informoval o tom list Kleine...

Premium

Americké televizní divadlo začíná. Kamera! Zvuk! Akce! Šetření Trumpa živě

Příprava žaloby na prezidenta Trumpa vstoupila do zcela nové fáze. To, co se probíralo za zavřenými dveřmi, se nyní...

V Číně se objevil plicní mor. Na internetu se o něm nesmí diskutovat

Čínští lékaři v úterý dvěma pacientům diagnostikovali plicní mor. Oba jsou v karanténě a podstupují léčbu. Plicní forma...

V roce 2017 žilo v Česku až 200 tisíc nelegálních migrantů, ukazuje studie

Na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemí žilo v roce 2017 bez povolení mezi 3,9 až 4,8 miliony migrantů....

HIT HOFMAN, s.r.o.
Elektrotechnik - testování elektronik

HIT HOFMAN, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz