NEDĚLE 16. 9. 2001
23:43
Marocké státní aerolinie Royal Air Maroc v pondělí odpoledne obnoví lety do New Yorku. Aerolinky dostaly povolení od amerického Federálního úřadu pro letectví.
23:32
Skupiny amerických odpůrců globalizace odvolaly plánované protesty namířené proti sjezdu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve Washingtonu. Obě organizace summit, který se měl konat 29. a 30 září, odvolaly.
22:47
Americký prezident Geroge Bush pevně věří, že se ekonomika Spojených států po útocích na New York a Washington rychle vzpamatuje.
22:41
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyzval Spojené státy, aby po úterních teroristických útocích, které je postihly, byly zdrženlivé. Podle něho žádná msta problém terorismu nevyřeší.
22:12
Kubánci se přidali k odpůrcům teroristického útoku na USA. V neděli probíhaly bohoslužby za oběti americké tragédie v havanské katedrále pod patronátem římskokatolické církve.
21:54
Americké jednotky cvičené pro nekonvenční válku sehrají velkou roli v boji proti pachatelům úterních teroristických útoků na USA. Uvedl to dnes americký ministr zahraničí Donald Rumsfeld. "Bude to rozsáhlé úsilí, které si vyžádá hodně času. Půjdeme po jejich penězích, abychom je vystopovali," sdělil ministr v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. "Mnoho z toho bude věcí zvláštních operací," upřesnil. - Rumsfeld: viníky vystopujeme
21:31
Americký prezident George Bush se po pěti dnech od útoku na USA vrátil do Bílého domu. Vyzval Američany, aby v pondělí normálně nastoupili do práce. "Spojené státy jsou na případné další útoky připraveny," řekl.
21:17
Afghánské vládní hnutí Taliban vyzvalo Organizaci islámské konference a islámské státy, aby zemi pomohly v případě útoku USA. Pákistán dává Talibanu ultimátum
21:05
Německý kancléř Gerhard Schröder nevyloučil vojenskou účast své země na možné odvetě Washingtonu za úterní teroristické útoky v USA. Nemohu a ani nechci vyloučit vojenskou účast Německa, řekl.
20:56
Ministerstvo zdravotnictví v co nejkratší době prověří, zda je pravdivé obvinění britského experta na terorismus Simona Reevea, že členové teroristické organizace Usámy bin Ládina operující z Albánie si v nejmenované laboratoři v České republice obstarali botulotoxin a ampule sněti. - Ládin vydělává i na Česku
20:37
V posledních dnech uprchlo do Íránu na 10 tisíc afghánských uprchlíků. Írán oznámil, že uzavírá hranice. Uprchlické tábory v Pákistánu jsou přeplněné. Afghánci houfně opuštějí zemi ze strachu z možné války.
20:27
Po atentátu na mrakodrapy Světového obchodního střediska poklesla v New Yorku kriminalita o 30 procent. Oznámil to šéf newyorské policie Bernard Kerik.
20:24
Pákistán požádal OSN o povolení k letu do základny Talibanu v afghánském Kandaháru.
20:21
Viceprezident Dick Cheney řekl, že vláda Spojených států je připravena pomoci finančně "vykrváceným" americkým aeroliniím, které utrpěly těžké ztráty po útocích na New York a Washington.
20:09
Prezident Parvíz Mušaraf řekl, že Pákistán logisticky podpoří USA při případném útoku na Afghánistán a navíc dovolí americkým lodím kotvit u jeho břehů. Novinářům to řekl vojenský zdroj z Islámábádu. - Pákistán dává Talibanu ultimátum
19:58
Starosta hlavního Teheránu Morteza Alviri zaslal soustrastný dopis svému newyorskému protějšku Rudolphu Giulianimu. Jde o první oficiální veřejný kontakt mezi USA a Íránem od roku 1979, kdy v Íránu probíhala islámská revoluce.
19:40
Záchranáři v New Yorku nenalezli ani pátý den po teroristickém útoku na WTO žádné tělo někoho z únosců, informuje CNN.
19:16
Českým muslimům se nelíbí, že se při označování možných viníků teroristických útoků ve Spojených státech mluví o "islámských teroristech". "Nás velmi mrzí, že se přidává tento přívlastek teroristům," řekl předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan.
19:07
Jaffa, třída v Jeruzalémě, která nedávno zažila krvavý útok palestinského sebevraha, se na měsíc přejmenovala na "Newyorskou ulici" na znamení solidarity s USA po úterních teroristických útocích.
18:54
Ruské jednotky 201. divize, které jsou rozmístěné v Tádžikistánu, byly uvedeny do stavu pohotovosti. Uvedla to agentura Interfax na základě informací ruského ministra obrany Sergeje Ivanova. Důvodem je podle něho "vyvíjející se situace v oblasti."
18:35
Při pátrání po pachatelích úterních teroristických útoků v USA zavolalo na hotline FBI přes 5200 lidí. Dalších více než 30 tisíc tipů přišlo vyšetřovatelům po internetu.
18:25
Členové teroristické organizace Al-Kajdá Usámy bin Ládina operující z Albánie si v nejmenované laboratoři v České republice obstarali botulotoxin a ampule sněti. Napsal to v dnešním vydání britského deníku The Mail on Sunday Simon Reeve, který se po léta zabývá islámským terorismem. - Ládin vydělává i na Česku
18:15
Americké akciové trhy jsou na základě předběžných testů připravené na pondělní otevření. Zkoušky, které začaly v sobotu a pokračovaly celý víkend, byly úspěšné. Zahajující zvonění na NYSE tedy opět zazní v pondělí v 9:30 EDT (15:30 SELČ). Řekl to prezident newyorské burzy Richard Grasso.
18:04
Obě dnešní linky Českých aerolinií na newyorská letiště JFK a Newark odpoledne odstartovaly. První letadlo mělo více než dvouhodinové zpoždění, když vzlétlo po 15:00. Druhé se proti letovému řádu zpozdilo o téměř čtyři hodiny, Ruzyň opustilo v 16:30. Důvodem jsou zvýšená bezpečnostní opatření, která zpomalují odbavení cestujících.
17:44
Ceny základních potravin v Afghánistánu se prudce zvyšují. Afghánci je v obavách před válkou skupují. Hodnota měny afghání poklesla v posledních dnech až o 15 procent.
17:23
Oficiální počet pohřešovaných po úterních útocích v New Yorku se od soboty zvýšil ze 4972 na 5097. Záchranáři z trosek vyprostili 180 mrtvých. Sto patnáct z nich bylo identifikováno.
16:45
Druhá největší pojišťovna USA MetLife Inc. očekává, že v souvislosti s teroristickými útoky v New Yorku a Washingtonu dosáhnou její pojistné náklady 250 až 300 milionů dolarů.
16:28
Bezprostředně po úterních teroristických útocích dostali američtí vojenští piloti rozkaz, aby nad Washingtonem zastavili všechna přilétající letadla. Pokud by letadla neuposlechla instrukcí a nezměnila trasu letu, měla armáda rozkaz sestřelit je. Informoval o tom viceprezident Cheney. "Jak se ukázalo, nemuseli jsme se k tomu uchýlit," dodal.
16:20
Americká ekonomika zřejmě prochází recesí, ale koncem tohoto roku opět posílí, prohlásil viceprezident Dick Cheney. Že válčíme proti terorizmu, je jasné. Jaké budou ekonomické výsledky třetího čtvrletí, jasné není, dodal.