Pátrači po černých skříňkách MH370 zachytili dva nové signály

  6:59aktualizováno  15:46
Australská loď pátrající v Indickém oceánu po zmizelém malajsijském letadle zachytila signály, které odpovídají vysílání černých skříněk v letadlech. "Je to velmi povzbudivé zjistění," uvedl australský koordinátor pátracích operací Angus Houston. Může ale trvat několik dní, než se potvrdí, jestli signály opravu pochází ze záznamníků letu MH370.

Australský vrtulník přivezl zásoby posádce lodi HMAS Success, která v Indickém oceánu pátrá po ztraceném malajsijském letadle (7. dubna 2014) | foto: Reuters

Dva signály zachytilo zařízení na lokalizaci zvuků ve velkých hloubkách, které za sebou táhne australské námořní plavidlo Ocean Shield. "Signál jsme viděli na displeji a k dispozici je i zvuk. Dle mého zní přesně tak, jak by se měl ozývat nouzový vysílač černých skříněk," citovala Houstona televize CNN.

Agentura Reuters informuje, že australská loď přijímala signál asi 2 a půl hodiny, pak se spojení přerušilo. Když se plavidlo otočilo, vysílače se ozvaly znovu, a to přibližně na 13 minut. Podle Houstona však tentokrát zvuky pravděpodobně pocházely hned ze dvou odlišných zdrojů. To by mohlo odpovídat oběma černým skříňkám, tedy zapisovači letových údajů i záznamníku komunikace v pilotní kabině.

Přístroj signály zachytil v oblasti směrem od severozápadního pobřeží Austrálie. Polohu je ovšem třeba dále upřesnit. Teprve pak bude možné vyslat pod vodní hladinu robota, aby zjistil, co je jejich zdrojem, uvedl také Houston. Oceán je v těchto místech hluboký asi 4 500 metrů.

Místa, odkud čínská a později australská loď zachytily podezřelé signály, leží asi 600 kilometrů od sebe. Číňanům se podle tiskového prohlášení úřadu, který pátrací akci koordinuje, vydala na pomoc britská loď HMS Echo. Ta je vybavena špičkovým technickým zařízením pro vyhledávání černých skříněk. Australské plavidlo Ocean Shield, které má potřebnou technologii také k dispozici, pokračuje v pátrání tam, kde na signál narazila.

MAPA: Pátrání po černých skříňkách MH370

Černé skříňky měly baterie na měsíc, ten právě uplynul

Signály, které by mohly pocházet z černých skříněk havarovaného stroje, jako vůbec první zachytilo čínské hlídkovací plavidlo Haixun 01 už v pátek a podruhé pak v sobotu na místě vzdáleném asi dva kilometry od prvního. Agentura Nová Čína zveřejnila i přibližné zeměpisné souřadnice místa, kde se vysílání ozvalo.

Angus Houston to tehdy označil ze "důležité a povzbuzující vodítko". Společně s australským premiérem Tonym Abbottem však varovali před přílišným optimismem. Ověřování získaných dat zabere nejméně několik dní.

"V hlubokých vodách oceánu se nic neděje rychle. Chtěl bych vás proto všechny požádat, abyste s těmito informacemi zacházeli opatrně a zodpovědně. Ještě jsme to letadlo nenašli," upozornil Houston.

Fotogalerie

Frekvence signálů sice odpovídala té, na níž se hlásí černé skříňky, tedy 37,5 kHz. Byly však překvapivě krátké, odmlčely se asi po minutě a půl a Číňanům se je navíc nepodařilo nahrát. Jejich původce proto bez dalšího prošetření není možné definitivně určit (více o víkendových objevech zde).

Záchranáři složitou pátrací akci mnohdy přirovnávali k příslovečnému hledání jehly v kupce sena. Podle svých slov ovšem dosud nehledali jehlu, nýbrž onu kupku sena. "Je to velmi, velmi zajímavé. Zdá se, že jsme konečně našli to seno" řekl v pondělí CNN Paul Ginsberg, který zachycené signály zkoumal. Vypátrat samotnou jehlu, tedy vrak Boeingu 777 se 239 lidmi na palubě, bude však ještě náročné.

Malajsijský deník The Star v pondělí informoval, že se místní vláda chystá přepravit příbuzné cestujících do australského Perthu. Novinářům to potvrdil malajsijský ministr obrany, termín odletu však zatím není stanoven.

Letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března. Černé skříňky jsou vybaveny bateriemi, které vysílají signál zhruba 30 dní. Už na počátku tohoto týdne by se tudíž mohly odmlčet. Pátrání na hladině Indického oceánu se proměnilo v boj o čas a pokud zachycené signály opravdu pochází ze ztraceného boeingu, podařilo se je zachytit doslova na poslední chvíli.

Podívejte se, jak vypadá pátrání po černých skříňkách:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Při obřím požáru několika domů v Bangladéši zemřelo nejméně 70 lidí

Při požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřely desítky lidí. Další jsou v...

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se pátrá. Přes...

Najdete na iDNES.cz