Bůh "hadího pastora" nezachránil, zemřel po uštknutí chřestýšem

  21:11aktualizováno  21:11
Ve Spojených státech pohřbili o víkendu pastora Letničního hnutí Marka Randalla Wolforda, který pravost své víry dokazoval skrze dotýkání se hadů. Zabil ho právě jeden z nich. Chřestýš ho uštknul během náboženské ceremonie a Randall zemřel o několik hodin později, stejně jako jeho otec skoro před třiceti lety.

Pastor Mack Wolford | foto: The Washington Post

"Ty, kdo uvěří, budou provázet tato znamení: Ve jménu mém budou vyhánět démony a mluvit novými jazyky; budou brát hady do ruky, a vypijí-li něco smrtícího, nic se jim nestane; na choré budou vkládat ruce a uzdraví je," tak se píše v Markově evangeliu a tak i žil Mark Randall Wolford.

Pastor Letničního hnutí byl znám po celých Apalačských horách. Věřil, že křesťané by měli hladit hady, aby dokázali svou víru v Boha. A pokud je nějaký plaz uštkne, mají věřit, že je Hospodin uzdraví. Pastor ze Západní Virginie se jedovatých zvířat proto nebál.

Dotýkání se hadů a letniční hnutí

Dotýkání se hadů (anglicky Snake handling) je náboženský rituál několika křesťanských církví v USA, zpravidla letničních křesťanů ze zemědělských regionů a především Apalačských hor. Spočívá v kontaktu s jedovatými hady, někdy i štíry, nebo v pití otrávených nápojů. Rituál nicméně neprovádějí všichni členové církví. Jinak ale zásadně nepijí alkohol, kávu, nekouří, nedívají se na televizi, neslaví narozeniny ani většinu svátků. Letniční hnutí zastává zvláštní důraz na přímou osobní zkušenost s Bohem prostřednictvím křtu Duchem Svatým, jak ji ukazuje biblický záznam dne Letnic.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Doma měl nejméně osm nebezpečných tvorů, například chřestýše nebo ploskolebce vodní, které krmil hlodavci. Obtáčel si je kolem krku, tančil s nimi a dokonce si na ně nebo vedle nich lehal, popsal list The Washington Post na svém webu. Wolford údajně několik uštknutí také přežil.

Poslední květnovou neděli ale bylo vše jinak. "Asi půl hodiny před bohoslužbou podal chřestýše lesního členovi církve a jeho matce. Položil ho na zem a pak si vedle hada sedl. A on ho uštknul do stehna," popsala Wolfordova sestra Robin Vanoverová s tím, že její bratr jen den před tím měl 44. narozeniny.

Slavnosti byly okamžitě přerušeny a příbuzní odnesli pastora do svého domu ve městě Bluefield, aby se z uštknutí vzpamatoval, což už se mu několikrát v minulostí prý povedlo. Ale o několik hodin později už bylo jasné, že tentokrát se sám neuzdraví.

Členové církve začali po sociálních sítích rozesílat vzkazy a žádali ostatní souvěrce o modlitby. Wolfordův stav se dále zhoršoval. Zdravotníci ho odvezli do místního zdravotnického střediska, kde už pouze konstatovali smrt. V sobotu 2. června ho pak jeho rodina pohřbila.

Wolford tak následoval svého otce, kterého viděl umírat ve svých patnácti letech. Od té doby se tradici dotýkání hadů snažil ve Spojených státech udržet živou. V Západní Virginii to mohl dělat legálně, v okolních státech je tato praktika ovšem zakázána.

Bluefield, Západní Virginie

Bluefield, Západní Virginie


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí britský premiér

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Britský premiér Boris Johnson v pondělí prohlásil, že za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii stojí Írán....

Policie ukončila vyšetřování Kuciakovy vraždy, tvrdí slovenská média

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Slovenská policie ukončila hlavní část vyšetřování loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která vyvolala...

GLOSA: Dva Matteové se spolu přetahují o moc. A Itálie trpí

Matteo Salvini a Matteo Renzi

Italská politika netrpí těžkopádností. Zdá se, že ji ovládají dva muži téhož křestního jména. Není však Matteo jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz