Flashkou proti režimu. Severokorejci hledají cestu k zakázaným filmům

  21:00aktualizováno  21:00
Zahraniční filmy a seriály lákají mladé Severokorejce natolik, že jsou kvůli nim ochotní riskovat i život. K šíření kapitalistické kultury, které se místní úřady snaží tvrdě potírat, poslední dobou slouží zejména flash disky a paměťové karty. Když přijde nečekaná kontrola, dají se rychle schovat.

Propagandistické vysílání Korejské centrální televize místní mládež nebaví. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Tak patnáctiletí, šestnáctiletí výrostci nosí tyhle věci na flash discích. Podívají se na ně, zkopírují si je a předají dál," popsal zpravodajům serveru DailyNK asi čtyřicetiletý Severokorejec z provincie Jižní Hwanghe.

"Samozřejmě je učí, že to nemají dělat, ale děti jsou zvídavé a vždycky si nějakou cestu najdou. Když jim někdo řekne, že se na jihokorejské filmy nemají dívat, chtějí je vidět ještě víc," dodal.

Zakázané filmy, seriály a hudba proudí do uzavřené totalitní země už dlouhá léta. Dříve oblíbené videokazety postupně nahradily DVD disky, technologický pokrok a stále častější přepadové kontroly si však vyžádaly další změnu.

Čím menší médium, tím lépe se dá schovat

V okamžiku, kdy agenti tajné služby vyrazí dveře a ženou se k televizi, není na vysunutí a následné ukrytí kazety příliš mnoho času. Flash disk ovšem stačí jednoduše odpojit, je navíc poměrně skladný a dobře se schovává.

Na kolik přijde flash disk

Ceny USB pamětí podle místních začínají v KLDR u částky 70 tisíc wonů, s kapacitou však roste i cena a kvalitnější média mohou vyjít až dvakrát dráž.

Ti šťastnější ze Severokorejců, mezi něž patří třeba policisté, vojáci nebo zaměstnanci ve zbrojním průmyslu, si přitom podle serveru NKnews přijdou v průměru na tři tisíce wonů měsíčně.

Méně šťastní, kterých je v KLDR většina, nemají ani to. Jedná se ovšem o oficiální čísla, která vzhledem k přídělovému systému potravin, rozvinuté šedé ekonomice a černému trhu o skutečném bohatství Severokorejců mnoho nevypovídá.

Washingtonští analytici odhadují, že průměrný dělník si měsíčně přijde zhruba na 25 dolarů, tedy asi 500 korun (v částce je zahrnuta oficiální mzda i ilegální nezdaněný příjem).

Technické vymoženosti a s nimi spojený přístup k digitálnímu kontrabandu se samozřejmě ani zdaleka netýkají každého Severokorejce.

Lidé, s nimiž novináři mluvili, se shodují, že jde o výsadu zámožnějších a politicky privilegovanějších obyvatel. Nové díly zakázaných seriálů si tak užívají zejména potomci členů vládnoucí strany.

Mládež proti mládeži

Navzdory vyšší životní úrovni a větším možnostem si mladí severokorejští rebelové sledováním zahraniční kulturní produkce zahrávají se životem.

Například v listopadu 2013 přišla jihokorejská média se zjištěním, že úřady nechaly veřejně popravit 80 lidí, z velké části právě za sledování zakázaných filmů. Deník South China Morning Post informoval, že například jednu z popravčích čet v přístavním městě Wonsan sledovalo v akci až 10 tisíc lidí. Režim je kvůli tomu shromáždil na místním sportovním stadionu (více o popravách čtěte zde).

Mladí lidé navíc nejsou pouze v řadách rebelujících fanoušků zahraniční kinematografie. V komandech, která nelegální obchod s filmy a seriály potírají, zaměstnává pchjongjangské Ministerstvo lidové bezpečnosti jejich vrstevníky.

Čerství absolventi středních škol se v rámci tajemné "Skupiny 109" zaměřují právě na hledání podezřelých paměťových médií, líčí čtyřicátník z Jižního Hwanghe. "Skupina 927" je pak dle jeho slov na stopě těm, kdo s nahrávkami nebo přehrávači obchodují a dopouštějí se tak protistátní činnosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Útok na ropná zařízení snížil těžbu ropy v Saúdské Arábii o půlku, říká ministr

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. Satelitní...

Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie snížily produkci ropy o 5,7...

Olovo z hořící Notre-Dame mořilo okolí, nikdo se nenamáhal lidi varovat

V těchto dnech se v okolí katedrály koná hloubkové čištění, dělníci by se tam...

Francouzské úřady se dopustily významných pochybení při informování veřejnosti o rizicích spojených s olovem, které se...

Kim v dopise pozval Trumpa na návštěvu Pchjongjangu

Prezident USA Donald Trump se krátce sešel se severokorejským vůdcem Kim...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchjongjangu. O pozvánce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz