Moje podnikání může překazit jen armáda, říká turecký pašerák lidí

  11:14aktualizováno  11:14
Tureckým pašerákům lidí nastaly zlaté časy. Navzdory opatřením Evropské unie v Egejském moři, vozí každý den lodě s uprchlíky na řecké ostrovy. „Museli byste nasadit tisíce vojáků,“ říká v reportáži agentury Reuters převaděč Dursun.

Běženci na tureckém pobřeží nastupují do lodí směr Řecko (7. listopadu 2015) | foto: Reuters

Poptávka po jeho službách nebyla nikdy vyšší. Uprchlíky přitom vozí na ostrovy už více než deset let. Podle něj by mu jeho podnikání mohla překazit akorát armáda.„Turecko by muselo nasadit vojáky na veškeré pláže. Tisíce vojáků,“ říká Dursun. Statný třicátník má přitom za sebou už tři krátké pobyty v řeckém vězení za přepravu uprchlíků.

Fotogalerie

Evropská unie neustále spoléhá na Ankaru, že vysoký počet migrantů nepustí dál do Evropy.Loni přislíbila Turecku tři miliardy eur za to, že přesun uprchlíků zpomalí.

Z milionu uprchlíků, kteří se do Evropy v loňském roce dostali, jich přitom většina přijela právě přes Egejské moře rozprostírající se mezi Řeckem a Tureckem. Starý kontinent tak zažívá nejhorší uprchlickou krizi od druhé světové války a EU musí zavádět stále nová opatření, která mají příliv migrantů zastavit.

V moři operují lodě Frontexu, řecké pobřežní stráže a od minulého týdne i NATO. Turecko už znásobilo hlídky na 2600 kilometrů dlouhém pobřeží Egejského moře, vyslalo tam pobřežní stráž a policisty, zvýšilo tresty pro dopadené převáděče, zejména, pokud se lidé z jejich lodí utopí.

Na cestě z Turecka do Evropy se utopily už stovky lidí. Tato loď s uprchlíky se potopila v prosinci:

Tureckou armádu vyčerpává i boj s Kurdy

Egejské moře ale není jediná starost turecké armády, bojuje také s Kurdy na jihovýchodě země a je zaměstnaná u hranice se Sýrií. Namik Kemal Nazli, který stojí v čele správy okresu Ayvalik, považuje za největší problém to, že většina pobřeží je málo dostupná a řídce osídlená, takže pašeráci tam snadno najdou úkryt. „Využívají toho, že uhlídat celé pobřeží je obtížné,“ řekl.

Tomu západní diplomaté rozumí, avšak Ankara by podle nich měla dělat víc při pronásledování pašeráckých gangů. Měla by také účinněji odrazovat uprchlíky, z nichž mnozí byli při pokusu dostat se do Řecka zachyceni opakovaně. Po dopadení jsou jim většinou sejmuty otisky prstů a mnozí jsou pak propuštěni, takže jsou znovu volní pro nový pokus.

Uprchlická krize

Turecko žádá ale další pomoc, ministr pro EU Volkan Bozkir řekl, že řešení uprchlické krize není práce jenom pro Turecko. Proud uprchlíků mezitím roste, za prvních šest týdnů letošního roku jich do Evropy dorazilo 80 tisíc a většina z nich opět přes Turecko do Řecka. Čtyři sta lidí na cestě zemřelo.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky tvrdí, že denně se na riskantní cestu vydává 2000 lidí. V zimě se převáděčům platí míň, ale o to větší je nebezpečí. Pašeráci se snaží vyhnout policii a volí nebezpečné trasy.

Když Dursun se svým „řemeslem“ začínal, obracely se na něj jenom hrstky Eritrejců a Somálců, konkurence byla malá. Teď je nádvoří u mešity v izmirské čtvrti Basmane, kde má Dursun své „sídlo“, plné Syřanů usilujících o výhodný obchod s pašeráky, ačkoli policejní stanice je nedaleko.

„I když jsou policisté bdělejší, nezmohou nic, dokud převáděče nepřistihnou na pláži se skupinou uprchlíků,“ říká Dursun a sleduje své kolegy kráčející kolem. Převáděčství je teď vyhledávaná práce a dalo se na ni i mnoho někdejších překupníků drog.

Dursun pochází z černomořského pobřeží Turecka a sám už do člunů nesedá, byť je to stále velmi lukrativní. Místo toho ve spolupráci s „kolegy“ sváží uprchlíky na pláže. Tato spolupráce zahrnuje hlídky a organizování uprchlíků do skupin. „Když dopadnou řidiče a on právě žádné uprchlíky neveze, rychle ho zase pustí,“ popisuje praxi Dursun. Ví ale dobře o tom, že tresty jsou teď přísnější. Dva usvědčení vůdci gangů byli nedávno odsouzeni na 15 a 20 let do vězení.

Hotel v Çeşme, vzdáleném asi hodinu jízdy od Izmiru, je za špatného počasí plný uprchlíků čekajících na příležitost vyplout do Evropy. Jeden z manažerů hotelu říká, že i když NATO „moře uzavře“, aby pašeráky zastavilo, uprchlíky to od jejich touhy vydat se do Evropy neodradí. „Budou samozřejmě hledat jiný způsob,“ řekl.

Nejčastější trasy běženců z Turecka na řecké ostrovy. Na nich se plánuje...
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Na internetu nadával cizincům, polský soud ho potrestal prací pro veřejnost

Budova Nejvyššího a Odvolacího soudu ve Varšavě

Soud ve Vratislavi ve středu dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné komentáře na...

Na ebolu už v Kongu zemřelo téměř 1700 lidí, WHO uklidňuje okolní svět

Lékaři v Kongu očkují obyvatele ve městě Goma proti ebole. (17. července 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila výskyt eboly v Kongu za mimořádnou událost světového dosahu. To může...

Připravenost Česka řešit migraci se blíží nule, zlobí se ministr Seehofer

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer si myslí, že připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz