Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strašák pro Le Penovou i Macrona: po volbách mohou být loutkami poslanců

  20:24
Emannuel Macron, nebo Marine Le Penová. Francie si za čtrnáct dní zvolí novou hlavu státu. Mnohem důležitější však mohou být červnové parlamentní volby. Prezident bez podpory parlamentu ztrácí většinu pravomocí a jen obtížně prosazuje předvolební sliby. Francii může v krajním případě čekat politický chaos.
Marine Le Penová na tiskové konferenci po oznámení předběžných výsledků voleb...

Marine Le Penová na tiskové konferenci po oznámení předběžných výsledků voleb (23. dubna 2017) | foto: Reuters

První kolo francouzských voleb žádné překvapení nepřineslo. Zvítězil v něm někdejší socialista, nyní nezávislý kandidát Emmanuel Macron, těsně následovaný předsedkyní Národní fronty Marine Le Penovou. Ve druhém kole je favoritem Macron. Ať už však dopadne volba 7. května jakkoli, o budoucnosti Francie se bude rozhodovat znovu o měsíc později – 11. a 18. června. Až parlamentní volby ukážou, zda nový prezident či prezidenta dokážou prosadit své programové plány.

Francouzské prezidentské volby

Podle serveru Politico budou oba kandidáti v červnu bojovat s takzvaným hybridním systémem, který spojuje prezidentský a parlamentní způsob vládnutí. Prezident je volen v přímé volbě, jím navrhovaný premiér však musí projít hlasováním parlamentu. V případě, že se do Elysejského paláce dostane kandidát nejsilnější strany, jedná se o dvojitou výhru. Problém nastává tehdy, když se hlas lidu v jednotlivých volbách liší.

Role francouzského prezidenta se v tomto případě stává spíše formální, podobně, jako je tomu v Německu či Itálii. Většinu exekutivní moci má v rukách premiér a hlava státu může mluvit pouze do otázek zahraniční politiky a obrany, což prezidentovi zaručuje francouzská ústava. Tento stav má v politické sféře své pojmenování – kohabitace.

V poválečné éře zažila Francie kohabitaci třikrát. Nepřekvapivě na ni političtí aktéři nevzpomínají v dobrém. Poprvé takto soupeřili v letech 1986 až 1988 socialistický prezident François Mitterrand a premiér Jacques Chirac. V letech 1993 až 1995 se Mitterrand dostal do stejné situace, když křeslo premiéra opanoval konzervativec Édouard Balladur. V letech 1997 až 2002 zasedl v Elysejském paláci zase Chirac, zatímco premiérem byl socialista Lionel Jospin.

Politické pnutí se francouzským legislativcům nezamlouvalo. V roce 2000 přišli s ústavními změnami, které zkrátily sedmiletý prezidentský mandát na pět let tak, aby souzněl s parlamentními volbami. „Myšlenkou bylo, že voliči během několika týdnů nezmění svůj názor a nevezmou zvolenému prezidentovi většinu v parlamentu,“ vysvětluje politolog Bruno Cautrès. Málokdo však počítal se situací, jaká pravděpodobně nastane po letošním druhém kole voleb, kdy do čela Francie usedne kandidát z menší partaje.

Boj o voliče

Macron i Le Penová tak nyní stojí před úkolem přilákat před parlamentními volbami co nejvíce voličů pro své strany. Le Penová může cílit na voliče republikánů, kteří do druhého kola voleb neprotlačili Francoise Fillona. Už v roce 2014 navíc Le Penová prohlásila, že v kohabitaci nevidí problém.

Le Penová, která po postupu do 2. kola oznámila, že dočasně pozastavuje působení v roli šéfky Národní fronty, se v parlamentních volbách může spolehnout také na zavedené regionální struktury své strany, byť jí v posledním celostátním hlasování příliš nepomohly. Národní fronta ve volbách v roce 2012 vybojovala pouhé dva mandáty. Nálada ve společnosti se však od té doby změnila a nacionalisté z témat jako uprchlická krize či hrozba terorismu těží nejen ve Francii.

Macron naopak v případě vítězství v prezidentském klání bude muset řešit politickou nezkušenost svého hnutí Vpřed!, které založil teprve před osmi měsíci. Před tím byl členem Socialistické strany. I přesto centristický kandidát věří, že může v parlamentních volbách uspět. Plánuje vyslat kandidáty ve všech 577 volebních obvodech, píše agentura Reuters. Vyzval také členy ostatních politických stran, kteří sdílí jeho myšlenky, aby se přidali ke hnutí Vpřed!.

V každém případě však podle politologů bude muset spoléhat na pomoc dalších stran. Podpořit by ho mohlo reformistické křídlo socialistů či středo-pravá strana Les Républicains, kterou v roce 2002 založil Jacques Chirac.

„Jeho parlamentní koaliční většina by mohla být velmi roztříštěná. Mohli bychom se dostat do situace, kterou jsme zažili v rámci Čtvrté republiky, tedy vlády nestabilní většiny,“ myslí si politický analytik Philippe Cossalter ze Sárské univerzity.

Poučení z historie

Naráží na situaci z let 1945 až 1958. Na počátku tohoto období byl premiérem Charles de Gaulle. Po neshodách s komunisty a socialisty však podal o rok později demisi. K moci se dostali komunisté a sociální demokraté, kteří založili takzvanou Čtvrtou republiku. Během ní se ve Francii vystřídalo dvacet vlád a dva prezidenti. Krizi ukončilo až v roce 1958 zvolení de Gaulla do Elysejského paláce a ustanovení Páté republiky.

Macron čelí kritice za okázalé oslavy, Le Penová chystá mohutnou ofenzivu

Destrukci ambicí obou kandidátů může v červnu přinést situace, při které by veřejnost zvolila parlament otevřeně nepřátelský k prezidentskému úřadu. Hlava státu by v tomto případě mohla parlament rozpustit a vyhlásit nové volby. Pro veřejnost by se však jednalo o krajně nepopulární krok. Prezident navíc riskuje, že jeho političtí nepřátelé v takovém případě ještě posílí. Další předčasné volby lze následně vypsat až po roce kohabitace.

Podle poradců Macrona však existuje ještě horší scénář, kterým by mohlo být složení parlamentu bez dominantní frakce, které by znemožňovalo utvoření většinového hlasovacího bloku. Francie by se tak dostala do prekérní situace. V čele by měla prezidenta, který by byl blokován názorově roztříštěným parlamentem. Zemi by takový výsledek mohl uvrhnout do politického chaosu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...