Paříž navzdory zákazu zaplavily protesty. Policie zatkla přes 200 lidí

  16:37aktualizováno  30. listopadu 6:27
Pařížská policie v neděli rázně zakročila proti stovkám demonstrantů, kteří neuposlechli nařízení o zákazu shromažďování. Tisíce lidí protestovaly v klidu před klubem Bataclan v rámci pouličních akcí k nadcházejícímu klimatickému summitu OSN ve francouzské metropoli. K podpoře ekologických opatření vyzývali lidé i v desítkách dalších měst po celém světě.

Policie v Paříži zadržela po nedělních demonstracích v ulicích města 208 lidí, z toho 174 účastníků akce vzala do vazby. Oznámil to šéf policie Michel Cadot.

Akce aktivistů před klimatickým summitem se zvrhly v násilné střety s policií, jichž se zúčastnilo až tři sta lidí, kteří nerespektovali vyhlášený zákaz shromažďování.

Fotogalerie

Cadot uvedl, že u zhruba stovky aktivistů se našly podezřelé předměty schopné způsobit zranění, včetně například bowlingové koule. Policie předtím proti demonstrantům, kteří protestovali proti summitu a proti zákazu shromažďování, použila slzný plyn.

Ve zhruba padesáti městech světa se o tomto víkendu konaly demonstrace požadující přísná opatření proti oteplování ovzduší, ale ve francouzské metropoli aktivisté vytvořili jen symbolický lidský řetěz. V Paříži, kde nedávno vraždili islamisté a v pondělí začne konference OSN o klimatických změnách, bylo totiž podobné shromažďování davu z bezpečnostních důvodů dočasně zakázáno.

Pořadatelům akce v Paříži se podařilo vytvořit v poledne vytvořit dlouhý lidský řetěz, který procházel kolem klubu Bataclan, kde bylo nejvíce z celkem 130 obětí atentátů z 13. listopadu.

Protesty v Praze

Několik stovek převážně mladých lidí prošlo centrem Prahy v průvodu, jehož organizátoři chtěli premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který bude v pondělí na konferenci zastupovat Česko, vzkázat mimo jiné to, že je načase, aby se Česko oprostilo od "závislosti na fosilních palivech". Skandovali při tom hesla jako "Dejme šanci větru a slunci", "Budoucnost je obnovitelná", "Konference stačily, teď je čas na činy" či "Zatepleme každý dům, ani halíř uhlobaronům".

„Zneužívají, znečišťují, vydělávají! V ohrožení je společnost a podnebí“ stálo na jednom z nápisů, které přinesli někteří z tisíců účastníků akce.

„Je třeba veřejně tlačit na vedoucí představitele. Zrušení manifestace nás zklamalo, ale tohle je dobrá alternativa k mobilizaci,“ vysvětlila novinářům 29letá účastnice řetězu Aude.

Aktivisté koalice Climat 21 pokryli pařížské náměstí Republiky tisícovkami bot, aby tak vyjádřili nesouhlas se zákazem dnešní manifestace k nadcházejícímu klimatickému summitu. Své boty jim podle francouzských médií poskytly na výraz solidarity i osobnosti jako herečka Marion Cotillardová, šéf OSN Pan Ki-mun a papež František.

Do Paříže se začali sjíždět účastníci konference, která začne v pondělí na pařížském předměstí Le Bourget. Prezident François Hollande již přijal například Pan Ki-muna, povečeří se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, později večer má dorazit nejvyšší americký představitel Barack Obama. Česko bude na konferenci zastupovat premiér Bohuslav Sobotka.

Doba bronzová (3200 př. n. l. - 600 př. n. l.), doba ropná (1859-2015):

29.listopadu 2015 v 18:51, příspěvek archivován: 29.listopadu 2015 v 19:16

Eco activists fill Paris with spoof ads https://t.co/DnvuKvSbh0 pic.twitter.com/x33c9Agvhg

Někteří ze zahraničních hostů uctili památku obětí nedávných atentátů položením květin v místech, kde k útokům došlo. Učinili tak například chilská prezidentka Michelle Bacheletová a kanadský premiér Justin Trudeau.

Nenásilné demonstrace plné lidí na podporu mezinárodní dohody ke snížení škodlivých emisí do ovzduší se v neděli uskutečnily například v Sydney, Berlíně, Londýně, Sao Paulu, Hongkongu či New Yorku. V mnoha dalších městech se demonstrovalo již v pátek a v sobotu.

Přes pět set lidí se v Praze zúčastnilo demonstrace a pochodu na podporu...
Přes pět set lidí se v Praze zúčastnilo demonstrace a pochodu na podporu...
Přes pět set lidí se v Praze zúčastnilo demonstrace a pochodu na podporu...

Protestovalo se také v Praze, kde stovky lidí prošly v průvodu centrem města. V čele skupiny kráčeli lidé v kostýmech ledních medvědů jako připomínka toho, že ledy tající v důsledku globálního oteplování ohrožující existenci těchto zvířat. Lední medvěd, na kterého útočil zlý průmyslový ještěr, vévodil i doprovodnému alegorickému vozu.

Na transparentech nesli demonstranti nápisy „Zítra je nikdy“, „Klima pro mír“ nebo „Klimatičtí uprchlíci, vítejte“. Na akci se podílely Greenpeace, Hnutí Duha či Klimatická koalice. Organizace upozorňují na to, že změna klimatu ohrožuje zemědělství a produkci potravin, ožebračuje již tak chudé obyvatele rozvojových zemí globálního Jihu a je i jednou z příčin humanitární katastrofy projevující se v rostoucím počtu lidí, kteří utíkají do Evropy.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Britský vrah oklamal Čechy, chytili ho v Rumunsku. Za mřížemi bude 26 let

Doživotní trest za vraždu z roku 2015 ve středu dostal u londýnského soudu 31letý Shane O’Brien, který více než tři...

Zelenskyj posílá poslance na detektor lži. Na neúspěšné se vrhne policie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval členy finančního a daňového výboru parlamentu, aby podstoupili test na...

V Dánsku přestěhovali 120 let starý maják. U pobřeží mu hrozilo zřícení

Na severozápadě Dánska byl v úterý přesunut 120 let starý maják, kterému v důsledku eroze pobřeží hrozilo, že se zřítí...

Najdete na iDNES.cz