V Pacifiku hoří lidské hranice, ostrované pořádají hony na čarodějnice

  12:44aktualizováno  12:44
Veřejné upalování, pálení rozžhavenými žehličkami, mučení jako ve středověku. V dnešní době již téměř nepředstavitelného násilí se dopouštějí rozohněné davy na tichomořském ostrově Bougainville během čarodějnických procesů. Proti eskalujícímu honu na černou magii jsou tamní policisté bezbranní.

Obyvatelé města Mount Hagen v Papui-Nové Guineji sledují veřejné upálení ženy, která byla obviněna z čarodějnictví. (6. února 2013) | foto: AP

Čarodějnické procesy jsou ve většině světa záležitostí minulosti, v poslední době se však rozhořely v tichomořském státě Papua-Nová Guinea, který se rozkládá na východní části ostrova Nová Guinea a přilehlých ostrovech.  

V únoru rozlícený dav strhl šaty z dvacetileté matky, kterou obvinil z provozování černé magie, polil ji benzinem a upálil zaživa. A minulý týden na ostrově Bougainville sťala tamní samozvaná inkvizice hlavu další ženě, píše zpravodajský server telegraph.co.uk.

Bojovnici za ženská práva a bývalou učitelkou Helen Rumbaliovou před popravou tři dny mučili. Údajně měla použít černou magii k usmrcení svého kolegy. Spolu s ní zajal rozlícený dav ještě její sestru Nikono a dvě náctileté neteře. Podle tamních médií jsou ženy momentálně hospitalizovány v nemocnici.

Další šestici žen údajně inkvizitoři v rámci velikonočního obětování mučili rozpálenými žehličkami. Víra v černou magii je v chudé tichomořské zemi hojně rozšířená. Nevysvětlitelná úmrtí, zejména dětí, připisují tamní obyvatelé čarodějnicím, k nařčení z čarodějnictví však často vede touha po pomstě. Jakmile je jednou obvinění vzneseno, ženy se mohou jen velmi těžko bránit a často končí na hranici.

Policisté jsou naprosto bezradní, nemají zbraně ani stanici

Události posledních měsíců vyvolaly mimořádné rozhořčení lidskoprávních organizací, jež žádají místní úřady, aby brutálnímu mučení a bezdůvodnému zabíjení učinily přítrž. Doposud totiž v zemi platí takzvaný čarodějnický zákon z roku 1971, který uznává čarodějnictví a praktikování černé magie jako trestný čin. Vymezuje také mírnější rozsudek, pokud osoba obviněná z čarodějnictví přizná, že "nekalých kouzel" použila v sebeobraně.

Lidskoprávní organizace Amnesty International v reakci na zadržování příbuzných popravené učitelky iniciovala petici požadující po tamní policii, aby použila "všech dostupných prostředků k záchraně jejich životů". Rovněž petice obsahuje apel na místní úřady, aby pachatele těchto činů postavily před soud.

Spravedlnost má však v zaostalé zemi jen velmi omezené prostředky. Policie na ostrově Bougainville disponuje pravomocemi de facto jen formálně a nemá ani žádné zbraně. "Mám osm regulérních policistů, nemají pořádnou policejní stanici a žijí na vesnicích, takže je nemůžeme rychle zformovat do útvaru," omlouval neschopnost zásahu strážců zákona komisař Paul Kamuai.

Vláda má "důležitější" věci na práci

"Chápu, že zdroje jsou omezené, ale to není řádná omluva pro vládu, aby si mohla říkat, že nedokáže ochránit něčí život," namítá proti tomu Kate Schuetzeová z Amnesty International. Organizace nyní apeluje na tamní vládu, aby čarodějnickou legislativu zrušila a postavila hony na čarodějnice mimo zákon.

Zdali se tak ale stane dřív, než si barbarská zvyklost vyžádá další oběti, je ve hvězdách. "Řešíme teď poměrně dost problémů, takže nám, prosím, dejte šanci na tom zapracovat," vymlouval se tamní premiér Peter O’Neill v rozhovoru pro list The New York Times. "Reálně je potřeba ještě několika schůzí, abychom byli schopni postavit parlament před rozhodování o zákonu, jenž by zastavil tento nesmysl ohledně čarodějnictví, které je ve své podstatě opravdu barbarské," dodal.

Bougainville

Bougainville

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu...

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Najdete na iDNES.cz