Přestože zemi sužuje bída, papuánská vláda koupila 40 vozů Maserati

  16:35aktualizováno  16:35
Vláda Papui Nové Guinei čelí hněvu poté, co zakoupila čtyřicet zbrusu nových automobilů Maserati, ve kterých chce příští měsíc vozit delegáty mezinárodní konference APEC. Vláda se pro nákup rozhodla navzdory tomu, že se země potýká se zdravotní a ekonomickou krizí, začátkem roku ji navíc zasáhlo ničivé zemětřesení.

Vláda Papui Nové Guinei zakoupila čtyřicet zbrusu nových automobilů Maserati. (11. října 2018) | foto: Reuters

Vláda Papui Nové Guinei (PNG) své rozhodnutí obhajuje tím, že všechna luxusní auta po dvoudenní konferenci odprodá do soukromého sektoru, takže pro ni nebudou znamenat žádnou finanční zátěž. Automobily Maserati  Quattroporte, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 200 tisíc až 350 tisíc dolarů (až 7,7 milionu korun), do země transportovalo nákladní letadlo až z Milána.

Fotogalerie

„Nechat  soukromý sektor zaplatit za automobily je nejchytřejší způsob, jak je využít pro APEC bez státních výdajů,” myslí si Justin Tkatchenko, ministr pro APEC (Asijsko-pacifické hospodářské společenství). Tkatchenko odmítl jakoukoliv kritiku s tím, že stát za auta zaplatil pouze zálohu ve výši 40 milionů kinů (280 milionů korun) a po jejich prodeji se mu peníze opět vrátí.

Také premiér Peter O´Neill uvedl, že počítá s prodejem aut soukromníkům. „Vláda nevydá žádné peníze ze své kapsy, nebude to ze státních prostředků,” řekl pro televizi EMTV. Podle guvernéra okresu Port Moresby Powese Parkopa si vláda drahá auta vybrala kvůli tomu, aby účastníkům konference vyjádřila svou „nejhlubší vděčnost”.

Na konferenci se v nových autech podle agentury Reuters sveze například americký viceprezident Mike Pence nebo čínský prezident  Si Ťin-pchin. Čtyřicítka Maserati jsou jediná auta této značky, která se do PNG kdy dostala.

Krize uzavřela mnohé silnice, s drahým vozem není kde jezdit

Od roku 2013, kdy země získala pořadatelství konference, šla ale její ekonomika podle The Guardianu prudce dolů. Další ránu PNG zasadilo ničivé zemětřesení, které si letos v únoru vyžádalo 160 obětí na životech a mnoho vážně zraněných. Luxusní auta navíc dorazila ve stejný týden, kdy vlastníci půdy protestovali před úřadem vlády, aby jim ještě před začátkem konference vyplatila náhradu škod.

Vzhledem k tomu, že se PNG potýká s vysokou mírou násilí na ženách, úmrtností žen při porodu či velkým počtem podvyživených děti do pěti let, není překvapivé, že nákup luxusních aut vyvolal hlasitou vlnu kritiky. Země se navíc v posledních měsících potýká s nedostatkem léčiv a epidemií dětské obrny, která si vyžádala nejméně jeden život. Právě na potlačení nemoci uvolnila Austrálie pro PNG ze svého rozpočtu 16 milionů dolarů (368 milionů korun).

Jsou zdrogovaní a řítí se Českem. Polští pašeráci aut nikdy nesmí zastavit

Země se v důsledku krize nevyhnula ani finančním škrtům, které postihly různá odvětví, uzavřeny musely být i i některé silnice. „Čtyřicet Maserati pro APEC, ale na mosty peníze nejsou. Jak se mají lidé z venkova dostat do města?” rýpl si na Twitteru uživatel Cornelius Kalupio.

Podle komentátora Keitha Jacksona je nákup luxusních aut „totální zvráceností”. „Vláda chce prodat auta ve městě, kde se jezdí s pohonem všech čtyř kol. S Maserati tu dojedete maximálně čtyřicet kilometrů od Port Moresby,” myslí si. Podle něj navíc drahá auta na silnicích obyvatelům připomenou, že sami nemají přístup k vodě ani elektřině a stát jim nebyl schopný poskytnout náležitou pomoc. 

Pětimetrová motokára vystřelí pana ředitele na stovku za pět sekund:

Autor:

Nejčtenější

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Nejen pohřeb ve Švýcarsku. Newyorský summit začal smrští varovných zpráv

Klimatická aktivistka ze Švédska Greta Thurnbergová vystoupila na klimatickém...

Světoví lídři se v pondělí sjížděli na klimatický summit v New Yorku v rozjitřené atmosféře, pod dojmem alarmujících...

Kámen v botě Macrona. Paříž chce vést geniální matematik známý i z Prahy

Geniální francouzský matematik Cédric Villani, jenž kandiduje na starostu...

Ačkoli politika obecně vědce moc nepřitahuje, do čela Paříže kandiduje i geniální matematik Cédric Villani. Vzepřel se...

Neměli bychom se strašit apokalypsou, reagoval Babiš na projev Grety

Český premiér Andrej Babiš před sídlem OSN v New Yorku (23. září 2019). Vlevo...

Byl to zajímavý projev, ale myslím, že bychom se neměli strašit tím, že přijde nějaká apokalypsa. Tak reagoval český...

Zemřela modla neonacistů. Münter se podílel na masakru civilistů v Ascq

Při masakru v severofrancouzském městečku Ascq jednotky SS povraždily 86...

Nedlouho před plánovaným zahájením soudního procesu zemřel v 96 letech bývalý člen elitních nacistických jednotek SS...

Najdete na iDNES.cz