Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 19. května 2021 Ivo

Jak se volí papež: modlitby, hlasování a naprosté odříznutí od světa

  6:15aktualizováno  10:04
Ve Vatikánu začíná volba nového papeže. Současné konkláve by mělo být krátké a nemělo trvat déle než čtyři dny, prohlásil vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Volba pontifika má přísný řád - program je rozpočítaný na minuty. Kardinálové během ní nesmí mít ani žádný kontakt s okolním světem.

Rozhodování o příští hlavě římskokatolické církve v podstatě začalo už v sedm hodin ráno, kdy se 115 kardinálů přestěhovalo do Domu svaté Marty (Domus Sanctae Marthae). Tam budou pobývat po celou dobu konkláve. Pokoje jim přitom byly rozděleny losem. Kardinálové budou naprosto odstřiženi od vnějšího světa kvůli zachování tajemství obklopujícího volbu papeže. Ostatně název volby papeže je odvozen od latinského "cum clave", což znamená uzamčeni "pod klíčem".

Sledujte přímý přenos mše zahajující konkláve

Úderem desáté začala mše ve Svatopetrském chrámu. V 15:45 se kardinálové přesunou z Domu svaté Marty do Pavlovy kaple v Apoštolském paláci, která se nachází v bezprostřední blízkosti Sixtinské kaple. O půl páté pak duchovní oděni do slavnostních oděvů vyrazí v průvodu a za zpěvu hymnu do Sixtinské kaple, kde se volba koná.

Favorité

Ačkoli média již několik týdnů spekulují o tom, kdo má největší šanci na zvolení, zatím neexistují jasní favorité. Přesto alespoň některá jména, která se často zmiňují:

 • nigerijský kardinál Francis Arinze
 • ghanský kardinál Peter Turkson
 • kanadský kardinál Marc Ouellet
 • milánský arcibiskup Angelo Scola
 • newyorský arcibiskup Timothy Dolan
 • argentinský kardinál Leonardo Sandri
 • argentinský kardinál Jorge Bergoglio

Načež děkan kardinálského sboru přečte kolektivní přísahu. A všichni účastníci konkláve jdou ke stolu v přední části kaple, kde se každý dotkne vystaveného evangeliáře a přednese předepsanou větu osobní přísahy. Ještě před samou volbou teolog určený k projevu připomene všem povinnost zachovat mlčení.

Následuje první kolo volby. Volí se pomocí lístečků, na němž stojí: "Volím za nejvyššího pontifika." Na papír volitel dopíše jméno. Lísteček se přeloží a vhodí do urny před oltářem. V 19:15 jsou pak na programu nešpory (večerní pobožnost) a o čtvrt hodiny později se kardinálové vrátí do svých pokojů.

Další dny pak vypadají totožně: Po snídani přesun do Pavlovy kaple a mše, v 9:30 pak odchod do Sixtinské kaple, modlitby a dvě kola hlasování, a to až do půl jedné. Poté přestávka na oběd a od čtyř hodin vše nanovo až do 19:15, kdy následují nešpory a návrat do pokojů.

Jak je to s mobily na konkláve?

Volba papeže se řídí zněním zvláštního dokumentu, který pod názvem Universi Dominici Gregis vydal 22. února 1996 papež Jan Pavel II. Podle této takzvané konstituce se každý den mohou uskutečnit maximálně čtyři kola hlasování - dvě kola dopoledne a dvě odpoledne.

Žádné kontakty

"Jak vypadá konkláve? Až na to, že tu není rádio, televize, noviny, že tu nejsou telefonáty, e-maily, esemesky, Twitter či Facebook, a Dům svaté Marty nemá žádné spojení, vše ostatní je normální. Mluvíme, diskutujeme, učíme se lépe se poznat. Podávání jídla představuje zvláštní moment. Uvolníme se, vyprávíme si o naší ctihodné církvi a sníme o budoucnosti," popsal jihoafrický kardinál Wilfrid Napier, který zažil už předchozí konkláve v roce 2005, kdy byl papežem zvolen Joseph Ratzinger.

Výsledky se veřejnost dozvídá tradičním způsobem, tedy barvou kouře vycházejícího z komína Sixtinské kaple. Dříve se v případě neúspěšné volby k páleným lístkům přidávala smůla, čímž vznikal černý dým, v opačném případě se do kamínek přihodila vlhká sláma a z komína nad Sixtinskou vyšel kouř bílý.

Občas se však stávalo, že nad Vatikánem se objevil kouř neurčité šedé barvy. Od posledního konkláve v roce 2005 tak kardinálové mají k dispozici dvoje kamínka a k obarvení kouře používají chemikálie, píše agentura AFP. Černý kouř zařídí mix chloristanu draselného, antracenu a síry, bílý kouř směs chlorečnanu draselného, laktózy a kalafuny.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi uvedl, že kouř by se měl nad Sixtinskou kaplí objevit po skončení hlasování, tedy kolem 12:00 a 19:00. Pokud bude papež zvolen v prvním ze dvou kol, může se kouř objevit dříve. Právě kouř vycházející z komína před stanovenou hodinou může být znamením, že konkláve už rozhodlo.

Pokud papež nebude zvolen během prvních čtyř dní, bude následovat volný den určený modlitbám a rozjímání. Dál by se pokračovalo tak, že po dvou volebních dnech by vždy následoval třetí den volna, a to až do 34. hlasovacího kola 11. dne večer.

Fotogalerie

Jestliže by do té doby nebyl papež zvolen, mění se procedura a nadále se hlasuje jen pro dva kandidáty s největším počtem hlasů v posledním kole. Papež musí i nadále získat hlasy dvou třetin volitelů, tedy 77 ze 115 přítomných kardinálů.

Současné konkláve, kterého se účastní jen kardinálové mladší 80 let, by mělo být krátké a nemělo by trvat déle než čtyři dny, tedy stejně jak tomu bývalo v posledním století. Alespoň podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho.

V Římě se jako o pravděpodobném dnu zvolení papeže nejčastěji hovoří o středě a o čtvrtku. Předchozí papež Benedikt XVI. byl vybrán po čtyřech kolech hlasování, tedy druhý den konkláve.

Podle mluvčího se nedá očekávat, že by nová hlava římskokatolické církve byla zvolena hned v úterý, kdy prý půjde spíše o to, aby vykrystalizovali favorité.
Lombardi poznamenal, že příliš dlouhé konkláve by budilo dojem, že kardinálové jsou nejednotní, a to by dále oslabilo církev čelící mnoha výzvám, mimo jiné pnutí v římské kurii.

Autoři: ,
 • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď řízená českým kapitánem poškodila nizozemský most, škody jsou velké

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

 • Další z rubriky

Guvernér Texasu McConaughey? Další celebritu nepotřebujeme, píší analytici

Americký herec a držitel Oscara Mathew McConaughey v posledních dnech volá expertům na politiku a přemýšlí, zda v roce...

Potraty a zbraně. Nejvyšší soud USA před volbami vkročí do kulturních válek

Americký nejvyšší soud se znovu postavil do první linie kulturních válek v USA, když se rozhodl zabývat dvěma kauzami,...

Otázka Izraele rozděluje Evropu. Nejednota ale sedmadvacítku oslabuje

Premium Čím víc hoří Blízký východ, tím naléhavěji znějí otázky, jak může Evropská unie přispět ke zklidnění konfliktu. To je...

Chybí úcta, mám toho dost. Sestra, jež pečovala o Johnsona, dala výpověď

Zdravotní sestra, která se loni na jednotce intenzivní péče starala o britského premiéra Borise Johnsona nakaženého...

S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?
S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?

Zatímco novorozené miminko bychom měli koupat jen krátce a maximálně 3x do týdne, u batolete si už můžeme z koupání udělat zábavný večerní rituál....

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...