Papeže vítá v Turecku hněv muslimů a chlad politiků

  9:53aktualizováno  15:00
Papež Benedikt XVI. přistál v Turecku. V muslimské zemi je poprvé. Sám mluví o "cestě smíření", ale turecká půda je horká. Čtyřdenní cesta bude nabitá emocemi. V místních muslimech ještě zdaleka neutichl hněv za papežův projev v Řezně. Demonstrovali už v neděli, další protesty chystají.

Papež odletěl do Turecka. V Istanbulu se demonstruje, ale méně, než se čekalo | foto: Reuters

Letadlo s papežem přistálo v Ankaře krátce před polednem.

Přímo na ploše přivítal papeže premiér Recep Tajip Erdogan, ale oba se spíš minuli ve dveřích. Erdogan za několik minut odlétal na summit NATO v Lotyšsku. Původně schůzku s papežem odmítal úplně.

Po setkání premiér uvedl, že papež podporuje vstup Turecka do Evropské unie. Sám Benedikt prohlásil, že Turecko je "skutečný most" mezi náboženstvími a že "má tuto kulturu rád".

"Doufám, že cesta do Turecka napomůže míru a porozumění mezi křesťany a muslimy," prohlásil papež už před odletem z Říma. "Je to cesta dialogu, bratrství a smíření," dodal.

Turecká média vidí cestu o poznání živěji. "Takový napínavý týden země nezažila od té doby, co sultán Mehmed Dobyvatel vpochodoval do Istanbulu," napsal list Sabah.

Benedikt je v muslimské zemi poprvé. Přilétá na pozvání Bartoloměje I., hlavy ortodoxních křesťanů. Společná oslava svátku svatého Ondřeje a společné prohlášení obou duchovních má přispět k překonání církevního schizmatu z roku 1054.

Demonstrace menší, než se čekalo
Papežovu návštěvu provází přísná bezpečnostní opatření. A je k nim důvod. Papež rozlítil turecké muslimy v polovině září. Tehdy v projevu na řezenské univerzitě citoval slova byzantského císaře Manuela II. Palaiologa, podle kterého z Mohamedova učení povstávají pouze špatné a nelidské věci (více zde). Ještě jako Jospeh Ratzinger se postavil proti vstupu Turecka do Evropské unie.

Turečtí muslimové na papežova slova nezapomněli. Už v neděli prošly Istanbulem tisíce Turků, kteří protestovali proti Benediktově návštěvě. "Tady není Konstantinopol, tady je Istanbul," skandovali.

List Süddeutsche Zeitung označil demonstrace za blamáž. Místo očekávaného milionu se vydalo do ulic "jen" dvacet až třicet tisíc lidí. Největší demonstrace se plánují na čtvrtek, kdy mají Benedikt s Bartolomějem sloužit společnou mši.

Před volbami hlavu do písku
Benedikt se během čtyřdenní cesty setká s některými tureckými představiteli. Většina z nich ale vyklízí pozice a list Hürriyet je vypodobnil jako námořníky opouštějící loď.

Nikdo se před blížícími volbami nechce kompromitovat tím, že si s papežem potřese pravicí. Premiér Erdogan a ministr zahraničí úplně opouštějí zem, z dosahu papeže mizí i primátor Istanbulu. Noviny varují před mezinárodní ostudou.

Papež během dneška promluví s prezidentem Ahmetem Necdetem Sezerem a šéfem úřadu pro náboženství Alim Bardakogluem. Ten Benedikta silně kritizoval za jeho řezenský projev.

Benedikt navštíví i muzeum prvního tureckého prezidenta Kemala Atatürka, který je vedle genocidy Arménů znám nedůvěrou k jakémukoli náboženství.

Papež v mešitě
Ve středu se papež přesune z Ankary do Izmiru a Efesu, kde je v plánu jediná mše pod širým nebem. Vrchol cesty představuje čtvrteční liturgický katolicko-ortodoxní obřad v istanbulském ortodoxním chrámu svatého Jiří.

Během turecké cesty papež poprvé vstoupí do mešity. V Istanbulu navštíví takzvanou Modrou mešitu a prohlédne si i chrám Hagia Sofia, který se už ale nevyužívá k náboženským účelům.

V tomto směru jde po stopách svého předchůdce Jana Pavla II., který v roce 2001 vstoupil do muslimské svatyně v Damašku.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz