Papež přijel do Izraele, jeho bezpečnost hlídají desetitisíce policistů

  10:25aktualizováno  18:16
Papež Benedikt XVI. přiletěl na návštěvu Izraele. Po Jordánsku je to jeho druhá zastávka během osmidenní cesty po Blízkém východě. Hned na letišti uctila hlava katolické církve památku šesti milionů obětí holokaustu. Papež v židovském státě navštívil Jeruzalém a vydá se i na palestinská území.

Svatého otce přivítali na telavivském letišti izraelský prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu.

Papež během projevu na letišti vzpomněl šest milionů židovských obětí holokaustu. "Židé měli tu strašlivou příležitost zakusit, co dokážou ideologie, které popírají základní lidskou důstojnost," řekl Benedikt XVI. Z Tel Avivu papež přeletěl do Jeruzaléma, kde navštívil památník právě obětem holokaustu Jad Vašem.

Papež Benedikt XVI. na letišti v Tel Avivu po příletu na návštěvu Izraele (11. května 2009)

Podle hlavy katolické církve nepřestává antisemitismus "zvedat svou ošklivou hlavu" v mnoha zemích světa ani dnes. "Musíme s tímto jevem bojovat, ať se vyskytne kdekoliv, a stále hájit úctu členů kteréhokoliv etnika, jazykové skupiny i národa ve světě," zdůraznil papež.

Zopakoval i politické stanovisko Vatikánu, když žádal o spravedlivé řešení izreaelsko-palestinského konfliktu tak, aby "každý z obou národů mohl žít v míru ve vlastní zemi, uvnitř bezpečných a mezinárodně uznaných hranic."

Papež Benedikt XVI. v památníku Jad Vašem

Symbolický význam návštěvy zdůraznil také prezident Peres. "Duchovní vůdci mohou dláždit cestu těm politickým. Dokážou čistit minová pole, která brání cestě k míru. Právě teď se tkají svazky usmíření a porozumění mezi Svatým mořem a Židy," dodal Peres s tím, že snahám muslimského světa podobným těm izraelským jsou dveře otevřené.
 
Papež poté odletěl vojenskou helikoptérou do rezidence prezidenta v Jeruzalémě, kde uvedl, že svatá pouť je jednou z "modliteb za drahocenný dar jednoty a míru pro Střední východ a celé lidství".

Papež opouští ve vrtulníku izraelské armády letiště Bena Guriona v Tel Avivu. (11. května 2009)

Během svého pětidenního pobytu má papež na programu návštěvu nejvýznamnějších svatých míst křesťanství, judaismu a islámu. Setká se s izraelskými a palestinskými politickými představiteli i nejvyššími náboženskými hodnostáři.

Papež bude sloužit tři mše pod širým nebem - v úterý v Jeruzalémě, ve středu v Betlémě na Západním břehu Jordánu a ve čtvrtek v Nazaretu.

Papež Benedikt XVI. s irazelským premiérem Benjaminem Netanjahuem (vlevo) a prezidentem Šimonem Peresem (vpravo) na letišti v Tel Avivu. (11. května 2009)

Papež Benedikt XVI. s irazelským premiérem Benjaminem Netanjahuem (vlevo) a prezidentem Šimonem Peresem (vpravo) na letišti v Tel Avivu. (11. května 2009)

Podle britského listu The Times se izraelská tajná služba obává, že by náboženští fanatici mohli na papeže během jeho návštěvy spáchat atentát kvůli členství v Hitlerjugend za 2. světové války. Bezpečnost Benedikta XVI. tak zajišťuje 80 tisíc členů bezpečnostních sil. - více o hrozbě atentátu čtěte zde

Dvaaosmdesátiletý papež přicestoval z Ammánu, cesta mu trvala půl hodiny. V Jordánsku Benedikt XVI. navštívil některá z biblických míst a setkal se s vysokými islámskými představiteli. Vyjádřil svůj respekt k islámu a vyzval ke smíření mezi křesťany a Židy.

Papež Benedikt XVI. se starostou Jerusaléma během své návštěvy Izraele. (11. května 2009)

Některé papežovy kroky jsou v Izraeli vnímány kontroverzně, například jeho rozhodnutí z počátku roku sejmout exkomunikaci z biskupa Richarda Williamsona, který popírá holokaust v jeho plném rozsahu.

Dalším ožehavým problémem ve vztazích Vatikánu s Izraelem je osobnost papeže Pia XII., který působil za druhé světové války. Židé tvrdí, že neudělal vše, co bylo v jeho možnostech, aby pomohl zastavit vyhlazování evropských Židů, a jsou pobouřeni záměrem Benedikta XVI. na blahořečení papeže Pia XII.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Lehkomyslnost a neznalost, hodnotí řecký záchranář smrt českého potápěče

Potápěč v podmořské jeskyni

Víkendovou smrt 60letého Čecha a 35letého Íránce v podmořské jeskyni na jihořeckém ostrově Karpathos zavinila podle...

Šedesátiletý Čech utonul při potápění na řeckém ostrově Karpathos

Ilustrační snímek

Šedesátiletý Čech a pětatřicetiletý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově Karpathos v...

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz