Papež požehnal Městu a světu. Odsoudil terorismus, vyzdvihl pomoc běžencům

  9:30aktualizováno  12:27
Papež František pronesl v pátek v poledne z lodžie baziliky svatého Petra tradiční poselství Městu a světu. Ve svém projevu odsoudil teroristické útoky po celém světě. Uvedl, že doufá v brzké ukončení konfliktů v Sýrii a Africe. Mír by měl podle papeže zavládnout také mezi Palestinci a Izraelci.

Ve 12:00 papež František předstoupil před věřící. Nejprve vyslechl italskou a vatikánskou hymnu, následně pak po slavnostním zasalutování členů Švýcarských gard přistoupil ke svému projevu.

„Drazí bratři a sestry, požehnané Vánoce,“ uvedl tradičně papež na úvod svého proslovu. Následně mluvil o usmíření a radosti vánočních svátků. „Podobně jako pastýři betlémští se také my pojďme podívat na toto znamení. Narození Páně je událostí, které se obnovuje v každé farnosti a komunitě, které přijímá Krista. Církev všem ukazuje boží znamení,“ pokračoval František.

Požehnání Urbi et Orbi

Svatí apoštolové Petr a Pavel, v jejichž mocnou přímluvu spoléháme, kéž se za nás přimlouvají u Pána.

Na přímluvu a pro zásluhy blahoslavené Marie vždy Panny, blahoslaveného Michaela archanděla, blahoslaveného Jana Křtitele, svatých apoštolů Petra a Pavla a všech svatých kéž se nad vámi smiluje všemohoucí Bůh a odpustí vám všechny vaše hříchy, a Ježíš Kristus kéž vás uvede do života věčného.

Odpuštění, rozhřešení a zahlazení všech vašich hříchů, čas pro pravé a plodné pokání, srdce vždy kajícné a zlepšení života, milost a útěchu Ducha svatého a setrvání v dobrých skutcích až do konce kéž vám udělí všemohoucí a milosrdný Pán.

A požehnání všemohoucího Boha Otce i Syna i Ducha svatého kéž na vás sestoupí a vždy s vámi zůstane.

Zdroj: Wikipedia

Následně zmínil přetrvávající konflikt Palestinců a Izraele. „Právě tam, kde boží syn přišel na svět, stále existuje napětí a násilí. Kéž Izraelci a Palestinci zahájí přímý dialog a dosáhnou dohody, která jim umožní žít v harmonii,“ prohlásil.

Mír František popřál také obyvatelům Sýrie. „Prosme Pána, aby dohoda dosažená na půdě OSN vedla z zastavení lomozu zbraní v Sýrii a přinesla pomoc vyčerpanému obyvatelstvu,“ sdělil papež.

Odsouzení terorismu

Zmínil také konflikty v Jemenu, Iráku a na Ukrajině. „Pokoj a svornost vyprošujme obyvatelů Demokratické republiky Kongo, Jižního Súdánu a Burundi,“ pokračoval papež.

Odsoudil i ničení památek teroristy. Narážel tím zejména na praktiky stoupenců Islámského státu, kteří v obsazených městech devastují památky nedozírné historické hodnoty (více zde). „Myslím rovněž na ty, kteří byli stiženi odpornými teroristickými akcemi, zejména krveprolitím v Egyptě, Paříži, Tunisu,“ uvedl.

Posléze se zaměřil na nekončící uprchlickou krizi v Evropě. Pomoc lidem na útěku by podle něj měla být samozřejmostí. „Ať jsou požehnáni jednotlivci i státy, co přijímají migranty, pomáhají jim budovat důstojnost a budoucnost,“ vzkázal František (vše o uprchlické krizi najdete zde). Své vystoupení završil odříkáním požehnání Urbi et Orbi.

Papež hovořil italsky a jen na závěr přednesl požehnání v latině. V minulosti přitom bývalo zvykem, že Svatý otec vyslal svůj vzkaz v několika světových jazycích, včetně češtiny. František však tuto tradici nedodržel ani při předchozích požehnáních Urbi et Orbi.

Půlnoční mše a životní hodnoty

Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z lodžie baziliky dostává „městu a světu“ mnoho desítek let. Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne.

Fotogalerie

Podle katolické nauky je požehnání spojeno s plnomocnými odpustky pro všechny věřící, kteří požehnání zbožně přijmou. To platí i v případě, že je k nim přenášeno prostřednictvím rozhlasu, televize nebo jiných komunikačních technologií.

K veřejnosti papež František hovořil již ve čtvrtek při tradiční štědrovečerní půlnoční mši. Věřící při ní vyzval aby se navrátili k základním životním hodnotám. Vánoce jsou podle něj dobou, kdy „znovu objevujeme, kdo jsme“. Mše se zúčastnilo asi deset tisíc lidí a ve Vatikánu i v jeho okolí panovala ve čtvrtek i pátek přísná bezpečnostní opatření. Každý z účastníků mše musel projít detektory kovu.

Ve své homilii František zmínil některá klíčová témata svého papežství: milosrdenství, soucit, empatii i spravedlnost. „Ve světě, který je příliš často nemilosrdný k hříšníkovi a shovívavý k hříchu, si musíme vypěstovat velmi silný smysl pro spravedlnost a rozpoznat a plnit Boží vůli,“ uvedl papež.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Polák skoupil jízdenky na celý vlak, chtěl upozornit na byrokracii

Centrální vlakové nádraží ve Varšavě

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny času, aby skoupil jízdenky na celý vlak. A to jen...

Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla po přistání v přístavu...

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala...

Před Reichstagem v Berlíně vznikne deset metrů široký bezpečnostní příkop

Historická budova Říšského sněmu (Reichstagu) v Berlíně

Před budovou Říšského sněmu v Berlíně vznikne bezpečnostní příkop. Bude deset metrů široký a dva a půl metru hluboký, s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz