Papež se na Lesbu setkal s uprchlíky. Dvanáct z nich odvezl do Říma

  9:31aktualizováno  14:32
Papež František v sobotu navštívil uprchlický tábor na řeckém ostrově Lesbos. Spolu s představiteli pravoslaví pak podepsal prohlášení vyzývající mezinárodní společenství k ochraně lidských životů a soucitu s uprchlíky. Odpoledne svou návštěvu ukončil. S sebou do Říma papež vzal dvanáct uprchlíků z tábora Moria.

Na letišti v Mytiléně papeže přivítal řecký premiér Alexis Tsipras, který Františka během jeho pětihodinové návštěvy doprovázel. Tsipras podle AP připomněl, že Řecko se v současné době stará o více než 50 000 migrantů, které se snaží i přes potíže co nejlépe zaopatřit.

„Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem,“ řekl papež o návštěvě řeckého ostrova. „Uvidíme mnoho lidí, kteří trpí, kteří nevědí, kam jít, a kteří musí utíkat. Navštívíme také hřbitov, kterým je moře. Tolik lidí v něm zahynulo... toto mám na srdci během této cesty,“ dodal.

Církevní představitelé během papežovi návštěvy podepsali společnou deklaraci, ve které vyzvali politické vůdce, aby všemi prostředky zajistili, že každý, obzvláště křesťané, může zůstat ve své vlasti a požívat zde základní práva na život v míru a bezpečí. Dokument rovněž konstatuje, že setkání trojice náboženských hlav bylo zamýšleno jako pomoc a povzbuzení těm, kteří hledají azyl, a také těm, kteří běžencům pomáhají.

V uprchlickém táboře Moria se papež František setkal s desítkami nezletilých uprchlíků, kteří na řecké ostrovy většinou přijeli na vlastní pěst. Papež poté vstoupil do velkokapacitního stanu, kde si podal ruku s dalšími desítkami lidí. Mnozí z nich také krátce informovali o svém osudu. Mezi migranty byli Syřané, jezídi, Pákistánci a Kurdové.

Politici by měli na krizi odpovědět lidským způsobem

Děti předaly papeži obrázky, které namalovaly. Jednu z dívek za její výtvor obzvláště ocenil. „Bravo, bravo,“ řekl. Obrázek poté předal svému doprovodu s tím, aby ho nepřehýbali, protože si ho chce vystavit na svém pracovním stole.

Fotogalerie

Návštěvu papeže v uprchlickém táboře provázely silné emoce. Běženci při setkání s Františkem plakali či před ním poklekli, další zase drželi transparenty, na kterých se dožadovali svobody. Papež v projevu vyzval evropské představitele, aby na uprchlickou krizi odpověděli způsobem, který by byl hoden lidskosti.

Do Říma se papež František vrátil nakonec s dvanácti uprchlíky. Podle původních informací agentury DPA to mělo být osm Syřanů a dva Afghánci. Jedná se o osoby, které přicestovaly do Řecka ještě před začátkem platnosti dohody mezi Evropskou unií a Ankarou počítající s vyhošťováním nelegálních migrantů.

Komentátoři papežovo gesto považují za ukázku jeho soucitu s uprchlíky a také jako kritiku politiky uzavírání evropských hranic.

Nejvyšší představitel římskokatolické církve novinářům posléze řekl, že rozhodnutí vzít s sebou 12 syrských uprchlíků bylo „čistě humanitární“ gesto, nikoli politický čin. Dodal, že tuto myšlenku mu vnuknul před pouhým týdnem jeden z vatikánských činitelů. Okamžitě ji vzal za svou, protože zcela odpovídala poselství o lidskosti, které chtěl svou cestou na Lesbos předat.

Na závěr cesty papež na letišti uctil minutou ticha a modlitbou památku běženců, kteří nepřežili plavbu z Turecka do Řecka.

Někteří s návštěvou papeže nesouhlasí

V noci na sobotu neznámí vandalové posprejovali zdi v ostrovní metropoli a v přístavu, kde je František očekáván, nápisy o tom, aby papež nekázal. Technické služby pak ráno graffiti odstranily.

Na ostrově Lesbos nyní žije asi 4100 uprchlíků a v celém Řecku je na 53 600 běženců, kteří se tam nahromadili poté, co jim země na takzvané balkánské trase uzavřely přechod přes svá území.

Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu. I jeho první cesta mimo Řím po nástupu do úřadu v roce 2013 byla spojena s uprchlíky. Vedla na sicilský ostrov Lampedusa, přes který také připlouvají do Evropy tisíce migrantů z Blízkého východu, Afriky a Asie.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

Najdete na iDNES.cz