"Svatému otci je velmi líto, že některé pasáže jeho projevu mohly vyznít jako urážka muslimských věřících," prohlásil ve Vatikánu státní tajemník, kardinál Tarcisio Bertone.
Tajemník rovněž uvedl, že papež respektuje víru muslimů a věří, že porozumí "pravému významu" jeho slov.
"Ukažte mi, co Mohammed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem," citoval papež ve svém projevu byzantského císaře Manuela II. Paleologa, který žil ve 14. století. - více zde
Klaus: Reakce muslimů jsou přehnané
Prezident Václav Klaus si myslí, že papež Benedikt XVI. neměl v úmyslu popudit muslimy svými výroky o islámu a nemohl tušit, jakou bouři nevole tím vyvolá.
"Podle toho výroku bych to tak špatně neviděl a necítím důvod, aby na to byly reakce takové, jaké na to jsou. Co o papežových jiných projevech a jiných textech vím, tak bych se velmi divil, kdyby on se pustil do něčeho, čím by chtěl vědomě 'popíchnout' tuto část světa. To mi nedává vůbec žádný smysl," řekl prezident
Muslimskému bratrstvu omluva nestačí
Z islámských zemí už zaznívají první reakce na papežovo prohlášení. Napřiklad egyptskému radikálnímu Muslimskému bratrstvu omluva přečtená tajemníkem nestačí.
"Chceme osobní omluvu," citovala agentura Reuters Mohammeda Habíba, jednoho z lídrů hnutí. "Papež udělal osudovou chybu, kterou může odčinit jen osobně," dodal.
Vlna protestů nekončí
Vyznavači islámu z celého světa proti slovům Benedikta protestovali i během soboty. "Měl by se muslimům omluvit," prohlásil ještě dopoledne Ajúb Axel Köhler, prezident Německého svazu muslimů.
Ostrá slova zaznívají ale především z Východu. "Jak může prohlásit, že jsou muslimové tvůrci světového terorismu ve chvíli, kdy jsou to vyznavači křesťanství, kdo napadají každou zemi islámského světa?" ptal se například prominentní saúdský duchovní Salman Odeh. "Kdo napadl Afghánistán a kdo vpadl do Iráku?"
Velký muftí při káhirské univerzitě Al-Azhar Saíd Muhammad Tantáví, nejvyšší autorita sunnitů na světě, pro změnu prohlásil, že papež Benedikt XVI. projevil "neznalost islámu".
Nezůstalo ale jen u slov. Na palestinském Západním břehu Jordánu například spáchali neznámí teroristé dva bombové útoky na kostely anglikánské a řecké ortodoxní církve. Nikoho ale nezranily a způsobily jen malé škody. Zástupci radikálního vládního hnutí Hamas přesto vyzvali policii k lepší ochraně křesťanských míst.